Bilgi

Onay İşareti Nasıl Yapılır? Onay İşareti Emoji ✅

Bilindiği üzere günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça yaygınlaştı. Dolayısıyla her geçen gün sosyal medya platformlarında çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bunlardan birisi de her platformda bulunan sahte hesaplar. Bazı kötü niyetli insanlar sizin ya da bir başkasının profil fotoğrafını kullanarak sahte hesap açabiliyorlar. Böyle durumların önüne geçmek adına insanlar profillerine onay işareti anlamına gelen mavi tik işaretini alabiliyorlar. Bizler de bu makalemizde size onay işareti anlamına gelen mavi tik işaretini klavyeden yapmanın yollarını göstereceğiz.

1.Yöntem: Charmap

Bu yöntemle sadece mavi tik işaretini değil yapmakta zorlandığınız birçok işareti yapabilmeniz mümkün. Bunun için:

 • İlk olarak, Windows arama çubuğuna “Charmap” yazın ve karşınıza çıkan “Karakter Eşlem” seçeneğine tıklayın.

Onay İşareti (Mavi Tik) Yapma (Rehber)

 • Daha sonra, açılan penceredeki yazı tipi sekmesine tıklayarak yazı tipini yukarıdaki görselde olduğu gibi “Segoe UI Symbol” olarak ayarlayın.
 • Yazı tipini ayarladıktan sonra Unicode’a git ibaresinin yanında yer alan kutucuğa “2713” yazın. (Böylece yukarıdaki görselde olduğu gibi ilk başta onay işareti görünecektir)
 • Kodu girdikten sonra pencerenin sol üst köşesindeki onay işaretini seçin ve önce “Kopyalanan Karakterler” ifadesinin yanında yer alan “Seç” butonuna daha sonra da “Kopyala” butonuna tıklayın.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiğinizde onay işareti kopyalanmış olacaktır. Artık Word, Not Defteri vb. herhangi bir programa yapıştırabilirsiniz. (Mavi renk onay işareti yapmak için Word ya da Wordpad programlarını kullanmanızı tavsiye ederiz)

2.Yöntem: Word ile Onay İşareti (Mavi Tik) Yapma

Tik işareti Microsoft Word üzerinden de yapılabilmektedir. Word ile mavi tik işareti yapmak için:

 • Öncelikle, Word’ü açın ve sol üst köşede yer alan “Ekle” bölümüne tıklayın.

Onay İşareti (Mavi Tik) Yapma (Rehber)

 • Daha sonra, ekranın sağ üst köşesindeki “Simge” seçeneğine tıklayın ve açılan küçük pencereden “Tüm Simgeler” bölümüne tıklayın.

Onay İşareti (Mavi Tik) Yapma (Rehber)

 • Karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere geldiğinde, yazı tipini görseldeki gibi “Wingdings” olarak ayarlayın ve “Karakter Kodu” bölümüne “252” yazarak “Ekle” butonuna tıklayın.

Belirttiğimiz bu işlemleri yaptığınızda tik işareti yapma işlemi tamamlanacaktır. Artık Word’de tik işaretinin rengini mavi yapabilir ve kopyala + yapıştır yaparak dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

3.Yöntem: Word’de Onay İşaretine Kısayol Tuşu Atama

Eğer onay işaretini sürekli kullanıyorsanız ve çok daha pratik bir şekilde yapmak istiyorsanız onay işareti yapma işlemi için kısayol tuşları belirleyebilirsiniz. Bu işlem için:

 • İlk olarak, önceki başlığımızda yer alan işlem adımlarını takip ederek son görselimizde yer alan “Simge” penceresini açın ve görselde olduğu gibi yazı tipini “Wingdings” olarak seçip karakter kodu kutucuğuna “252” sayısını girin.
 • Daha sonra “Kısayol Tuşu” butonuna tıklayın.

Onay İşareti (Mavi Tik) Yapma (Rehber)

 • Ekranda yukarıdaki gibi bir pencere açıldığında “Yeni Kısayol Tuşuna Basın” ifadesinin altındaki kutucuğa tıklayın ve “ALT” tuşuna basılı tutarak herhangi bir rakama veya rakamlara basın. (Örneğin yukarıdaki görselde ALT tuşuna basılı tutarak sırasıyla 2 ve 5 tuşlarına basıldığı için kısayol tuşu olarak Alt+2,5 görünmektedir. Dolayısıyla eğer dilerseniz siz farklı kombinasyonlar deneyebilirsiniz)
 • Son olarak, kısayol tuşunuzu belirledikten sonra sırasıyla “Ata” ve “Kapat” butonlarına tıklayın.

Bu sayede alt tuşuna basılı tutarak belirlediğiniz kısayol tuşuna veya tuşlarına bastığınızda tik işareti yazılacaktır. Dolayısıyla Word’un yazı rengini ayarlama aracı yardımıyla onay işareti anlamına gelen mavi tik işareti yapma işlemini tamamlayabilirsiniz.

4.Yöntem: Excel Programında Onay İşareti Yapma

 • Excel programında onay işareti yapabilmek için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyiniz.
 • Öncelikle Excel programında boş bir çalışma sayfası açın.

Tik İşareti Nasıl Yapılır?

 • Daha sonra onay işareti yapmak istediğiniz kutuya (hücreye) tıklayın ve ‘’Webdings’’ yazı stilini seçin.
 • Son olarak klavyede yer alan ‘’A’’ tuşuna basın.

Seçtiğiniz kutucukta onay işareti oluşacaktır. İşareti bir kez oluşturduktan sonra kopyala yapıştır yöntemiyle istediğiniz kutularda kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

 1. Çok teşekkürler gayet iyi bir site ara sıra uğramayı hatta sık sık uğramayı planlıyorum devam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu