Ana Sayfa Yazılım Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) Sorunu

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) Sorunu

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) Sorunu

Windows kullanıcıların karşılaşabileceği en sık hataların başında ‘’Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b)’’ hatası yer almaktadır. Bu hata bir program veya oyun dosyasını çalıştırırken karşınıza çıkabilir. Bu hatanın başlıca sebepleri sistem dosyasında meydana gelen sorunlardır.

Örnek olarak Windows sistem dosyalarının içerisindeki ‘’DLL’’ dosyalarının stabil çalışmaması bu hataya sebebiyet verebilir. Bunun haricinde .Net Framework uygulamanızda veya Microsoft Visual C++ 2010 kütüphanesinde sorunlar söz konusu olabilir.

0xc00007b hatasının çözümü için bu üç ana sebepten yola çıkarak ‘’Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı’’ hatasının çözüm yollarını sizlere aktaracağız.

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) Hatası Çözüm 1

Bu hata için ilk çözüm yolu olarak ‘’DLL’’ dosyalarını ‘’System32’’ klasörüne yükleyelim. Yüklenmesi gereken dosyaları buradan indirebilirsiniz.

‘’DLL HELP724’’ dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra mfc100.dll, mfc100u.dll, msvcr100.dll, msvcp100.dll ve msvcr100_clr0400.dll dosyalarını ‘’C:\Windows\System32’’ sistem klasörüne yükleyin.

Bu dosyaları ‘’System32’’ klasörüne yüklemeden önce Windows’u güvenli mod ile çalıştırın. Ardından yukarıda belirttiğimiz işlemleri gerçekleştirin.

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) Hatası Çözüm 2

Birçok Windows programını ve bilgisayar oyununu çalıştırmak için .NET Framework’un yüklü ve doğru çalışması gerekmektedir.

Eğer Windows’ta .NET Framework uygulaması eksik veya sorunlu ise birçok programda ve oyunda sorunlara yol açabilir.

.NET Framework’u yeniden yüklemek veya onarmak için buradan Microsoft’un resmi web sitesinden istediğiniz .NET Framework sürümünü indirip kurabilirsiniz. Önerilen sürüm için tıklayın.

Uygulama Düzgün Olarak Başlatılamadı (0xc00007b) Hatası Çözüm 3

Windows’ta çalıştırmak istediğiniz birçok uygulamanın stabil çalışması için Microsoft Visual C++ kütüphanesi gerekmektedir.

Eğer Windows’ta bulunan Microsoft Visual C++ eksik veya sorunlu ise çeşitli hatalara ve sorunlara yol açabilir.

Bu sebepten bilgisayarınıza Microsoft Visual C++ 2010 sürümünü yüklemenizi önermekteyiz.

Microsoft Visual C++ 2010 32 Bit Sürümü İçin Tıklayın.

Microsoft Visual C++ 2010 64 Bit Sürümü İçin Tıklayın.

Ayrıca kullanmakta olduğunuz uygulama için gereken sürümü buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulama düzgün olarak başlatılamadı (0xc00007b) sorunun çözümü için gereken işlemleri aktardık. Yaşadığınız sorun hakkında destek almak için yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

20 YORUM

 1. Sa. Mehmet Karaman Kardeşim her yolu denedim olmadı 0xc00007b hatası alıyorum laptopu win 8,1 den win 10 güncelledim fifa19 çalışıyor pes19 çalışmıyor yardımcı olabilir misin?

 2. Kardeşim merhaba, benim pc pes 12 ve 13ü açmıyor. hata olarak 0xc00007b hatası alıyorum. Bana yardım edebilecek misin?

 3. Assasins creed 4 black flag için uygulama düzgün olarak başlatılamadı 0xc000007b hatası veriyor. Galiba dll dosyalarında sorun var yardım eder misiniz? Aynı şey origin içinde geçerli. Yeni Windows 10 yükledim Assasins creed 4’ü ilk yüklediğimde 3 tane dll hatası verdi. Onları internetten indirip SysWoW64’e attım sonra bu hataıyı verdi.

  • Merhaba, Uyumlu .NET Framework kurulumunu sağladınız mı? Oyunun kendi içerisinde ayrı bir alanda bu yazılıma ulaşabilirsiniz. Veya bize uyumlu sürümü belirtmeniz durumunda size bu konuda yardımcı olabiliriz.

    • “Galiba dll dosyalarında sorun var yardım eder misiniz?” bundan sebep bilgi ilettim. Oyun kurulumundaki hatayı ayrıntılı iletir misiniz.

     • Başta dll hatası vardı evet ama gereken dll dosyalarını yükleyip attım syswow64 e sonra 0xc000007b hatası verdi. Size process monitor raporu atsam sorunu çözebilir misiniz?

      • İlk çözüm: C:\Program Files (x86)\Ubisoft\Ubisoft Game Launcher içerisindeki “xinput1_3.dll” dosyasını kopyalayıp, C:\Windows\System32 klasörüne atın.

       Eğer çözüm sağlamadıysa işlemi geri alın.

       İkinci çözüm olarak C:\Windows\SysWOW64\D3DCompiler_43.dll dosyasını silin (Her ihtimale karşı yedek alın). Ardından buradan indirilen DirectX sürümünü yükleyin.

  • Merhaba, yaşadığınız sorunu ayrıntılı iletir misiniz? Daha detaylı yardımcı olamaya çalışalım…

 4. Yukarıda her yazanı yaptım yalnız .Net framework indirdiğim zaman bilgisayarınızda yüklü deyip indirmiyor oyuna girince tekrar tekrar aynı sorun yardımcı olabilir misiniz?

   • 0xc00007b hatası:

    Eba canlı derse giremiyorum. Başlangıçta dll hatası vardı eksik dosyaları yükledim şimdi ise bu hata var. Ne yaptıysam olmadı. Yardımcı olabilir misiniz. Net framework indirdim yüklü diyor. Directx indirdim yine çözemedim.

    • Merhaba, aşağıdaki işlemleri takip ederek sorunu çözebilirsiniz.

     – İlk olarak; “C:\Windows\SysWOW64\msvcp140.dll” dosya yolunu takip edin.

     “SysWOW64” Klasörüne ulaştıktan sonra “msvcp140.dll” dosyasının yedeğini alıp, dosyayı silin (Yedek almaktaki amaç silinen dosya sebebiyle yaşanacak sorunları önlemektir. Her ihtimale karşı bu işlemi sağlamakta yarar var).

     – Ardından “Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013” bu linke giriş sağlayın.

     – Karşınıza gelen sayfadan “Download” butonuna tıklayın.

     – Buradan da “vcredist_x64.exe” > “vcredist_x86.exe” iki yazılımın kutucuklarını işaretleyip, “Next” butonu ile indirme işlemini sağlayın.

     – Son olarak indirilen dosyaların kurulumlarını yapıp, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin