Donanım

Touchpad Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Touchpad; laptop modellerinde kullanılan ve mouse kontrollerinin sağlandığı dokunmatik bir alan olarak bilinir. Genelde klavye bölümünün hemen altında konumlandırılan Touchpad alanı, harici bir mouse olmasa bile mouse ile yapacağınız kontrollerin yerine getirilmesini sağlamakta. Bir yandan laptop modellerinin avantajı olarak gösterebileceğimiz bu alan bir yandan ise en sık arızalanan bölüm olarak da biliniyor. Genelde kullanıcılar Touchpad çalışmıyor sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Böyle bir sorunda hemen parçanın bozulduğunu düşünmemek gerekiyor. Hangi çözümleri uygulayabileceğimize bakalım.

Touchpad Çalışmıyor ise Çözüm Önerileri

1. Çözüm – Donanımın Açık Olup Olmadığını Kontrol Etmek: Touchpad çalışmıyorsa, ilk kontrolü “fn” tuşları üzerinde yapmanız gerekiyor. Laptop modellerinin birçoğunda function (fn) tuşuyla birlikle kullanılan “F tuşlarına” Touchpad için komut eklenir. Yani yapacağınız işlem fn + Touchpad için atanan F tuşuna basarak, donanımın açılmasını sağlamak. Genelde “F6” tuşunda bu fonksiyona yer verilir ancak sizde tuş değişiklik gösterebilir. Klavyenin üzerinde yer alan F tuşlarında Touchpad simgesi olan tuşu kullanın.

2. Çözüm – Sürücüyü Yeniden Yüklemek: En sık karşılaşılan problemlerin başında sürücülerin bozulması sorunu geliyor. Yüklediğiniz bir programda çakışma sorunu ya da sildiğiniz bir dosyanın Touchpad sürücüsüne ait olması gibi nedenlerden dolayı, sürücü yazılımında bir sorun olabilir. Bu durumda da donanım doğru bir şekilde çalışmaz. Yapacağınız işlem şöyle olacak:

Touchpad Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

 • Arama bölümüne gelin ve “Aygıt Yöneticisi” yazarak, aygıt yöneticisi penceresine giriş yapın.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

 • “Fare ve Diğer İşaret Aygıtları” kısmına tıklayın. Burada “ELAN Pointing Device” seçeneğine gelip sağ tıklayın.
 • “Cihazı Kaldır” kısmını seçin.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

 • Cihaz kaldırma penceresi açılacak. Bu ekrandan “Kaldır” seçeneğine basın. Kısa bir silme işlemi yapılacak ve Touchpad silinecektir.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

 • Bu aşamada cihazınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Sonrasında tekrar Aygıt yöneticisine girin “Fare ve Diğer İşaret Aygıtları” kısmına gelin ve üst menüde yer alan “Eylem” satırına tıklayıp, “Donanım Değişikliklerini Tara” komutuna basın.
 • Otomatik olarak Touchpad sürücüsü yüklenecektir. Yükleme işleminin bittiğini gösteren bildirim aldığınız zaman, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

3. Çözüm – Sürücü Güncelleme: Sürücünüz silinmemiş ancak yazılımsal olarak bir sorun yaşanmış olabilir. Bu durumda yeni sürücü güncellemesini yüklemeniz de yeterli olacaktır.

 • Arama menüsüne “Aygıt Yöneticisi” yazarak yine aygıt yöneticimiz için penceremizi açalım.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

 • “Fare ve Diğer İşaret Aygıtları” kısmına tıklayın ve “ELAN Pointing Device” üzerine gelip sağ fare tuşuna basın.
 • “Sürücüyü Güncelleştir” bölümünü seçerek güncelleme ekranına girin.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

 • “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara” seçeneğine basın ve güncellemelerin aranmasını sağlayın. Güncelleme varsa otomatik olarak yüklenecektir. Yoksa güncellemenin olmadığı belirtilecek.
 • Sonrasında sisteminizi yeniden başlatın.

4. Çözüm – BIOS Üzerinden Kontrol: Sürücüde yer alan bir hatadan kaynaklı olarak donanımınızın görüntülenmemesi sıkıntısı ya da donanımsal bir tanıma sorunu yaşanabilir. Bu durumda BIOS üzerinden varsayılan ayarlara dönmeniz, soruna neden olan değişikliğin giderilmesini sağlar.

 • Bilgisayarınız açılırken, “F” tuşlarını kullanarak BIOS menüsüne girin. Cihazınıza göre tuş değişebilir.
 • “Exit” sekmesine girin ve “Restore Defaults” seçimine gelip “Enter” ile onaylayın.
 • “Save&Exit” yolunu seçip, ayarları kayıt ederek çıkış yapın. (Restore Defaults ifadesi BIOS’a göre farklılık gösterebilir. Burada Load Setup Defaults ya da Setup Defaults seçeneklerini görebilirsiniz.)

Touchpad Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

5. Çözüm – Fiziksel Parça Sorunları: Bu çözümler sorununuzu gidermediyse, sıkıntınız fiziksel parça sorunu olabilir. Sert bir darbe ya da sıvı teması gibi nedenlerden dolayı, Touchpad alanı bozulabilir. Bu durumda mutlaka yetkili bir servise başvurmanız gerekecek.

Touchpad çalışmıyor sorununa çözüm aramaya çalıştık. Listede yer alan çözümler işinize yaramadıysa, son bölümde belirttiğimiz gibi fiziksel olarak kontrol yaptırmanız gerekiyor. Bu tür parçalar, kolay bozulabilen parçalar. Haliyle fiziksel bir sıkıntı yaşanmışsa, parça değişimi şart.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu