Mobil

Touch ID Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Apple marka akıllı telefon veya tablet kullananların vazgeçilmezlerinden bir tanesidir Touch ID. Peki, Touch ID çalışmıyor sorunu ile karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Bu yazımızda sizler için Touch ID çalışmıyor sorunu ve çözümünü detaylı bir şekilde anlatacağız.

Apple marka iPhone cihazlardan iPhone 5s ve daha üstü sürümlerinde, iPad cihazlardan ise, iPad Pro, iPad Air 2 ve iPad mini 3 sürümlerinde bulunan Touch ID, kullanıcılar için pek çok özelliği daha kolay bir hale getirmektedir. Parmak izi kimlik algılayıcısı olan Touch ID ile cihaz şifrenizi girmeye gerek kalmadan cihazınızı kullanabildiğiniz gibi, iTunes Store, App Store ve iBooks Store üzerinden satın alımlarınızda parmak izinizi tanıtarak çok kolay bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki, Touch ID çalışmıyor sorunu ile karşılaştığınızda yapmanız gereken tüm işlerin ne kadar zorlaştığını biliyor musunuz ? İşte, bu yüzden yazımızda sizlere Touch ID çalışmıyor sorunu ve çözümü nedir onları anlatacağız.

Touch ID Çalışmıyor Sorununun Muhtemel Nedenleri

Touch ID’nin çalışmamasının bazı muhtemel nedenleri bulunmaktadır. Bunlar spor aktiviteleri sonucunda ıslak veya kirli parmaklarınızın parmak izi kimlik algılayıcısı tarafından algılanamaması olabilir.

Bunun dışında, yağlı veya çok kuru ciltler, kullandığınız kremler, nemlendiriciler, losyonlar ve algılayıcının üzerinin tozlu veya kirli olması Touch ID çalışmasını büyük oranda etkileyen çevresel faktörlerdir. Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz bu durumu düzeltip tekrar parmak izinizi okutmayı deneyin.

Yukarıda anlatılan çevresel faktörleri düzeltmenize rağmen hala Touch ID çalışmıyor sorunu ile karşılaşıyorsanız muhtemelen kalibrasyon ile ilgili sorunlar bulunmaktadır.

Touch ID Çalışmıyor Sorunu İçin Yeniden Kalibre Etme

Touch ID, parmak izinizi tanımlamada belli sorunlar yaşıyor olabilir. Tam bir parmak izi vermemeniz sonucunda zamanla çalışmama sorunuyla karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. Bu durumda yapılması gereken işlem Touch ID’yi yeniden kalibre etmektir.

1- Yapmanız gereken ilk işlem cihazınızdan Ayarlar/Touch ID ve Parola(Parmak İzi) bölümlerine giriş yapmaktır.

Touch ID Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

2- Bu aşamada sizden güvenliğiniz için telefon parolanızı girmeniz istenecektir. Parolanızı girdikten sonra karşınıza çıkan menüden, aşağıda bulunan parmak izlerinizin hepsini teker teker “Parmak İzini Sil” butonuna tıklayarak silin. Sırada tekrar parmak izi ekleme işlemi bulunmaktadır.

Touch ID Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

3- Parmak izlerinizi sildikten sonra yeniden parmak izi tanıtmak için “Parmak İzi Ekle” butonuna tıklayın. Dokunmatik kimlik algılayıcı üzerine kullanmak istediğiniz parmağınızı çeşitli şekillerde üzerine koyun. Küçük bir titreşim hissedilinceye kadar veya parmağınızı kaldırmanız istenene kadar parmağınızı kaldırmayın.

Touch ID Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

4- Sonrasında parmağınızı yavaşça kaldırıp farklı şekillerde dokunmaya devam ederek parmak izinizi tamamen tanıtın. Parmak izinizi tamamen tanıttıktan sonra “Sürdür” diyerek işleminizi sonlandırın. Cihazınızı kitleyip Touch ID’nin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Burada önemli bir not geçelim. Parmak izi tanıtma işlemlerini yaparken 5 parmağınızı tanıtmak yerine kullanmanızın yüksek ihtimal olduğu sağ ve sol başparmaklarınızı ikişer kez tanıtmak ileride karşılaşabileceğiniz Touch ID çalışmıyor sorununu çözmeniz anlamında büyük rol oynamaktadır.

Hala Touch ID Çalışmıyor Sorunu Alıyor musunuz ?

Kalibre işlemleri ve çevresel faktörleri düzeltmenize rağmen hala Touch ID çalışmıyor sorunu alıyorsanız Apple cihazınızda bir yazılım sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Cihazınızda bulunan yazılım sorununu çözmek için yapmanız gereken farklı işlemler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi iTunes üzerinden cihazınızı DFU Modu ile fabrika ayarlarına dönderip kalibre işlemlerini tekrar edebilirsiniz. Hiçbir adımda çözüme ulaşamadıysanız cihazınızı bir yetkili servise götürmeniz faydalı olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu