Mobil

Uygulama Yüklenemedi Hatası (Android)

Android işletim sisteminin iOS işletim sistemiyle karşılaştırıldığı zaman, daha açık bir yapısı var. Android işletim sisteminde, uygulama mağazası dışından da APK yüklemesi gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat dışarıdan APK dosyasının yüklenmesi durumunda zaman zaman hata mesajları alınabiliyor. Kullanıcıların en sık karşılaştıkları sorun “uygulama yüklenemedi hatası” olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama yüklemek istediğiniz zaman bir hata mesajı şeklinde karşınıza çıkan sorun, dışarıdan uygulama yüklenememesine neden olmakta. Bu hatanın çözülmesi için birkaç farklı çözüm yöntemini deneyebilirsiniz.

Android Uygulama Yüklenemedi Hatası Nasıl Çözümlenir?

Hatanın çözümü noktasında neden neden inceleme yapacağız. Adımları deneyerek devam edin.

1. Neden: SD Kart Hatası

SD kart kullanıyorsanız ve APK SD kart üzerinden yükleniyorsa, SD kart üzerinde bir hata meydana gelmesi durumunda da bu sorunu yaşıyorsunuz. Eğer APK dosyasını SD kart üzerinden yüklemiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

1. Çözüm: SD Kartı Yeniden Takma

Sorunu yaşadığınız zaman ilk olarak SD kartınızı çıkarın. Telefonunuzu yeninden başlatın ve sonrasında yeniden SD kartınızı telefona takın. Bir kez daha uygulamanın yüklemesini deneyin.

2. Neden: İndirme Yöneticisi Hatası

Bazen telefonunuzun indirme yöneticisinde hata meydana geldiği zaman dışarıdan APK yüklemek istediğiniz de uygulama yüklenemedi hatası ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle Samsung marka akıllı telefonlarda bu sorun yaşanabiliyor.

2. Çözüm: İndirme Yöneticisinin Önbelleğini Temizleme

  • Telefonunuzdan “Ayarlar” kısmına girin.
  • “Uygulamalar” sekmesini seçin.
  • Buradan “İndirme Yöneticisi” kısmını bulun ve dokunun.
  • Direkt olarak önbellek başlığı çıkarsa, “Önbelleği Temizle” butonuna basarak verilerin silinmesini sağlayın. Direkt olarak önbellek kısmı çıkmazsa “Depolama” seçeneğine tıklayın ve sonrasında “Önbelleği Temizle” seçeneğini seçin.

İşlemin ardından telefonunuzu yeniden başlatmanız sorununuzu çözecektir. Telefon yeniden başlatıldığı zaman uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyin.

Uygulama Yüklenemedi Hatası (Android)

3. Neden: Google Play Protect Kullanımı

Google Play Protect, zararlı yazılımlara karşı uygulamaları tarayan ve buna göre yüklemeleri yapmanıza izin veren bir sistemdir. Google Play dışından bir APK yüklemek istediğiniz zaman, bu sistem size engel olabilir.

3. Çözüm: Özelliği Kapatarak Deneme

Başta şunu belirtelim ki bu özelliği kapatmanız önerilmez. Özelliği kapattığınız zaman uygulamalar virüs tehdidine karşı taranmaz. Bu nedenle özelliği kapatsanız bile APK dosyasını yüklemenizin ardından yeniden açık konuma getirin.

  • “Play Store” uygulamasına giriş yapın.
  • Sol menüyü açın ve “Play Protect” kısmına geçin.
  • Daha sonra açılan menüden sağ üstte yer alan çark işaretine tıklamanız gerekiyor.
  • “Cihazı Güvenlik Tehditlerine Karşı Tara” çubuğunu kapalı konuma getirin.

Tekrar uygulamayı yüklemeyi deneyin. Uygulamayı yüklemenizin ardından tekrar bu özelliği açık konuma getirin.

Uygulama yüklenemedi hatası çözümü için bu adımları uygulayın. Son yönteme gelene kadar öncelikle ilk 2 yöntemi deneyin, sorununuz çözülmezse üçüncü yönteme geçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu