Multimedya

En İyi 5 Türk Twitch Yayıncıları Listesi

Popülaritesinin artmasıyla beraber sürekli yeni yayıncılara ev sahipliği yapan Twitch’te yükselişe geçen yüzlerce Türk yayıncı mevcut. Bu yazımızda en iyi 5 Türk Twitch yayıncısını ele alacağız.

İyi kavramı göreceli olduğundan listemizdeki yayıncıları elde ettikleri ödüllerle, oyun performanslarıyla ve oyunculuk başarılarıyla ele aldığımızı belirtmek isteriz.

Ferit “wtcN” Karakaya

En İyi 5 Türk Twitch Yayıncıları Listesi

12 Şubat 1992 tarihinde İstanbul ili Bakırköy ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ferit “wtcN” Karakaya, Twitch Türkiye’nin en çok izlenen yayıncıları arasında yer alıyor. Bilgisayar oyunlarına henüz İlkokul 3.sınıfta merhaba diyen wtcN İlkokul 4.sınıfta Call of Duty 2 ile online oyun oynamaya başlamıştır.

Yayıncılık hayatına atılmadan önce 5 sene boyunca Dota oyununu oynayan wtcN, 3 sene boyunca Türkiye’nin en köklü e-spor takımlarından biri olan HWA Gaming formasıyla League of Legends profesyonel arenada mücadele etmiştir. 2012 yılında oyun fuarı olan Gamex’in düzenlemiş olduğu League of Legends turnuvasını kazanan wtcN, 2013 yılında rakiplerinin korkulu rüyası olmuştur. Bu yıllarda League of Legends oyununda En değerli oyuncu ve En iyi ormancı ödüllerine layık görülen wtcN başarısını aldığı ödüllerle süslemeye devam etmiştir.

2014 senesinde eloboost yaptığı gerekçesiyle Leauge of Legends geliştiricisi olan Riot Games tarafından banlanarak uzaklaştırılan wtcN bu suçunu kabul etmiştir. Ban yedikten sonra aktif yayın hayatında daha etkin olan wtcN yayıncılıkla ilgili birçok tecrübe kazanmış, resmi olmayan League of Legends turnuvalarında ödüller kazanmaya devam etmiştir. Uzaklaştırma süresi bittikten sonra tekrar HWA Gaming formasıyla profesyonel arenada boy gösteren wtcN takım kaptanı ve orta koridor oyuncusu olmuştur. Bir türlü eski formuna kavuşamayan Ferit, 2015 yılında HWA Gaming’ten ayrıldığını duyurmuştur. HWA Gaming’ten sonra BPI ve Number1 gibi takımlarda oynayan wtcN bir süre sonra profesyonel oyunculuğu bıraktığını açıklamıştır. Profesyonel oyunculuk kariyerini noktaladıktan sonra odak noktasını tamamen yayıncılık üzerine çeviren wtcN Call of Duty, PUBG, LoL, Valorant gibi oyunlar oynamaya ve yayıncı olarak turnuvalara katılmaya devam etmiştir.

Twitch platformunda Ekim 2020 tarihi itibarıyla 1.94 Milyon takipçi ve 85 Milyon toplam izlenme sayısına sahip olan Ferit “wtcN” Karakaya en iyi 5 Türk Twitch yayıncıları listemizde kendine yer buluyor.

Ahmet “Jahrein” Sonuç

En İyi 5 Türk Twitch Yayıncıları Listesi

Türkiye’de oyun dünyasının eski ve köklü oyuncularından biri olan Jahrein 1988 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lise öğretimini Antalya’da tamamlayan Jahrein daha sonrasında üniversite sebebiyle Polonya’ya yerleşmiştir. Bu süreçte YouTube’da çeşitli oyun videoları paylaşan Jahrein izleyicilerinin isteği üzerine Twitch platformuna geçmiş ve canlı yayın hayatına 2013 yılında başlamıştır. Oyun dünyasında adından oldukça fazla söz ettiren G2A şirketinde bir süre çalışan Jahrein, Twitch üzerinde birçok rekora imza atmıştır. Güncel yayınlarında çeşitli oyunlar oynayıp izleyicileriyle sohbet eden Jahrein’in Ekim 2020 tarihi itibarıyla 1.46 Milyon takipçisi, 70 Milyon toplam izlenme sayısı vardır. En iyi 5 Türk Twitch yayıncıları listemizde bulunan Jahrein Twitch platformunda sürekli zirvede kendine yer buluyor.

Cantuğ “Unlost” Özsoy

En İyi 5 Türk Twitch Yayıncıları Listesi

1990 yılında Eskişehir’de doğan Unlost, 5 yaşında bilgisayar kullanmaya başlamıştır. İlk bilgisayarını 1998 senesinde sünnet düğününde biriktirdiği paraları ile aldığını belirten Cantuğ “Unlost” Özsoy, 8 yaşında Half-Life oyunuyla tanışmıştır. Türkiye Half-Life şampiyonluğu ödülü başta olmak üzere çeşitli ödüllere sahip olan ünlü yayıncı, Twitch hayatına başlangıcını şöyle anlatıyor; “İnternet kafede oyun oynarken beni izleyen arkadaşlarım oyunumu izlemekten çok zevk aldıklarını söylüyorlardı, bunu biraz düşününce Twitch platformuna başlamaya karar verdim.”

2015 yılında aktif Twitch hayatına başlayan ve yayınlarında Counter-Strike: Global Offensive, Half-Life, Half-Life 2, PUBG, Valorant gibi FPS tabanlı oyunlar oynayan ve kendi çapında ufak bir oyun ekibine sahip olan Unlost, YouTube kanalının 1 milyon aboneyi geçmesinin şerefine yaptığı çekilişte toplam 80.000 TL’lik ürünleri takipçilerine dağıtmıştır. Çekilişi yaptığı sırada anlık 139 bin izlenmeye ulaşmış olan Unlost, Twitch Türkiye izlenme rekorunu da bu sayede kırmıştır.

Ekim 2020 tarihinde 1.61 Milyon takipçi ve 41 Milyon toplam izlenmeye sahip olan Cantuğ “Unlost” Özsoy, en iyi 5 Türk Twitch yayıncıları arasında yer alıyor.

Can “Mithrain” Karakoç

En İyi 5 Türk Twitch Yayıncıları Listesi

8 Mayıs 1992 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açan Cem “Mithrain” Karakoç Twitch platformuna H1Z1 oyununu oynayarak başlamıştır. Daha sonrasında PUBG oyununa merak salan Mithrain, kısa süre içerisinde dünyanın en iyi PUBG oyuncuları arasında gösterilmeye başlanmıştır. Yayınlarında oynadığı bu oyunda sürekli başarı sağlayan ünlü yayıncı 2017 senesinde ESL-Gamescom turnuvası için ekibiyle Almanya’ya gitmiş ve ülkemizi temsil etmiştir. Duo oyun modunda wtcN ile takım arkadaşı olan Mitharin üçüncülük ödülü olan bronz tavayı kazanmayı başarmıştır. Bunun sonrasında ise GLL ve Faceit’in düzenlediği turnuvalarda da ülkemizi temsil eden Mithrain ve takım arkadaşları ülkemizi finale çıkarmış ve finalde Yunanistan ile Kıbrıs Rum Kesimi karması olan takımı yenip birinciliğe ulaşmıştır. Aktif yayın hayatına PUBG, Valorant gibi FPS oyunları ile devam eden Mithrain 1.31 Milyon takipçi ve 74 Milyon toplam izlenme sayısına sahiptir. Elde ettiği bu başarılar ile yayıncılık hayatına devam eden Mithrain, en iyi 5 Türk Twitch yayıncıları listemizde kendine yer buluyor.

Berke “Thaldrin” Demir

En İyi 5 Türk Twitch Yayıncıları Listesi

1 Ağustos 1994 tarihinde doğan Thaldrin, babasının bilgisayar mühendisi olması sebebiyle küçük yaşlarda oyun oynamaya başladı. Üniversite sınavına kadar aktif olarak çeşitli oyunlar oynayan Thaldrin, üniversite sınavı sebebiyle oyun oynamaya ara verdi. Oyun dünyasına geri döndüğünde arkadaşlarının çeşitli League of Legends takımlarına ve turnuvalarına katıldığını gören Thaldrin bu olaya merak sardı ve kendini geliştirmeye başladı. Sürekli olarak gelişen Thaldrin bir süre sonra profesyonel Leauge of Legends takımı olan Team Turquality’nin ilgi odağı olarak profesyonel oyunculuk kariyerine de burada başlamış oldu. Team Turquality’de nişancı (adc) rolünde oynayan Berke, bir süre sonra üst koridorda oluşan boşluk nedeniyle üst koridorda oynamaya başladı. 2013-2014 sezonunda Wild Fire, 2014-2015 sezonunda Aces High, 2015-2016 sezonunda Beşiktaş ve SupperMassive, 2016-2018 yılları arasında 1907 Fenerbahçe’de aktif olarak oynayan Thaldrin, 2018 yılında SupperMassive takımında Leauge of Legends profesyonel kariyerinde son sezonunu oynadı.

Bunların dışında Berke “Thaldrin” Demir;

2014 Yılında Bahar Mevsimi İkinciliği, Yaz Mevsimi Üçüncülüğü, Türkiye Büyük Finali Üçüncülüğü,

2015 Yılında Yaz Mevsimi En İyi Üst Koridoru, Kış Mevsimi Şampiyonu, En İyi Üst Koridoru ve Mevsimin En Değerli Oyuncusu, IWCI Şampiyonluğu ve Turnuvanın En Değerli oyuncusu,

2016 Yılında Kış Mevsimi Şampiyonluğu, IWCI Şampiyonluğu,

2017 Yılında Yaz Mevsimi En İyi Üst Koridoru, Türkiye Büyük Finali Şampiyonluğu,

Gibi ödüller ile Türkiye oyun sektörünün en değerli oyuncuları arasında gösterilmiştir. Berke “Thaldrin” Demir, diğer lakabıyla kaptan, yayınlarında Leauge of Legends, Among Us gibi popüler oyunları oynamaktadır. Aktif olarak 534 bin Aboneye ve 28 Milyon toplam izlenmeye sahip olan Thaldrin, taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmasıyla beraber en iyi 5 Türk Twitch yayıncıları listemizde bulunuyor.

Sizce listeye hangi Türk yayıncılar eklenebilir? Aşağıdaki yorum kısmından belirtmeyi unutmayınız 😊

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu