Mobil

USB Hata Ayıklama Modu Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

USB hata ayıklama modu, özellikle, telefonunu bilgisayara bağlayarak; cihazına Root atmak isteyen ya da bilgisayara kurulan çeşitli programlar aracılığıyla telefonundaki verileri kurtarmak ve dosyaları yedeklemek isteyen kullanıcıların sıklıkla karşısına çıkıyor. Bunun sebebiyse tüm bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için USB hata ayıklama modu seçeneğinin aktif hale getirilmesinin şart olması.

Çünkü telefonlarımızda bulunan bu mod, bilgisayara kurmuş olduğumuz Root programı veya veri kurtarma programı gibi birçok programla, Android yazılım geliştirme kiti arasında bağlantı kurulmasını sağlıyor. Kurulan bağlantının sonundaysa söz konusu programlar Android cihazınıza erişerek yapmak istediğiniz işlemleri gerçekleştirebiliyorlar. Dolayısıyla bu gibi işlemleri gerçekleştirmek isteyen kullanıcılarımız, USB hata ayıklama modu seçeneğini aktif hale getirmek zorundalar. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan hemen işlem aşamalarına geçelim.

USB hata ayıklama modu seçeneğini aktif hale getirmek için:

USB Hata Ayıklama Modu Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

  • Öncelikle, cihazınızın ana menüsünde yer alan “Ayarlar” bölümüne giriniz.

USB Hata Ayıklama Modu Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

  • Daha sonra ayarlar menüsünde yer alan “Sistem” seçeneğiyle devam edin (Eğer bu bölümde cihazınızda “Sistem” diye bir seçenek görünmüyorsa, bu adımı atlayın ve işlemlerinize bir sonraki adımla devam edin).

USB Hata Ayıklama Modu Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

  • Şimdiyse, karşınıza çıkan “Telefon Hakkında/Cihaz Hakkında” seçeneğine dokunun.

USB Hata Ayıklama Modu Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

  • Bu bölümde, açılan menüdeki “Derleme Numarası/Yapım Numarası” seçeneğine, yukarıdaki görselde olduğu gibi “Gerekli değil, siz zaten bir geliştiricisiniz” uyarısını alana kadar 1 saniye aralıklarla sürekli olarak dokunun (Bu bölümde karşınıza “Yapım Numarası” seçeneği çıkmadıysa bulunduğunuz menüde “Yazılım Bilgileri” seçeneğini seçin ve sonrasında bu adımdaki işlemleri uygulayın).

Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde, USB hata ayıklama modu özelliğini aktif etmenizi sağlayacak “geliştirici modunu” açmış olacaksınız. Dolayısıyla artık hata ayıklama modunu açabiliriz. Bu modu aktif hale getirmek için:

USB Hata Ayıklama Modu Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

  • İlk 2 adımda olduğu gibi yine “Ayarlar > Sistem” bölümüne girin ve bu bölümde yer alan (Bazı telefonlarda direkt olarak ayarlar bölümünde yer alan) “Geliştirici Seçenekleri” seçeneğine dokunun.

USB Hata Ayıklama Modu Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

  • Son olarak, karşınıza çıkan “Geliştirici Seçenekleri” menüsündeki “USB Hata Ayıklama/USB Hata Ayıklaması” seçeneğine dokunarak aktif hale getirin.

Bu sayede hem USB hata ayıklama modunun ne olduğunu sizlere açıkladık hem de belirttiğimiz işlem aşamaları ve paylaştığımız görsellerle USB hata ayıklama modu nasıl etkinleştirilir? Sorusuna cevap vermiş olduk. Böylece sizler de ilgili adımları izleyerek USB hata ayıklama modunu açabilir, cihazınıza erişmesini istediğiniz programlarla dilediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Artık makalemizin sonuna geldik, ancak işlem aşamalarıyla ilgili bir sorun yaşıyorsanız ya da konu hakkında herhangi bir sorunuz varsa, makalemize yorum yaparak bizlere danışabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu