Oyun

Valorant Rank Sistemi ve Tüm Valorant Rankları

2020 yazına damga vuran ve en çok sevilen rekabetçi oyunlardan biri haline gelen Valorant, tamamen erişime açılmasının ardından tüm dünya üzerinde online şekilde oynanmaya başlandı. Oyun içi Rank sistemi sayesinde çekişmeli ortam oluşturan oyun, gamerları ekran başına kitlemiş bulunmakta. Peki bu Valorant rank sistemi nedir ve nasıl çalışır? Bu yazımızda oyunun rütbe sisteminin ne olduğundan ve nasıl işlediğinden bahsettik.

Valorant Rank Sistemi Nedir?

Riot Games’in sevilen taktiksel FPS oyunu Valorant birçok rekabetçi oyun gibi kendi rütbe sistemine sahip bir oyun olarak karşımıza çıkmakta. Bu sistem, yetkin oyuncuları aynı maçlarda eşleştiriyor ve rekabet faktörünü güçlendiriyor. Peki 8 kümeden oluşan Valorant rütbe sistemi tam olarak nedir ve nasıl çalışır?

Oyunda rütbe elde etmek ve adım adım yükselmek için dereceli maçlara katılmanız ve ortalamanın üstünde performans sergilemeniz gerekiyor. Rekabete dayalı olan bu maçlar oyuncuların sıralamasını büyük oranda etkiliyor. Dolayısıyla dereceli maçlara girmek için oyuna daha hakim olmalı ve en az yirmi defa derecesiz maç oynamalısınız.

Bir Valorant oyuncusu yirmi kez derecesiz karşılaşmaya katıldıktan sonra asıl maçlara giriş hakkı kazanmış oluyor. Daha uzun süren ve oyunun esas tarafını belirleyen bu karşılaşmalar Valorant dereceli maçlar sistemi olarak da adlandırılıyor.

Konu hakkında dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı listeledik.

 • İlk derecenizi elde etmek için en az beş adet dereceli maç oynamanız gerekiyor.
 • On dört gün boyunca dereceli maça katılmazsanız, halihazırda bulunan dereceniz silinecektir.
 • Derecenizin silinmesi durumunda tekrar üç adet karşılaşmaya katılmanız gerekiyor.

Tüm Valorant Rankları

Valorant rank sisteminde toplam 8 adet rütbe bulunuyor. Bu rütbeler aynı zamanda kendi içinde üç ayrı seviyeye ayrılıyor.

 • Demir (Iron) 1-2-3
 • Bronz (Bronz) 1-2-3
 • Gümüş (Silver) 1-2-3
 • Altın(Gold) 1-2-3
 • Platin (Platinum) 1-2-3
 • Elmas (Diamond) 1-2-3
 • Ölümsüz (Immortal) 1-2-3
 • Radyant (Radiant)

Oyunda en yüksek rütbe olan Radyant rütbesi hariç tüm kademeler kendi içerisinde üç seviyeye bölünüyor. League of Legends’ıda andıran Valorant rank sistemi, maç sonlarında performansınıza istinaden size bir bildirim mesajı da gönderiyor. Gönderilen bu bildirim sayesinde sıralamanızın yükseldiğini ya da düştüğünü görmüş olabiliyorsunuz.

Valorant Rank Atlama Süreci Nasıl İşliyor?

Geliştirici ekip rank atlama konusunda en belirleyici etkenin tur atlamak ve maçı kazanmak olduğunu belirtiyor. Tabii zaferle sona eren her karşılaşmanın derecelendirmenize aynı oranda etki etmeyeceğini de belirtmiş olalım.

Örneğin 13-12 gibi birbirine yakın skor tablosuyla biten bir maç derecelendirmenize nispeten daha az katkı sağlarken, aradaki farkın yüksek olduğu bir karşılaşmanın zaferi sıralamanızı büyük oranda etkilemiş olacaktır.

Valorant 14 Ekim Güncellemesi

MVP puanınız, düşmanı alt etme ve asist oranlarınız da kademe atlayıp atlamayacağınız konusunda önemli rol oynuyordu. Fakat 14 Ekim’de gelen güncelleme ile Ölümsüzlük rütbesinde bir değişikliğe gidildi. Yapılan güncelleme doğrultusunda oyuncuların derecelendirme oranını etkileyecek en büyük şey maç skoru olacağı söylendi. Bireysel performans, MVP olmak ya da iyi bir K/D/A oranı ile maçı sona erdirmek ise neredeyse hiç etki etmeyecek.

Güncellemenin beklenildiği performansı göstermesi durumunda geliştirici ekip bunu tüm kademeler için uygulamayı düşünüyor. Çünkü bireysel performansın öne çıktığı karşılaşmalarda oyuncular takım oyunu ve işbirliği gibi etkenleri görmezden gelebiliyor. Maç skoruna göre belirlenen bir Valorant rank atlama sistemi oyuncuların daha fazla takım odaklı oynamasını sağlayabilir.

Valorant En Yaygın Ranklar

Oyunun en büyük kısmını Altın 2 rütbesindeki oyuncular oluşturuyor. Altın 1-2-3’ün yanı sıra Gümüş ve Platinum kademesi de oldukça yaygın olan derecelendirmeler arasında. Oyunun en son kademesi olan Radyant ise Valorant’ın en elit oyuncularını belirliyor. Sunucu popülasyonuna göre bölge başına 20-150 arasında Radyant oyuncusu olduğu ifade ediliyor.

Bu yazımızda Valorant rank sistemi nedir ve nasıl çalışır sorularına ışık tuttuk. Aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz bir konu varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

İyi oyunlar dileriz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu