Mobil

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?

Artık internete erişimimiz oldukça kolay ve birçoğumuz cep telefonu aracılığıyla internete bağlanabiliyoruz. Telefonunuzdaki interneti bilgisayarınızda da kullanabilmeniz için bu makalemizde sizlere iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda telefonun internetini bilgisayara nasıl bağlarım? Sorusunun cevabını vereceğiz.

1. Android’de Telefonun İnternetini Bilgisayardan Kullanma

Telefonun internetini bilgisayara bağlamak için kablolu ve kablosuz olmak üzere iki yöntem bulunuyor. Telefonunuzu kablosuz bir şekilde bilgisayarınıza bağlamak daha pratik olsa da kabloyla bağlanmanın da daha stabil bir internet bağlantısına sahip olmak ve cihazınızın pil gücünün tükenmemesi gibi avantajları bulunuyor.

Kablo aracılığıyla telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamak istiyorsanız ilk önce telefonunuzu şarj ettiğiniz USB kablosunu adaptörden çıkarın ve kablonun bir ucunu telefonunuzun şarj soketine diğer uçunuysa bilgisayarınızın USB girişine takın. Daha sonra mobil bağlantınızı aktif hale getirerek:

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?

 • Telefonunuzun menüsünde yer alan “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?

 • Daha sonra ayarlar menüsünde yer alan “Diğer” seçeneğine girin.

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?

 • Bu adımda diğer menüsündeki “Tethering ve Taşınabilir Hotspot” seçeneğini seçin.

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?

 • Son olarak “Tethering ve Taşınabilir Hotspot” menüsünde bulunan “USB Tethering” seçeneğine dokunarak, seçeneği aktif hale getirin. Böylece telefonun internetini bilgisayara bağlamış oldunuz.

Eğer kablosuz bir şekilde telefonu bilgisayara bağlamak istiyorsanız:

 • İlk olarak en son resimdeki “Tethering ve Taşınabilir Hotspot” menüsünden “Taşınabilir Kablosuz Hotspot” seçeneğini aktif edin.
 • Daha sonra bilgisayarınızdan Wi-Fi bağlantılarını aratın.
 • Telefonunuz tıpkı diğer kablosuz bağlantıların görüntülendiği yerde AndroidAP (Eğer telefona özel bir isim verdiyseniz, bağlantı verdiğiniz isimle görüntülenecektir) olarak görüntülenecektir ve bu bağlantıya tıkladığınızda size şifre soracaktır.
 • Telefonunuzun otomatik olarak belirlediği bu şifreyi yine son resimdeki “Tethering ve Taşınabilir Hotspot” menüsünde yer alan “Kablosuz Hotspot Kurulumu Yap” seçeneğine girerek öğrenebilirsiniz.
 • Böylece gerekli şifreyi girerek kablosuz bir şekilde telefonun internetini bilgisayara bağlayabilirsiniz.

2. iPhone’da İnterneti Bilgisayardan Kullanma

iPhone’da interneti bilgisayardan kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?

 • Telefonun menüsünde yer alan “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?

 • Ayarlar menüsündeki “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğine girin.

Telefonun İnternetini Bilgisayara Nasıl Bağlarım?

 • Ekranın üst kısmında yer alan “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğine dokunarak, seçeneği aktif hale getirin (Seçeneğin hemen altında Wi-Fi parolası da görüntülenecektir).
 • Artık bağlantınız tıpkı Android’deki gibi bilgisayarınızın diğer Wi-Fi bağlantılarını görüntülendiği yerde xxxx (telefonunuzun adı, telefonunuza kendi isminizi girdiyseniz sizin adınız)’in iPhone’u olarak görüntülenecektir. Bu bağlantıya tıklayarak parolanızı girebilir ve iPhone’un internetini bilgisayara bağlayabilirsiniz.
 • Kablolu bağlantı yapmak isteyenler ise yine aynı şekilde “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğini aktif ederek, iPhone’u USB kablosu ile bilgisayara bağlamaları yeterli olacaktır.

Son olarak normalde telefonda yaptığınız işlemleri bilgisayarda yapmanızın kotanızın telefondakinden daha hızlı tükenmesine sebep olacağını hatırlatarak sizi kotanızı kontrol etmeniz konusunda uyarıyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

27 Yorum

 1. Htc one m8 de kabloyu bağladığımda internet bağlanmıyor kırmızı çarpı var mobil şebeke paylaş var onu seçtim telefondan ama hala o çarpı duruyor eski telefonum a3 (2015) samsung onu taktığımda oluyor ve o şekilde internete bağlanıyorum. Ben şu an htc one m8 den bağlanmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim bilgisayar windows 10 pro ?

 2. Telefonun pubg mobile discord v.b şeyler sınırsız ekstra 24gb nette var bilgisiyar bağladığımda o sınırsız gösterdiği şeyleri bilgisiyar da sınırsız olarak kullanabiliyor muyuz 24 gb’denmi alır yoksa lütfen acil yardım lazım.

  1. Merhaba, çok güzel bir soru sormuşsunuz :) Fakat net olarak bir şey söylemek mümkün değil. Mantıken mobilde ücretsiz olan bilgisayarda da olması gerekir, aynı internet ağını kullandığımız için fakat operatörler buna yönelik farklı düzenlemeler sağlıyor olabilir. Bunu tespit etmek için bir süre kullanım sağlayıp kalan kullanım haklarınızın tükenip tükenmediğini kontrol edebilirsiniz.

  2. Cep telefonumdaki interneti evdeki masa üstü bilgisayarıma bağlayamıyorum. Yardımcı olur musunuz….

 3. Merhaba, veri kullanımı normal evdeki sabit inetrnetimizin doldurduğu kota kadar mı tükenir örneğin evde 1 gb ile ne kadar youtube video izliyorsak hotspot yaptığımızda cepten laptopa paylaştığımızda da mı aynı mbler tükenir harcanır.

  1. Merhaba, aslında en çok dikkat edilecek konuya deyinmişsiniz. Bu konuda özellikle mobil verinin ne kadar hızlı bağlantı sağladığı önemlidir. Örneğin; ev internetinizin bağlantı seviyesi orta seviyelerde iken izlediğiniz videolardaki kalite buna göre orta veya düşük olacaktır. Fakat mobil veri ile yüksek hızlarda internet sağladığınızda 720p ile izlediğiniz videoyu 1080p veya daha yüksek kalitede izleyeceksiniz. Bu durumda 1 GB kotanın daha hızlı tükenmesine yol açacaktır. Burada eş değer tüketim söz konusu olmayacağından sürekli olarak kotanın kontrol edilmesi gerekmektedir.

 4. İyi günler telefonumun internetini kullandığımda mesela vodafone benden ek ücret istiyor mu yoksa tamamen ücretsiz mi data paylaşmak?

  1. Merhaba, tarifenizde bulunan internet paketinden kullanım sağlanır. Eğer paket yoksa TL veya faturalandırma sağlanır.

  1. Merhaba, Android kullanıcılarında marka ve modele göre farklı arayüzler ve işlem adımları söz konusu olabilir. Hangi cihazı kullanıyorsanız, bu yönde yardımcı olmaya çalışalım size…

 5. Ben ara kabloyu takınca telefon şarj oluyor ne yapmalıyım?

  1. Merhaba, USB kablosu ile bağlantı sağlarken cihazınız bir yandan şarj olabilir. Bu durum gayet normaldir.

 6. İos telefonum için oldu, burada internet erişimim sadece telefondan sağlanabiliyor çok yardımcı oldunuz teşekkürler.

 7. Evet bilgisayarımdan telefona bağlanıyorum fakat internet erişimi yok diyor.

  1. Öncelikle telefonunuzda internet erişiminin olduğundan tam olarak emin olun. Bilgisayarınızda ise bağlantı kurduğunuz ağın DNS ayarlarını kontrol edin. Hatalı bir yapılandırma internet erişimini sağlayamamanıza sebep olabilir. Bağlantınız kablolu ise, kablonun orijinal olmamasıda bu soruna yol açabilir.

    1. Merhaba, tabii cihaz marka ve modeli iletin yardımcı olmaya çalışalım.

 8. Merhaba, telefonun internetini bilgisayara bağladığımızda internet erişimi yok uyarısı geliyor. Nasıl çözebiliriz?

  1. Merhaba, bilgisayarınızda mı bu hatayı almaktasınız? Buna yönelik çözüm önerileri sunalım.

 9. Merhaba ben Gemlik’ten Mustafa Özcan bilgisayarın internetini telefonda kullanmak için bilgisayarda kablosuz ağ kartı olmadan kullanamaz mıyım?Ayrıca bilgisayarda kablosuz ağ kartı olup olmadığını nasıl öğrenirim?

  1. Merhaba, bilgisayarın internetini telefonda mı kullanmak istiyorsunuz? Doğru mu anladım? Çünkü içeriğimiz belirttiğiniz durumun tam tersi yani telefonun internetini bilgisayarda kullanma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu