Mobil

Tweak Repo Nasıl Yüklenir ?

Bu yazımızda sizlere Jailbreak, Tweak, Repo ve Cydia nedir? Ne işe yarar, nasıl yüklenir, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bilindiği üzere Apple’ın iphone cihazları için geliştirdiği işletim sistemi IOS (iphone operating system) Apple tarafından üzerinde çok fazla değişiklik yapılmasına izin verilmeyen kapalı bir sistem.

Apple’ın sistemi kapalı tutmasının başlıca sebepleri, müşterilerini sistem açıklarından kaynaklanabilecek dış tehditlere karşı koruma altına almak ve sistemin hatalara karşı daha stabil çalışmasını sağlamak olduğunu biliyoruz. Apple kullanıcılara bu kapalı sistemde çok fazla özelleştirmeye izin vermediğinden dolayı kullanıcılar hapishaneden kaçış anlamına gelen Jailbreak uygulamasını geliştirdi.

Jailbreak işlemi ile sistemin tamamı üzerinde özelleştirme yapma yetkisine kavuşuluyor. Peki bu işlemler nasıl yapılıyor? Cihazımızın tüm yönetici haklarına sahip olmak için öncelikle cihazımıza Jailbreak yapmamız gerekiyor jailbreak nasıl yapılır burada açıklamıştık.

Jailbreak işlemi yapıldıktan sonra tüm özelleştirmelerin yapılacağı uygulama olan “CYDIA” cihazımıza jailbreak işlemsi sırasında otomatik olarak kuruluyor.Cihazımıza Jailbreak işlemini yaptık ve Cydia kurulumu gerçekleşti.Peki istediğimiz özelleştirmeleri nasıl yapacağız.Sistemde değişiklikler yazılımlar aracılığı ile yapılıyor, bu yazılımlara genel olarak “TWEAK” adı veriliyor.

Kullanıcıların istediği özelliği cihazlarına kurabilmeleri için bu tweakleri Cydia’ya kurmaları gerekiyor. Tweaklerin yüklenebilmesi için cydia’ya tweaklerin yüklü olduğu “REPO” adreslerini eklememiz gerekiyor. şimdi bu işlemlerin nasıl yapılacağını adım adım sizlere anlatmaya çalışacağım.

Tweak Repo Nasıl Yüklenir ?

Cydia uygulamasını açıyoruz ve alt bölümden kaynaklara geliyoruz.

Tweak Repo Nasıl Yüklenir ?

Daha sonra ağ üst kısımda bulunan “düzenle”yi seçiyoruz.

Tweak Repo Nasıl Yüklenir ?

Sol üst kısımdan “ekle”yi seçiyoruz.

Tweak Repo Nasıl Yüklenir ?

Karşımıza repo adresini ekleyeceğimiz bir ekran çıkıyor, buraya eklemek istediğimiz reponun adresi yazıp “kaynak ekle” diyoruz.

Tweak Repo Nasıl Yüklenir ?

Sıra geldi istediğimiz tweakleri cydia içinde arama işlemine. Cydia’nın sağ alt kısmında bulunan arama bölümünü açıyoruz.

Tweak Repo Nasıl Yüklenir ?

Arama satırına yüklemek istediğimiz Tweak’in adını yazarak ara diyoruz. Arama sonuçlarında çıkan yüklemek istediğimiz Tweak’in üstüne tıklıyoruz ve açılan bölümde sağ üst kısımdaki “kur”u seçerek kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Tweak Repo Nasıl Yüklenir ?

Güncel repolar ve tweak listemizi bir önceki yazımızda sizlerle paylaşmıştık, ios 9 ile uyumlu repolar ve tweakler yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu