Mobil

Telefonunuzun Pil Ömrü Uzun Olsun İster Miydiniz?

Akıllı telefonlar hayatımızın içerisinde olduğu sürece pil ömürleri ile ilgili sorunlar karşımıza hep çıkacak ne yazık ki. Telefon pil ömrü sorunu için çözüm arıyorsanız yazımıza bir göz atın..

Anlatacaklarımız Android, Windows Phone, İOS ya da başka hangi tür akıllı telefonu kullanıyor olursanız işinize yarayacak yöntemler. Biz bunlara basit ama etkili diyebiliriz üstelik geçerliliğini  de uzun bir zaman yitirmeyecek nitelikte.

Akıllı telefonlar içerlerinde bulundurdukları fazlaca özellik, kullanım hatası ya da dikkat etmediğiniz çok basit şeylerden dolayı şarjlarını çabucak tüketebilirler.

Telefonunuzun Pil Ömrü Uzun Olsun İster Miydiniz?

En çok göz önünde olan ve en basitinden başlayalım:

Ekran parlaklığı ve ekran fotoğrafı.

Eğer siz de telefonunuzda parlak ekran görüntüleri kullanıyorsanız pil ömrünüzün %20′ si direkt olarak bu görüntülere gidiyor diyebiliriz. Eğer hareketli ekran fotoğrafı kullanıyorsanız bu oran daha fazla artacaktır. Ekran fotoğrafınız ne kadar az ve koyu renkli olursa o kadar pil dostu olacaktır. Ekran parlaklığı ayarına pek önem vermesek ve hep en üst seviye de kullanmayı tercih etsek de buna dikkat etmemiz tahmin ettiğimizden daha çok şarj süresinin gitmesine yardımcı olacaktır.

Titreşim de hiç masum değil

Telefon pil ömrü ve telefon sağlığı için gerekmedikçe telefonunuzun ekranına dokunmayla titreşim özelliğini kapalı tutmanızı öneriyoruz. Titreşimin açık olması tamamen telefon pil ömrü sömürüsüne yol açıyor. Gün içerisinde yaptığınız her işlem sırasında devamlı olarak titreşim halinde olan cihaz pil süresi çok çabuk tüketecektir.

Akıllı telefonlar kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de;

Telefonu doğru oda sıcaklığında şarj etmenizdir. Özellikle yaz aylarında, sıcak odalarda ya da ısınabilir bir aletin üzerinde telefonunuzu şarj etmeniz, telefonunuz ömrünü kısaltırken pil ömrünüze de zarar vermekte. Aşırı soğuklar da telefonun pil ömrünü olumsuz etkilemekte, buna da dikkat etmenizi öneririz.

Telefonunuzun uygulamalarını güncel tutmanızı tavsiye ederiz. Uygulama güncellerken telefonunuz ister istemez şarjınızı tüketecektir. Eğer ki o anda şarj etme imkanınız yoksa, mesela dışarıdaysanız bu istemeyeceğiniz bir durumdur. Bu yüzden telefonunuz şarjdayken güncellemelerinizi yaparsanız eğer, böyle bir sorununuz olmayacak ve pil ömrünüz uzayacaktır.

Arka Planda açık kalan uygulamaları da kapatmanız, telefon şarjınızın hoşuna gidecektir. Wifi bağlantınızı da ara sıra kapalı tutup telefonunuzu dinlendirmeniz iyi olacaktır tabi ki.

Kısaca toparlamak gerekirse Akıllı telefonlar kullanırken, gereksiz gördüğünüz ne kadar çok şey varsa hepsini kapatın!  Telefonunuz da yapacağınız basit yöntemlerden sonra bir de; akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatan şarj cihazından bahsedelim;

Telefonunuzun Pil Ömrü Uzun Olsun İster Miydiniz?

UsBidi şarj aleti, akıllı telefonları hem hızlı şarj ediyor bir de üstüne, batarya dolduğu anda enerjiyi otomatik olarak kesiyor, böylece pil ömrünüzü uzatıyor.

Akıllı telefondan sonra akıllı şarj aleti de olmazsa olmazlardandı doğrusu. Telefonun şarjı %100 olduğunda otomatik olarak elektrik akımını kesmesi tahmin ettiğinizden daha fazla işe yarıyor. Bu sayede telefonun içinde fazladan elektrik akışı olmuyor ve elektrikten tasarruf da etmiş oluyorsunuz. Bataryada devamlı olarak akım gezmemesi durumu, batarya ömrünü artırarak, geri boşalma gibi riskleri de ortadan kaldırabiliyor.

Bu akıllı şarj aleti bir de masa, araç içi gibi en çok kullandığınız noktalarda belirli bir yere sabitlenip kaybolmamasını engellerken, akıllı şarj aleti bu sayede yerlerde sürünmemiş oluyor. Bunu da akıllı şarj aleti üzerine yerleştirilmiş bir mıknatıs ile sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu