Ana Sayfa Teknoloji Under Armour ve Virgin Galactic Uzay Giysilerini Tanıttı

Under Armour ve Virgin Galactic Uzay Giysilerini Tanıttı

Under Armour ve Virgin Galactic Uzay Giysilerini Tanıttı

Ünlü spor ürünü markalarından biri olan Under Armour ile Virgin şirketler grubu tarafından kurulan Virgin Galactic, kısa süre önce ortaklık açıklamasında bulunmuştu. İki firmanın ortak olmasının nedeni ise turistik olarak uzaya yapılması beklenen seyahatler için uzay giysisi geliştirmekti. Bu yönde yapılan çalışmalar sonuç verdi ve kısa süre önce yeni uzay giysisi duyuruldu.

Under Armour ve Virgin Galactic firmalarının ortaklaşa olarak geliştirdiği uzay giysisi, bir yandan teknolojiyi bir yandan ise konforu öne çıkaracak şekilde tasarlandı. Dilerseniz giysinin özelliklerinden söz edelim.

Under Armour ve Virgin Galactic Ortaklığı ile Üretilen Uzay Giysisi

İki firmanın ortaklığı ile geliştirilen giysinin önemini arttıran nokta, uzaya yapılacak olan turistik gezilerde kullanılacak olması. Uzaya yapılacak olan turistik seyahatlerde yolcuların kullanacağı giysi, UA RUSH adı verilen özel bir maddeyle üretiliyor. Aslında bu madde Under Armour tarafından sunulan bazı spor giysilerinde de kullanılıyor.

Under Armour ve Virgin Galactic Uzay Giysilerini Tanıttı

Vücudun ısı ve ter yönetimi konusunda yardımcı olarak öne çıkacak özel madde, giysinin yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklılık sunması da sağlayacak. Tek parça tulum ve botları olmak üzere iki parça şeklinde kullanılacak uzay giysisinin, omuz kısımlarında da G kuvvetinin engellenmesini sağlayacak özel hava yastıkları bulunuyor. Yine kıyafeti tamamlayacak olan botlar kısmında da alevlere karşı dayanıklı, ısı kontrollü özel bir kumaşın kullanıldığı açıklandı.

VSS Unity uzay aracının içerisinde giyilecek olan uzay giysisi, önümüzdeki sene yapılması beklenen turistik uzay seyahatinde kullanılacak. Toplamda 6 yolcunun bulunacağı uzay aracının 110 km kadar yüksekliğe çıkacağı ve burada yolcuların 6 dakika kadar yerçekimsiz ortamda tutulacağı, yolculuk için biletlerin çoktan satıldığı da yine açıklamalarda yer aldı. Merak edenler için bilet fiyatının 250 bin dolar olduğunu da ekleyelim.

Under Armour ve Virgin Galactic Uzay Giysilerini Tanıttı

Uzay turizmi için ilk örneklerden biri olarak gösterilen seyahat sonrasında da Under Armour ve Virgin Galactic ortaklığı devam edecek. İki firmanın benzer uzay giysilerini geliştirme konusunda anlaştığını da söylemiş olalım.

Lise döneminde teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmeye başladım. Zamanla işin mutfak kısmı olarak gördüğüm yazılım dünyasına ilgim arttı ve bunu meslek olarak seçip yazılım mühendisi oldum. Hem bu süreçte sektör hakkında elde ettiğim deneyimleri hem de yakından takip etmeye devam ettiğim teknoloji dünyasındaki gelişmeleri, mümkün olduğunca kaliteli içerikler hazırlayarak paylaşmaya çalışıyorum.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin