Sosyal Medya

Twitter Mavi Tik, Hesap Onaylatma Nasıl Yapılır?

Twitter, getirdiği özellik ile tüm kullanıcıların mavi tik ve onaylanmış hesaba başvurmasının önünü açtı. Profilinizde bulunan mavi tik Twitter’daki popülerliğinizi arttırmanın yanında önemli marka ve işbirliklerinin de kapısını açar.

Twitter Mavi Tik, Onaylanmış Hesap Yapma

Twitter’da hesabınızı onaylatmak ve mavi tik almak için profilinizdeki bilgilerin güncel olması, telefon numarası ve e-posta bilgilerinizin onaylanmış olması ve hesap onaylatma formunu doldurarak Twitter’a göndermeniz gerekmektedir.

Twitter Mavi Tik, Onaylanmış Hesap Yapma Adımları

Eğer Twitter hesabınızı onaylanmış hesap statüsüne aldırmak ve mavi tik almak istiyorsanız şu adımları uygulayın;

 • Twitter profil fotoğrafınızı, kapak fotoğrafınızı, adınızı, web sitenizi ve biyografinizi doğru bir şekilde doldurun,
 • Hesabınıza doğrulanmış telefon numarası ve e-posta adresi bağlayın,
 • Doğum gününüzü doğru bir şekilde profilinize ekleyin,
 • Tweet gizlilik ayarlarınızı herkese açık olacak şekilde düzenleyin,
 • https://help.twitter.com/tr/managing-your-account/about-twitter-verified-accounts adresini ziyaret edin.

Eğer işletme profili değil de kişisel bir profile mavi tik alacaksınız; pasaport, kimlik, ehliyet gibi vatandaşlık bilgilerinizi içeren resmi bir evrakın da onaylanması gerekmektedir.

Twitter, yaptığı duyuru da onaylanmış hesapları seçerken dikkat ettikleri faktörleri ve özellikleri listeledi. Bu duyuruya göre Twitter’da hesap onaylatma işleminin en önemli faktörü, hesabın topluluk yararına olması olarak belirtilmiştir. Şu alanlar ile ilgili ve kamuya yararı olan kişilerin mavi tik alması daha kolaydır;

 • Müzik, film ve dizi,
 • Televizyon, medya, gazetecilik,
 • Moda, Spor
 • Devlet, siyaset,
 • Din,
 • İş ve diğer popüler ilgi alanları.

Eğer profil fotoğrafına sahip olmak, doğrulanmış iletişim bilgilerine sahip olmak gibi ufak yönergeleri yerine getirdiyseniz onaylanmış hesap kararını Twitter kendi fikirlerine göre belirleyecektir.

Twitter Mavi Tik

Twitter Telefon Numarası Doğrulama

 • Telefonunuzun menüsünden Twitter uygulamasına girin,
 • Sol üst tarafta bulunan profil resminizin üstüne tıklayın,
 • Altta Ayarlar butonuna tıklayın,
 • Buradan en üstteki Hesap butonuna tıklayın,
 • Buradan Telefon yazan yere tıklayın ve telefon numaranızı tuşlayın,
 • Gelen SMS mesajındaki kodu Twitter’a girerek telefon numaranızı doğrulayabilirsiniz.

Twitter E-posta Adresi Doğrulama

 • Telefonunuzun menüsünden Twitter’a girin,
 • Sol üstteki profil resminize tıklayın,
 • Altta bulunan Ayarlara girin,
 • Çıkan seçeneklerden Hesap seçeneğini seçin,
 • Buradan E-posta yazan yere girin ve e-posta adresinizi yazın,
 • E-posta adresinize gönderilen link veya kod ile E-posta adresinizi doğrulayabilirsiniz.

Eğer hesap onaylatma başvuru işlemini yaptıysanız ve ret kararı yediyseniz bu işlemi 30 gün sonra tekrardan yapabilirsiniz.

Twitter, yaptığı bir duyuruda mavi rozet almak isteyen hesapların profil adının kişi veya kuruluşun gerçek adı olmasını, profil ve kapak fotoğraflarının kişi ve kurum ile ilgili olmasını ve hesabı doğru bir şekilde temsil etmesini, biyografideki yazının kişi ise uzmanlık ve ilgi alanından, kuruluş ise misyondan ve şirket bilgilerinden bahsedilmesini ister.

Twitter’da hesap onaylatmak için Twitter’dan gelen talimatlara uymalısınız. Twitter sizden hesapta aktif olmanızı, neden mavi rozet sahibi olmak istediğinizi ve neden sizin hesabınızı doğrulayalım sorusuna cevap olarak bir paragraf yazmanızı ister.

Twitter Mavi Tik, Hesap Onaylatma Şansını Arttırma

Twitter Mavi Tik

Twitter’da mavi tik alma yani hesap onaylatma şansınızı arttıracak ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar hem Twitter hem de mavi tikli hesap sahipleri tarafından duyurulmuştur.

Twitter hesap onaylatmaya başvurmadan önce hesabınızın buna hazır olup olmadığından emin olmalısınız. Hesapta son 2-3 haftadır etkin olmak, gönderi paylaşmak, mesajlaşmak, diğer içerikleri beğenmek mavi tik alma şansınızı yükseltir.

Eğer mavi tik başvurusu yapacağınız hesap kişisel bir hesapsa Twitter biyografinizde diğer kullanıcıları etiketleyin. İşverenlerinizin, güncel veya eski çalıştığınız şirketlerinizin Twitter hesaplarını biyografinizde gösterin. Eğer mavi tik başvurusu yapacağınız hesap bir kurum ve kuruluşu temsil ediyorsa iş ortaklarınızın, kurucularınızın ve şirketiniz ile ilgili diğer hesapları biyografinizde göstermek hesap onaylatma şansınızı arttıracaktır.

Twitter biyografinize aldığınız ödülleri, başarıları yazmak. Şirketseniz kuruluş tarihinizi belirtmek, çalışan ve müşterilerinizin sayısını belirtmek mavi tik almanızı sağlayabilir.

Kendinizi biraz abartarak tanıtmak da onaylanmış hesap statüsünde olmanıza imkân sağlamaktadır. “Help724 adında bir teknoloji sitem var” yerine @help724 isimli teknoloji sitesinin kurucusuyum” yazmak çok daha olumlu olacaktır.

Eğer kişisel bir hesaba sahipseniz profil fotoğrafınıza kendi resminizi koymak, eğer bir kurum ve kuruluş hesabıysanız da logo veya ambleminizi koymak hesabınızı onaylatırken yardımcı olacaktır.

Kapak fotoğrafınızı topluluk yararına bir iş yaparken çektiğiniz resmi yapmak da olumlu bir hava katacaktır. Sunum veya konuşma yaparken çektiğiniz resimler daha fazla ilgi çekecektir.

Twitter Mavi Tik

Twitter hesap doğrulama formunu doldururken ikna edici bir dil kullanın. Kendini oldukça iyi tanıtmanız ve eğer mavi tik alırsanız Twitter topluluğuna nasıl yararlar sağlayacağınızı anlatın. Daha önceden kamu yararına başardığınız işlerden bahsedin, aldığınız ödülleri listeleyin, yaptığınız konuşmaları ve seminerleri anlatın, çalıştığınız şirketlerden bahsedin, bu şirketlerde hangi pozisyonlarda çalıştığınızı anlatın. Bunları yaparken resmi bir üslup kullanın, imla hatalarına dikkat edin.

Olabildiğince bağlantı gönderimi sağlayın. Bu daha iyi bir izlenim bırakacaktır.

@Verified hesabının takip ettiklerini inceleyin. Bu hesap Twitter’da onaylanmış hesapları takip etmektedir. Bu hesabın takip ettiği mavi tikli hesapları inceleyin. Bu hesapların neler paylaştığını izleyin ve bu konuda onlardan yardım almaya çalışın. Onları ilham kaynağınız yapın.

Twitter Onaylanmış Hesabın Önemi

Twitter onaylanmış hesap statüsüne sahip olmanın bariz avantajları vardır. Platformda takipçi sayınız çoğalacak ve ününüz artacaktır. Diğer insanlar tarafından güven, saygı ve hoşgörü ile karşılanacaksınız. Çeşitli marka işbirlikleri, sponsorluklar ve tanıtımlar ile ekstra gelir kaynağı sağlayabileceksiniz. Çeşitli iş avantajlarının kapısını aralayacak ve özgeçmişinizde gururla bahsedeceğiniz bir sosyal medya platformuna sahip olacaksınız.

Ayrıca Twitter’in onaylanmış hesaplar için sunduğu avantajlardan da faydalanabileceksiniz. Bunlardan bazıları;

 • Grup sohbetlerini devre dışı bırakmak,
 • Sadece diğer onaylanmış hesaplardan gelen bildirimleri alma gibi avantajlar sizin olacak.

Ayrıca diğer mavi tikli hesaplar ile iletişiminiz daha kolay bir hale gelecek. Onlarla daha yakın olacaksınız.

Bu yazımızda Twitter mavi tik, hesap onaylatma nasıl yapılır sorusuna cevap verdik. Ayrıca mavi tik almanın, hesap onaylatmanın çeşitli püf noktalarından ve avantajlarından da bahsettik. Aklınıza takılan şeyleri aşağıdan bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu