Teknoloji

Tesla Tam Otonom Sistemi Geliyor

Tesla, elektrikli araç teknolojilerinde en hızlı yol almış olan markaların başında yer alıyor. Hatta markanın bu alanda ilk önemli temsilci olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Model serisi araçlarıyla elektrikli motor teknolojisinde kendisini kanıtlayan marka, aynı başarıyı otonom sürüş teknolojilerinde de göstermek istiyor. Ünlü isim Elon Musk tarafından yapılan son açıklamalarda da bu konuda bir çalışma olduğu ortaya konulmuş oldu. Açıklamalara göre Tesla tam otonom sistemi üzerinde çalışıyor.

Tesla Tam Otonom Sistemi Nasıl Çalışacak?

Mevcut araçlarda kullanılan otonom sürüş sistemleri yeterli değil. Mevcut teknolojide otonom sürüş sistemleri sürekli olarak kontrol istiyor ve henüz yol durumu tam olarak tahmin edilemiyor.

Tesla tam otonom sistemi ise biraz daha farklı işleyecek. Navigasyon üzerinden harita bilgisi alan araçlar, sürücülerin belirlediği rotalara doğrudan erişim sağlayacaklar. Aracın rotaya otonom sistemle ulaşması sağlanacak. Bu rota üzerindeki trafik bilgilerini değerlendirecek olan teknoloji, sürücüleri güvenli bir şekilde hedefine ulaştıracak.

Tesla Tam Otonom Sistemi Geliyor

Fakat sistemin yine kontrollü bir şekilde çalışacağı da açıklandı. Açıklanan İlk kural tüm yolların desteklenmeyeceği oldu. Yani sürücülerin evden işe ya da belirledikleri önemli adreslerine gitmeleri için kullanacakları tam otonom teknolojisi ile karşı karşıya kalacağız. Otonom teknolojisini kullanarak çok uzun mesafelerde hedeflere ulaşmak ilk etapta mümkün olmayacak.

İşin bir de ikinci kısmı var. Elon Musk tarafından paylaşılan bilgilere göre, araçta tam otonom sistemi olsa bile araç kontrolsüz bırakılmayacak. Otomobilin yine kontrolü doğrudan sürücülerde olacak. Yani otonom sistem açık durumda olsa bile sürücülerin mutlaka direksiyon başında olması gerekiyor. Sensörler sürücülerin o an için direksiyon başında olup olmadığını anlayabilecek.

Tesla tam otonom sürüş sisteminin kesin olarak kullanıma başlayacağı tarih belli değil. 2020 yılında araçlara bu teknolojinin entegre edilmesi bekleniyor. Eğer aracı satın alırken bu sistemi bir paket seçeneği olarak alacak olursanız, bu durumda 6000 dolar ödeme yapmanız gerekecek. Mevcut araçlara sonradan eklenebilecek olan teknoloji, sonradan eklendiği zaman ise 8000 dolar gibi bir fiyatı olacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu