Teknoloji

Ultra İnce Lens Teknolojisi Tanıtıldı

Akıllı telefonların en çok dikkat edilen donanımları, kamera teknolojileri haline geldi. Özellikle amiral gemisi akıllı telefon modellerinde, kamera yetenekleri daha başarılı olan akıllı telefonlar bir adım öne geçiyor. Son dönemde tanıtılan akıllı telefonlara baktığımız zaman da kameralar konusunda çok daha yetenekli telefonları görüyoruz. Fakat her şey sanıldığı kadar iyi gitmiyor.

Kamera yetenekleri arttırılıyor ancak genelde bunun için tasarımdan ödün veriliyor. Henüz kullanılan lensler istenen seviyede inceltilemediği için, genelde kamera alanının biraz daha dışa doğru çıkık kullanıldığını görüyoruz. Haliyle hem tasarım konusunda istenen değerler elde edilemiyor hem de dayanıklılık konusunda tam anlamıyla koruma sağlanamıyor. Bu sorunu çözmek adına yeni bir teknoloji geliştirildi. Yeni ultra ince lens teknolojisi, kameraların boyut sorununu çözmeye odaklanacak.

Ultra İnce Lens İlk Olarak Akıllı Telefonlarda Kullanılacak

Utah Üniversitesi tarafından geliştirilen ultra ince lens, standart camlı lenslere göre çok daha ince. Standart lensler milimetrelik boyutlara sahip ve ister istemez kameranın dışa doğru çıkıntılı bir tasarıma sahip olmasına neden oluyor.

Ultra İnce Lens Teknolojisi Tanıtıldı

Fakat ultra ince lens teknolojisinin çok daha ince olduğu ve mikron boyutlarında bir boyuta sahip olduğu açıklandı. Bu da demek oluyor ki akıllı telefonların tamamen kasaya bütünleşik bir şekilde kamera kullanmaları mümkün olacak.

Utah Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü tarafından geliştirilen yeni lenslerin, insan saçından tam 20 kat daha ince olmasıyla beraber sadece akıllı telefonlarda da kullanılmayacağı belirtiliyor. Bunun yanında lenslerin drone kameralarında ve aksiyon kameralarında da kullanılması mümkün olacak.

Gelelim merak edilen bir başka noktaya. Lensler nasıl oluyor da bu kadar ince? Araştırmacılara göre bunun ana nedeni kullanılan malzeme. Lenslerde cam yerine, aynı görevi gören plastikler kullanılıyor. Bu sayede lenslerin çok daha ince olması sağlanıyor.

Ultra ince lens için seri üretime geçiş yapılıp yapılmayacağı şu an bilinmiyor. Akıllı telefonlar için en çok aranan teknolojiler arasında gelen lens sistemlerinin seri üretime geçmesi noktasında marka desteklerinin açıklanması şart gibi gözüküyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu