Ana Sayfa Mobil “Telefonum Wi-Fi’ye Bağlanmıyor” Sorunu ve Çözümü

“Telefonum Wi-Fi’ye Bağlanmıyor” Sorunu ve Çözümü

“Telefonum Wi-Fi’ye Bağlanmıyor” Sorunu ve Çözümü

Mobil cihazlarda Wi-Fi ağlarına bağlantı sağlarken sorun yaşayan kullanıcılar için çözüme dayalı bilgiler ile bu yazımızda telefonum Wi-Fi’ye bağlanmıyor veya telefonum Wi-Fi ağını görmüyor gibi şikayetlerinizin üstesinden gelmeye çalışacağız.

Telefonlarımızın Wi-Fi özelliği sayesinde internet üzerinden olan birçok işlemi artık kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Genel olarak artık bilgisayar kullanımı yerine mobil cihazlar tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebini tabii ki internet erişimi ve kullanım kolaylığı olarak görebiliriz.

Hayatımızda önemli bir yer alan bu cihazlarda Wi-Fi ağına bağlanamamaksa bize gerçek anlamda sorun yaratabiliyor. Çünkü artık eğitim alanında bile bilgisayar yerine telefonlarımızı kullanıyoruz. Sınav konularını veya notları görüntülemek gibi.

Telefondan Wi-Fi ağına bağlanamamak konusunda yaşanan sorunlara birçok örnek verebiliriz. Fakat konuyu daha fazla uzatmadan, telefonum Wi-Fi’ye bağlanmıyor sorunu için çözüme dayalı yöntemlere bir göz atalım.

Çözüm 1

Telefonunuz ile daha önce bağlandığınız Wi-Fi ağlarının şifresi değişmiş olabilir. Bu en sık rastlanan durumlardan birisi. Örnek olarak daha önce bir ortamda bağlandığınız Wi-Fi ağının daha sonrasında şifresi değiştirilmiş olabilir.

Sizde tekrardan aynı Wi-Fi ağına bağlanmak istediğinizde, Wi-Fi ağına bağlanmıyor sorunu veya sürekli tekrarlanan bağlantı durumu ortaya çıkabilir. Bu sorunun çözümü oldukça basit. Yapmanız gereken sadece, bağlanmak istediğiniz Wi-Fi ağını telefonunuzdan silmek ve tekrar bağlanmayı denemektir.

Bu işlemi yapmak için ise: Telefonunuzun ayarlarından ‘’Wi-Fi’’ bölümüne ulaşıp, bağlanmak istediğiniz ‘’Wi-Fi Ağının’’ üzerine bir süre basılı tutarak ‘’Unut’’, ‘’Şebekeyi Unut’’ veya ‘’Bu Ağı Unut’’ seçeneklerini tercih etmektir.

Çözüm 2

Mobil cihazların ayarlarında gerçekleşen herhangi bir değişiklik bazen bizlere sorun olarak geri dönebiliyor. Telefonum Wi-Fi’ye bağlanmıyor sorunu da aynı şekilde telefonunuzun ağ ayarlarında gerçekleşen bir değişiklik bu soruna sebep olabilmektedir.

Genellikle yüklenen bazı Wi-Fi uygulamaları veya benzeri ağ ayarlarını etkileyen uygulamalar bu soruna yol açabilir. Bu sorunda da çözüm oldukça basit. Telefonunuzun ağ ayarlarını default yaparak yani varsayılan ayarlarına döndürerek soruna çözüm sağlayabilirsiniz.

Telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamak için: Cihazın ayarlarına giriş yaptıktan sonra ‘’Yedekle ve Sıfırla’’ bölümüne dokunun. Ardından ‘’Ağ Ayarlarını Sıfırla’’ yolunu takip ederek ağ ayarlarını varsayılan ayarlara döndürebilirsiniz.

Not: iPhone için işlem aşamaları aşağı yukarı aynı olmaktadır. Fakat yinede belirtelim. Ağ aylarını sıfırlamak için: ‘’Ayarlar’’ > ‘’Genel’’ > ‘’Sıfırla’’ > ‘’Ağ Ayarlarını Sıfırla’’ yolunu takip ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Çözüm 3

Yukarıdaki iki çözüm yolunu da yazılımsal olarak inceledik. Fakat ya bağlandığımız Wi-Fi ağında problem varsa. Bu durumu da değerlendirmek gerekiyor. Çünkü bazı ortak kullanım alanlarında sağlanan Wi-Fi ağlarında problemler meydana gelebilmektedir.

Bir diğer durumda modemin Wi-Fi ayarlarıdır. İllaki karşılaştığınızı düşünüyorum. Bazı alanlarda sağlanan Wi-Fi ağlarında, örnek olarak Android cihazlar bağlanırken, iPhone yani iOS cihazlar bağlanamıyor. Bu sorun modem kaynaklı da olabilir.

Bu olasılıklardan yola çıkarak, farklı Wi-Fi ağları ile cihazınızı test etmeniz, sorunun kaynağını ortaya çıkaracaktır. Son olarak tüm kontrolleri ve ayarlamaları yaptıktan sonra hala sorun devam ediyorsa, cihazınızın yetkili servisine başvurmanızı önermekteyiz.

6 YORUM

  1. Her şeyi denedim ama olmuyor benim sorunum wi-fi ve bluetooth bağlanmıyor açılmıyor. Telefonumun markası samsung galaxy grand prime

  2. Reis bende de aynı durum var bütün çevredeki wifi ler gözüküyor telefonumdan da wifi paylaşımı yaptım gene bağlanmıyor. Gözüküyor fakat bağlana basınca bağlanmıyor…

    • Merhaba, yukarıdaki tüm yöntemleri uygulamanıza rağmen hala çözüm sağlanmadı mı? Hangi Windows sürümünü kullanıyorsunuz bir yöntem daha sunalım.

    • Merhaba, size daha net yardımcı olmak adına yaptığınız işlem sonucunda karşılaştığınız hatayı iletebilir misiniz?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin