Donanım

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?

USB Bellek boş görünüyor, Flash Bellek boş görünüyor, USB Bellekte dosyalar yok gibi sorunların çözümü bu yazımızda. İnsanlar, günümüzde önemli belgelerini, resimlerini, videolarını ve diğer her türlü dosyayı dijital ortamda saklamaktadır. Telefonların SD Kartlarında, taşınabilir harici disklerde, USB belleklerde ve bazı bulut sistemlerinde bu dosyalar saklanmaktadır. Her şeyin analog ortamdan dijital ortama geçiş yapması ise belli sorunları da beraberinde getirmektedir.

Örneğin USB belleğinizde sakladığınız onlarca resim bir anda USB belleğine virüs girmesi ile kaybolabilir. Bilgisayarınıza dolu bir halde taktığınız USB bellek boş görünme sorunu verebilir. Aslında bu belgelerinizi kurtarmanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Yazımızın devamında USB bellek boş görünme sorunu nasıl çözülür sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Çözüme geçmeden önce USB bellek boş görünme sorunu ile karşılaşmamak adına sizlere yegâne bir tavsiyemiz var. USB belleğinizi içerisinde ne olduğunu bilmediğiniz, güvenilir olmayan bilgisayarlarda kullanmamaya gayret edin. Bu sayede bellek içine girecek virüslerden korunmuş olursunuz.

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Çözüm 1

Başlat/Çalıştır/Regedit yazarak kayıt defteri düzenleyicisine girin.

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?

Açılan Windows kayıt defteri düzenleyicisinden sol panelde bulunan sekmelerden, HKEY_LOCAL_MACHINE sekmesine tıklayın. Açılan sekmelerden SOFTWARE sekmesine tıklayın. Sonrasında ise sırasıyla ;

Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/Advanced/Folder/Hidden yolunu takip edin. Son olarak sol panelden NOHIDDEN sekmesine tıklayın.

NOHIDDEN sekmesine tıkladıktan sonra sağ panelde açılan dosyalardan “CheckedValue” ve “DefaultValue” değerlerini 2 olarak ayarlayın.

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?

Tekrar sol panelden SHOWALL sekmesine tıklayın. Aynı şekilde sağda açılan dosyalar arasından “CheckedValue” değerini 1 olarak ve “DefaultValue” değerini 2 olarak ayarlayın.

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu işlemler sonucunda bilgisayarınızda bulunan tüm gizli dosyaları göstermiş olursunuz. Bazı USB bellek virüsleri sizin dosyalarınızı gizler, bu yolla USB bellek boş görünme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer bu şekilde çözüme ulaşamadıysanız diğer çözüm yöntemlerini de deneyin.

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Çözüm 2

Bu yöntemle çok kolay bir şekilde USB bellek boş görünme sorunu nasıl çözülür öğrenmiş olacaksınız.

İlk olarak yapmanız gereken adım USB belleğinize çift tıklayarak onu açmak. Evet, biliyoruz dolu olmasına rağmen içi boş görünüyor.

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?

USB bellek içerisinde iken sağ tıklayıp yeni Winrar Arşivi oluşturun.

Winrar Arşivine çift tıklayıp boş olarak açın.

Açılan arşivin üstünde bulunan adres çubuğu kısmında mavi ok ile işaretlenmiş olan “Bir seviye üste çık” butonunu kullanarak arşivin dışında hangi dosyaların olduğunu görebileceksiniz.

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Çözüm 3

Eğer bu aşamaya kadar USB bellek boş görünme sorunu nasıl çözülür öğrenemediyseniz veya çözüme hala kavuşamadıysanız 3’ncü çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

İlk olarak USB belleğinizi bilgisayara taktığınızda hangi sürücü ismi ile birlikte geliyor bunu öğrenmelisiniz. Bilgisayarım’a çift tıklayıp USB belleğinizin olduğu sürücü ismini buradan görebilirsiniz.

Başlat/Çalıştır/cmd komutlarını kullanarak komut satırını açıyoruz.

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?

Örneğin USB belleğiniz F ismi ile gösteriliyor olsun. Komut satırına “F:” yazıp “Enter” tuşuna tıklıyoruz.

USB Bellek Boş Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?

Ve tekrar attrib /s /d -r -a -s -h kodunu yazıp “Enter” tuşuna basın. Aşağıda yanıp sönen imleç durduğunda işlem tamamlanmış olacak ve USB bellek boş görünme sorunu karşınıza tekrar çıkmayacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

10 Yorum

  1. Makalede birçok yararlı bilgiyi hatırlama imkânı buldum. Emeğinize, yüreğinize sağlık.

    1. Merhaba, bunu sağlayabilmemize sevindim. Biz teşekkür ederiz güzel yorumunuzdan dolayı.

  2. Her şey güzel ama benim USB olmamasına rağmen f disk boş hatası veriyor.

  3. Flaşım dolu ama yine göremedim içindekileri ayrıca bitlock şifremi unuttum ne yapmalıyım teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu