Ana Sayfa Web Tasarım Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi

Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi

Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi

En iyi Vektörel çizim siteleri ve Vektörel çizim hakkındaki bilmeniz gerekenler bu yazımızda sizlerle. Öncelikle Vektörel çizim nedir, Vektörel çizimin özellikleri nelerdir sorularına kısaca yanıt verelim. Vektörel çizim Bitmap çözünürlük sisteminde ayrı ve çözünürlük kavramı olmayan yani görüntü kalitesinde herhangi bir kayıp yaşanmayan grafiklerdir.

Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi

Vektörel bir grafiği görüntü kalitesinde kayıp yaşanmadan küçültebilir veya büyütebilirsiniz. Bunun sebebi ise Vektörel grafik matematiksel bir sistemden oluştuğu için Vektörel grafikte görüntü kalite kaybı yaşamazsınız. Vektörel grafiklerin bu yapıda olması görüntüde pixelleşme veya bozulmaya sebep olmamaktadır.

Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi

Çözünürlük kavramı olan Bitmap grafiklerden biraz bahsetmek gerekir ise Pikseller ve noktaların yan yana ve alt alta olan bir düzene sahip grafik türüdür. Bitmap grafikler Vektörel gibi çözünürlük konusunda özgür değildir. Bitmap grafiklerde büyütme işleminde grafikte bozulmalar ve çözünürlük kaybı yaşanacaktır. Bu grafik türüyle ilgilenen en popüler program ise Adobe Photoshop programıdır.

Vektörel Çizim Grafik Formatları

 • .ai: (Adobe illustrator Programı) İle Uyumlu Olan Dosya Formatı.
 • .svg: (Scalable Vector Graphics) W3C Standartlarına Sahip Olan Bir Vektör Formatıdır.
 • .cdr: (Corel Draw Programı) ile Uyumlu Olan Vektör Dosya Formatı.
 • .eps: (Vektörel Çizim Programları) Tarafından Desteklenen ve Uyumlu Olan Vektör Formatı.
 • .wmf: (Windows Meta File) Microsoft Tarafından Geliştirildiği Vektörel Resim Formatı.

En İyi Vektörel Çizim Programları

Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi

Adobe illustrator : Vektörel Çizim denince akla gelen ilk profesyonel programdır. Birçok çalışmalar için olanak sağlamakla birlikte katmanlı çalışma ortamını da kullanıcısına sağlamaktadır. Birçok Adobe programları ile maksimum uyumlulukta çalışmaktadır. Birçok gelişmiş Vektörel Çizim özellikleri içerisinde bulunmaktadır.

Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi

Corel Draw : Corel Corporation tarafından geliştirilen ve üretilen bu program 1989’lara dayanan bir geçmişi var. Vektörel Çizim denince akla gelen ikinci isim ise Corel Draw programıdır. Bu programda kullanıcılarına birçok profesyonel araçları içerisinde kapsıyor. Genellikle kullanılan sektörler ise; reklam ve yayıncılık, tekstil firmaları, matbaalar, ve son olarak tabela firmalarıdır.

Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi

Adobe Photoshop : Adobe illustrator programı gibi çok gelişmiş ve Vektörel Çizim özellikleri bulunmasa da Vektörel Çizim araçları bulunmaktadır. Photoshop programına Vektörel çizim programı olarak adlandırmamız yanlış olur. Çünkü Photoshop programı Pixel tabanlı bir programdır. Fakat birçok Vektörel Çizim işlerinizi bu program yardımıyla yapabilirsiniz.

En Kaliteli Vektörel Çizim Siteleri

 1. Vektorelcizim.net
 2. Dryicons.com
 3. All-silhouettes.com
 4. Gfxta.com
 5. Vecteezy.com
 6. WebDesignHot.com
 7. FreeVectorArchive.com
 8. FreeVectors.net
 9. Vector4free.com
 10. VectorPortal.com

En iyi ve ücretsiz Vektörel çizim sitelerini yukarıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz. Birçok zengin içeriğe sahip siteler yer almaktadır. Birçok kategoriye sahip içerikleri ile hazır Vektörel çizim grafiklerini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek adına yazımız içerisinde yer alan programları araştırıp yeni özellikler ve yeni deneyimler kazanabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin