Teknoloji

Tesla Cybertruck Fiyatı ve Özellikleri Açıklandı

Tesla, elektrikli araç teknolojileri için uzun süredir beklenen adımı attı. Markanın binek otomobil sınıfında elektrikli araçları bulunuyordu. Bunun dışında spor modeller için de bir elektrikli araç modeli mevcuttu. Şimdi ise beklenen seri Tesla Cybertruck tanıtıldı ve pickup sınıfında da elektrikli araçlar pazara sunulmuş oldu. Özellikleri dikkat çeken yeni serinin, tasarımı ise bambaşka bir dünyayı işaret ediyor. 2021 yılında trafikte olacağı açıklanan yeni elektrikli araçların özelliklerine yakından bakalım.

Tesla Cybertruck Tasarımı

Tasarımdan işe başlayalım. Tasarım kısmında benzerlerinden ayrılan farklı bir yapı sunan Tesla Cybertruck, metal bir üçgeni andırıyor. Oldukça keskin hatlara sahip olan aracın, tasarım kısmına çok önem verilmemiş demek yanlış olmayacaktır. Zaten tanıtım sırasında Elon Musk, tasarımdan çok aracın teknik donanımına önem verdiklerini belirtti.

Bunun yanında aracın çok sağlam bir seri olduğunu da ekleyelim. Güçlendirilmiş çelikten üretilen gövde, darbelere dayanıklı bir yapı sunuyor. Sadece darbelere değil, mermiye bile dayanıklı bir seri söz konusu. Tesla, aynı durumun camlar için de geçerli olduğunu belirtiyor.

Camların da dış etkilere karşı korumalı ve kırılmaz olduğu açıklandı. Fakat tanıtım sırasında bu konuda yapılan test başarılı olmadı. Tasarım şefi, aracın camına bir metal bilye fırlattı. Camlar tam anlamıyla kırılmamış olsa da parçalanma meydana geldi. Elon Musk, bu testin başarısız olduğunu söyledi ve açıkçası konu geçiştirildi.

Tesla Cybertruck Fiyatı ve Özellikleri Açıklandı

Tesla Cybertruck Teknik Özellikleri

Tasarımı benzerlerine göre çok farklı olan araç, teknik özellikler kısmında da farkını ortaya koyuyor. Serinin tek motorlu, çift motorlu ve üç motorlu versiyonları var. Yine menzil konusunda da üç farklı seçenek sunuluyor.

Standart modelde 400 km menzil sunuluyor. Bir üst versiyonda 450 km menzil ve son versiyonda ise 800 km gibi oldukça iddialı bir menzil değeri dikkat çekmekte. Eğer en yüksek versiyonu seçerseniz 2.9 saniyede 100 km hıza çıkabilen bir canavara sahip oluyorsunuz.

Teknik kısımda dikkat çeken bir başka özellik ise adaptif havalı süspansiyon sistemi. 406 milimetre yüksekliğe konumlandırılmış olan aracı, istediğiniz zaman yere yaklaştırabiliyorsunuz. Bu şekilde araç yüksek hızlarda daha iyi aerodinamik sunuyor.

Geçelim kasa bölümüne. 2 metrelik bir kasa kullanan Tesla Cybertruck serisinin, 1,5 ton taşıma kapasitesi var. Seçilen modele göre yük çekme kapasitesi ise 14 tona kadar çıkabiliyor.

Tesla Cybertruck Fiyatı ve Özellikleri Açıklandı

Fiyatlar

Tüm bu özelliklerle beraber ön siparişleri açılan elektrikli pickup için başlangıç fiyatı ise 39.900 dolar olarak açıklandı. Çift motorlu, 480 km menzile sahip olan Tesla Cybertruck modelini seçerseniz 49.900 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Son olarak 3 motorlu versiyonu seçerseniz ise 69.900 dolar ödeme yapmanız gerektiğini belirtelim.

Tek ve çift motorlu versiyonları 2021 yılında satışa çıkacak olan Tesla Cybertruck aracına otonom sürüş özelliğini dahil etmek istediğiniz zaman ise 7000 dolar ek ödeme yapmanız gerekiyor. Bu fiyatlarla markanın yüksek satış rakamlarına ulaşmasını bekliyoruz. Araçların ülkemizde de satılıp satılmayacağı ise merak konusu.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu