Teknoloji

Tesla, Lazer Temizleme Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Elektrikli otomobiller ve otonom sürüş teknolojileri için sürekli çalışma içerisinde olan Tesla, geçtiğimiz günlerde yeni elektrikli araçlarının tanıtımını yaptı. Tasarım kısmında çok farklı bir yapıyla gelen Tesla Cybertruck için tartışmalar devam ederken bir yandan da yeni araç teknolojileri geliştirilmeye devam ediyor. Şu sıralar markanın üzerinde çalıştığı teknoloji ise lazer temizleme sistemi. Elektrikli ve otonom araç sistemlerinde kullanılacak olan yeni teknolojiye ilişkin patent görseli de ortaya çıktı.

Tesla Lazer Temizleme Sistemi Camların Temizlenmesini Sağlayacak

Patent görsellerinde de gördüğümüz lazer temizleme sisteminin ana amacı, aracın camlarını temizlemek olacak. Aracın camlarında aşırı miktarda kirlenme meydana geldiği zaman, sistem devreye girecek ve kir ışınlarla temizlenecek. Bunun için aracın belli noktalarına lazer sensörlerin eklendiğini göreceğiz.

Teker üstü, çamurluk, kaput üstü gibi bölümlere eklenecek olan lazerler, doğrudan kamera sistemiyle çalışacak. Kameralarla kir seviyesi takip edilecek ve kir sınırı aşıldığı zamanda lazerler çalıştırılarak camların temizlenmesi sağlanacak.

Sistem sadece camları temizlemek için kullanılmayacak. Bunun dışında otonom sensörler için kullanılan kameraların da temizlenmesi ve güneş panellerinin de temizlenmesi sağlanacak. Özellikle otonom sistem için kullanılan kameraların lazer ile temizlenmesi önemli bir avantaj sağlanmış olacak.

Tesla, Lazer Temizleme Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Paylaşılan patent görsellinde de bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Model S aracının üzerinde kullanıldığı görülen teknolojinin, aynı anda hem kameraları hem de camları temizleyebilmesi sağlanacak.

Sistemin ne zaman kullanıma gireceği konusunda ise herhangi bir bilgi olmadığını ekleyelim. Tesla lazer temizleme teknolojisi için çalışmalarını devam ettirecek. Beklenti 2022 yılında sunulacak olan araçlarda bu sistemin kullanılıyor olması yönünde. Yeni lazer teknolojisinin mevcut araçlara sonradan uygulanabilir olup olmayacağı hakkında ise bir bilgi yok.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu