Yazılım

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorunu

Veri saklamanın ve veri transferinin en pratik araçlarından biri haline gelen USB bellekler oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip. Kolayca taşınabilmesi ve pratik bir şekilde kullanılabilmesinin de elbette bunda çok payı var. Ancak ne kadar pratik ve kolay bir kullanıma sahip olsa da USB bellek kullanırken de birtakım sorunlarla karşılaşmak neredeyse kaçınılmaz. Bu sorunlar arasında sıklıkla karşılaşılanlardan biriyse “USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorunu”. Elbette her sorunda olduğu gibi bu soruna da sebep olan birtakım unsurlar bulunuyor. Bu makalemizde bu sebepleri ele alarak USB yığın depolama aygıtı çıkartma sorununa çözüm arayacağız.

Bildiğiniz üzere USB belleği kullandıktan sonra bilgisayarımızdan güvenli bir şekilde çıkartmak için Windows görev çubuğunu kullanarak “Flash Disk Aygıtını Çıkar” komutuna tıklamamız gerekir. Ancak, eğer bu komuta tıkladığınızda USB bellek içerisindeki herhangi bir dosya hala kullanımdaysa “USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorunu” karşınıza çıkar.

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorunu

  • Örneğin bu görselde, Help 724 ismindeki müzik dosyası çalışır haldeyken “Flash Disk Aygıtı Çıkar” seçeneğine tıklamak resimde de göründüğü gibi USB yığın depolama aygıtı çıkartma sorununa sebep olmuştur.

Dolayısıyla bu sorunla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken USB bellek içerisindeki herhangi bir dosyanın hala kullanımda olup olmadığını kontrol etmek, kullanımdaysa hemen kapatmak olacaktır. Kullanımda olan dosyayı kapattıktan sonra “Flash Disk Aygıtını Çıkar” komutunu kullanarak USB belleğinizi güvenli bir şekilde çıkartabilirsiniz. Bu çözüm yöntemi genellikle sorunu ortadan kaldırsa da bazı özel durumlar için yeterli olmayabiliyor. Ancak böyle durumlar için de yapabileceğiniz birtakım işlemler bulunuyor. Bu işlemler:

  • USB belleğin içindeki dosyaları gösteren Windows penceresini kapatmak.
  • USB bellek içerisindeki müzik, video, fotoğraf vb. herhangi bir dosyayı kullanabilecek bütün programları kapatmak (Örneğin Windows Media Player).

Eğer bu işlemleri uyguladıktan sonra da USB yığın depolama aygıtı çıkartma sorunuyla karşılaşıyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldığında sorun devam ediyorsa bu, USB belleğinize virüs bulaştığı anlamına gelebilir. Böyle bir durumda USB belleğinizi Anti-Malware yazılımlarıyla taratmanızı öneriyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu