Teknoloji

Tesla Sıvı Soğutmalı Şarj Konektörü Geliştiriyor

Elektrikli araçlarda en büyük sıkıntı, araçların sürekli şarj ihtiyacının olması. Şu an için araçlarda kullanılan piller, yolculuk sırasında kendini yenileyemiyor ve doğrudan şarj olmuyor. Bunun için mutlaka bir şarj istasyonuna uğramak gerekiyor. Belki de elektrikli araçların yaygınlaşmasını engelleyen şarj sıkıntısını çözmek için yeni teknolojiler geliştirilmeye devam ediyor. Son olarak hızlı şarj sistemleri duyurulmuştu. Fakat bu sistemlerde ısınma sorunu ortaya çıktı. Haliyle tam performans elde edilemedi. Tesla, yeni teknolojisi sıvı soğutmalı şarj konektörü ile bu sorunu çözmeyi hedefliyor.

Kısa süre önce patent görsellerinde ortaya çıkan sıvı soğutmalı şarj konektörü hem ısınma sorununun önüne geçecek hem de şarj performansının artmasını sağlayacak.

Tesla Sıvı Soğutmalı Şarj Konektörü Sistemi

Aslında sistemin işleyişi oldukça basit. Tamamen sorun odaklı bir teknoloji geliştirilecek. Sorunun ana kaynağı, şarj sırasında oluşan aşırı ısı. Tesla V3 hızlı şarj istasyonlarını kurmaya başladı ancak bu şarj istasyonlarından tam olarak istenen verim alınamıyor. Çünkü belli bir süre sonra şarj konektörü ısınıyor ve şarj performansı, güvenlik amaçlı olarak düşürülüyor.

Tesla, sıvı soğutmalı şarj konektörü sistemiyle bu sorunun önüne geçecek. Şu an geliştirme süreci devam eden teknoloji, ısı sorununu ortadan kaldıracak ve sürekli yüksek performans ile şarj yapılabilecek. Bunun için kullanılacak olan yeni konektör üzerinde iki soketli bir giriş sistemi sunulacak.

Tesla Sıvı Soğutmalı Şarj Konektörü Geliştiriyor

İlk soket ile ayrı bir manşon ile ikinci soket ayrı bir manşon ile bağlanacak. İki ayrı manşon ise bir manifold içerisinde birleşecek. Birleşim noktası olan manifold içerisinde ise özel bir sıvı soğutma sistemi bulunacak.

Yeni Teknoloji Ne Zaman Kullanılacak?

Geliştirme aşaması devam eden ve patentleri alınan teknolojinin, 2023 yılında şarj istasyonlarına entegre edilmeye başlayacağı belirtiliyor. Araçlarda, sıvı soğutmalı şarj konektörü için herhangi bir özelleştirme yapılmasına gerek olmadığını belirtelim.

Tüm istasyonlar için dönüşüm sürecinin ne kadar zaman alacağı ise Tesla’nın açıklamalarına bağlı. Öyle ki Tesla sadece hızlı şarj istasyonlarını güncelleyecek olursa, süre biraz daha düşecektir.

Tüm artılarıyla sıvı soğutmalı şarj konektörü teknolojisi, hızlı şarj konusunda sorunları çözecek gibi duruyor. Yine de sektörde sürekli olarak çözüm arayışları devam edecek gibi gözüküyor.

Merak Edenler İçin

Manşon: Elektrik soketlerinin manifold ile birleşmesi için kullanılacak tüp ya da boru şeklinde bağlantı elemanları.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu