Yazılım

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme Yöntemi

USB flash bellek içerisine yerleşen virüsler konusunda problem yaşayan birçok kullanıcı bulunmaktadır. Bu konuda sorun yaşayan kullanıcılar için bu içeriğimizde USB flash belleklerde virüs temizleme yöntemini ele alacağız. İçeriğimizde programlı ve programsız olarak yer alacak yöntemlerde virüs temizleme işlemini sağlayabileceksiniz.

Öncelikle bu sorunun oluşumundan biraz bahsederek, konuya daha hakim olalım. USB flash bellekler yanımızdan ayırmadığımız ve en önemli verilerimizi barındırdığımız küçük donanımlardır. Birçok bilgisayara bağlayıp veri aktarımı gerçekleştiririz. Bu veri aktarımı esnasında eğer USB flash belleği taktığımız bilgisayar virüslü ise direkt olarak USB flash belleğimizi ele geçirir ve dosyalarımızı alt üst eder.

Virüslerin genel amacı hızlıca yayılmak olduğu için bu konuda en büyük hedefleri USB flash bellekler olmaktadır. Peki bu durumun önüne nasıl geçeriz? Tabii ki güçlü bir Antivirüs programı ile. Fakat günümüzde çokta önemsenen bir program değil ne yazık ki. Bu sebepten USB flash belleğimizi kullandığımız bilgisayarlara daha çok dikkat etmeliyiz.

Genel olarak USB flash belleğe bulaşan virüsler hakkında sizleri bilgilendirdik. Şimdi USB flash belleklerde virüs temizleme yöntemlerine geçebiliriz.

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme: Malwarebytes

Malwarebytes programı virüs temizleme konusunda kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biridir. Hızlı tarama özelliği sayesinde kısa sürelerde USB flash belleğinizde ve bilgisayarınızda yer alan virüsleri bularak etkisiz hale getirmektedir. Malwarebytes ile virüs temizleme işlemi için ilk olarak programı buradan indirin ve kurun.

Ardında programı çalıştırarak sol tarafta yer alan ‘’Scan’’ bölümüne ulaşın.

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme Yöntemi

Karşınıza gelen ekrandan ‘’Start Scan’’ butonu ile taramayı başlatın.

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme Yöntemi

Tarama tamamlandıktan sonra bulunan virüsler karşınızda olacaktır. Virüsleri etkisiz hale getirmek ve temizlemek için ‘’Quarantine Selected’’ butonuna tıklayın.

Böylelikle program kullanarak USB flash belleğinizde ve bilgisayarınızda bulunan virüsleri temizlediniz. Program hakkında küçük bir ayrıntıyı daha aktaralım. Malwarebytes programı ücretsiz olarak virüs temizleme işlemini gerçekleştiriyor fakat manuel olarak uygulamanız gerekmektedir. Yani anlık olarak virüs tespitini ücretsiz sürümünde yer vermiyor. Eğer programı kullanmaya devam edecekseniz bu ayrıntıyı bilmenizde fayda var.

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme: Kısayol Virüsü

Kısayol virüsü en çok rastlanan virüs türleri arasında yerini almaktadır. Aslında diğer virüs türlerine göre biraz daha masum diyebiliriz. Sebebi ise yaptığı işlem sadece dosyaları gizlemek oluyor. Dosya yapısına genellikle zarar veren bir virüs türü değildir.

Böylesi virüsler karşısında genellikle kullanıcılar paniklemekte ve dosyaların silindiğini düşünmektedir. Oysa dosyalar sadece gizlenmiş bir vaziyette USB flash belleğinizde yer almaktadır. Kısayol virüsünün çözümü ise sadece birkaç aşamadan ibarettir. Aşağıdaki işlem adımlarını eksiksiz uygulayarak bu virüs türünü temizleyebilirsiniz.

Kısayol virüsünü temizleme:

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme Yöntemi

İşlemlere başlamadan önce USB flash belleğinizin bulunduğu sürücü yolunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için ‘’Bilgisayarım’’a girerek sürücü yolunu görebilirsiniz. Örnek olarak; E:, F:, G: gibi harfler olmaktadır.

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme Yöntemi

Sürücü yolunu öğrendikten sonra başlat menüsünden ‘’Çalıştır’’ seçeneğine tıklayıp ardından ‘’Cmd’’ komutunu girin.

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme Yöntemi

Açılan komut istemi penceresine aşağıda yer alan komutu yazın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sürücü yoludur. Aşağıda yer alan komutta ‘’e:’’ olarak belirtilen sürücü yolunu kendi USB flash belleğinizin sürücü yoluna göre değiştirmeniz gerekmektedir.

Komut: attrib /d /s -h -r -s -a e:*.*

Bu işlemlerin ardından USB flash belleğinizde bulunan kısayol virüsü etkisiz hale gelecektir. Bundan sonraki aşamada ise USB flash belleğin içerisindeki dosyaları bilgisayarınıza aktarıp, biçimlendirme işlemini yapmaktır.

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme: FreeCommander

Bu program standart dosya yöneticisinin gelişmiş bir sürümünü bizlere sunuyor. Virüslerden dolayı zarar görmüş USB flash bellekler için bu programı kullanarak dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için öncelikle FreeCommander programını buradan indirip kurun.

USB Flash Belleklerde Virüs Temizleme Yöntemi

Kurulum sonrası programı çalıştırın. Karşınıza iki ayrı panel gelecektir. Bu panellerden birisinde USB flash belleğinizi açın, diğerinde ise dosyalarınızı güvenli bir alana aktarabileceğiniz yeri seçin. USB flash belleğiniz içerisinden sadece bildiğiniz dosyaları aktarın. Eğer tüm dosyaları aktarmayı seçerseniz, virüslü dosyaları da aktarmış olursunuz.

Bu yöntemle verilerinizi kurtarabileceğiniz gibi ayrıca ‘’autorun.inf’’, ‘’dosyalarım.exe’’ gibi virüs dosyalarını bu program aracılığıyla silebilirsiniz. Fakat bizim önerimiz dosyalarınızı kurtardıktan sonra belleği biçimlendirmenizden yanadır.

İçeriğimizin sonuna geldik. Umarım belirttiğimiz bu yöntemlerle sorunun çözümüne ulaşmışsınızdır. Aklınıza takılan veya yaşadığınız sorunları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

4 Yorum

  1. Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler, oldukça yararlı bir yazı olmuş. USB virüs temizleme konusunda dracula virüs temizleyici de oldukça faydalı bir program, alternatif olarak düşünülebilir.

    1. Merhaba, değerli yorumunuz ve öneriniz için teşekkür ederiz.

  2. Güzel bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bu sorunu ikinci aşamada çözdüm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu