Teknoloji

Tesla Model X Biyolojik Silah Savunma Hava Filtresi

Elektrikli otomobiller için lider konumda olan Tesla, sadece araçlarında yer verdiği motor teknolojileriyle fark yaratmıyor. Markanın araç içerisinde kullandığı teknolojiler de oldukça dikkat çekici. Bu şekilde öne çıkan araç içi teknolojilerinden birisi de biyolojik silah savunma filtreleri. Özel bir hava filtresi olarak karşımıza çıkan teknoloji, aslında Model X araçlarının en başarılı teknolojileri arasında yer alıyor. Peki, nedir bu biyolojik silah savunma filtresi? Neden kullanılıyor?

Model X Biyolojik Silah Savunma Filtresinin Amacı Ne?

Tesla, bu filtreleri ilk olarak 2015 yılında kullanmış ve Model X araçlarına eklemişti. Filtrelerin kullanım amacı, havanın temizlenmesini sağlamak. Arabanın içine verilen havanın temizlenmesi için normalden 8-9 kat daha büyük bir filtre kullanılıyor. Ayrıca bu filtrenin malzemesinin de farklı olduğu, yani standart araç filtrelerine göre çok daha yüksek bir teknolojinin kullanıldığı bilinmekte. Tabii ki Tesla, kullanılan malzemenin detaylarını tam olarak açıklamış değil.

Asıl amaç, herhangi bir kimyasal madde salınımı olması durumunda aracın içerisinde yer alan bu filtrelerle sürücülerin ve yolcuların kimyasalı solumasını engellemek. Filtre havaya karışan maddelerin %99 oranında süzülmesini sağlıyor ve araç içine temiz hava veriyor.

Tesla Model X Biyolojik Silah Savunma Hava Filtresi

Her ne kadar adı biyolojik silah savunma filtresi olsa da, hava kirliliğinin olduğu bölgelerde de söz konusu filtre sistemlerini kullanarak, araç içerisine verilen havanın temizlenmesini sağlamak mümkün. Filtrenin devreye girmesi için, sürücülerin biyolojik silah savunma modunu aktif etmesi gerekiyor. Bu şekilde mod çalışmaya başlıyor ve dışarıdan alınan hava filtrelenerek araç içine veriliyor.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi ilk olarak Model X araçlarında kullanılan biyolojik silah savunma filtresinin, kısa süre içerisinde Model S serisi araçlara da eklendiğini söyleyelim. Tesla’nın amacı, bu teknolojiyi tüm araçlarına eklemeyi başarmak. Yavaş yavaş standart haline getirilecek bir filtre teknolojisinden söz ediyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu