Ana Sayfa Mobil Telefonum Şebeke Sinyali Almıyor – Çekmiyor (Şebeke Sorunları)

Telefonum Şebeke Sinyali Almıyor – Çekmiyor (Şebeke Sorunları)

Telefonum Şebeke Sinyali Almıyor - Çekmiyor (Şebeke Sorunları)

2019 yılında olmamıza rağmen cep telefonu kullanıcıları hala “telefonum şebeke sinyali almıyor, telefonum çekmiyor” gibi şikayetlerde bulunabiliyorlar. Elbette bu şikayetlerin ortaya çıkmasında şebeke sorunlarının oldukça büyük bir payı var. Bildiğiniz üzere kullandığınız operatörlerin baz istasyonları belirli bölgelerde yetersiz kalabiliyor ve bu durumda şebeke sinyali almak için tek çözüm yolu operatörü değiştirmek oluyor.

Ancak telefonunuzun çekmemesine sebep olan tek unsur şebeke sorunları olmayabilir. Bunu anlamanın en basit yoluysa, bulunduğunuz konumda, sizinle aynı operatörü kullanan başka bir kullanıcının şebeke sinyali alıp almadığını kontrol etmektir. Eğer başka bir kullanıcı aynı konumdan yeterli şebeke sinyalini alıyorsa ve telefonu çekiyorsa bu problemi ortadan kaldırmak için uygulayabileceğiniz çözüm yöntemleri bulunuyor. Şimdi sizlere bu çözüm yöntemlerinden bahsederek yardımcı olmaya çalışacağız.

1. SIM Kartı Kontrol Edin

Telefonum Şebeke Sinyali Almıyor - Çekmiyor (Şebeke Sorunları)

Telefonum şebeke sinyali almıyor, telefonum çekmiyor diyorsanız, ilk olarak SIM kartı kontrol etmeniz gerekir. Çünkü SIM kart, yuvasına doğru bir şekilde takılmamışsa, cihazınız SIM kartınızın üzerindeki bulunan çipi okuyamayabilir. Bunun yanı sıra çipin çizilmesi, eskimesi, tozlanması veya üzerinde birtakım lekelerin bulunması da “telefonum şebeke sinyali almıyor” sorununu ortaya çıkarabilir.

Böyle durumlarda SIM kartınızı cihazınızdan çıkartıp hafif nemli bir Mikrofiber bezle silip kısa bir süre bekledikten sonra telefonunuzun SIM kart yuvasına doğru bir şekilde takmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bunları yapmanıza rağmen herhangi bir değişiklik olmadıysa ve SIM kartınızın eskidiğini düşünüyorsanız, iletişim operatörünüzden yeni bir SIM kart almanızı öneriyoruz.

2. Telefonunuzun Mobil Ağ Ayarlarını Kontrol Edin(Android, iOS)

Telefonum Şebeke Sinyali Almıyor - Çekmiyor (Şebeke Sorunları)

Cihazınız ve iletişim operatörünüz arasındaki bağlantının düzgün bir şekilde kurulabilmesi için cihazınızın “Mobil Ağ Ayarlarında” yer alan “Ağ Operatörleri” bölümündeki ayarlamaların doğru yapılması gerekir. Bu ayarlamaları Android’de gerçekleştirebilmek için telefonunuzdan sırasıyla “Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil Ağ > Ağ Operatörleri” seçeneklerine girerek gerekli ayarlamayı manuel olarak yapabilirsiniz.

Örneğin iletişim operatörünüzün Turkcell olduğunu ve cihazınızın 4G bağlantı hızını desteklediğini varsayarsak, ağ operatörleri seçeneğine dokunduktan sonra karşınıza çıkan menüden “Turkcell 4G” seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu ayarlamaları yaparak “telefon şebeke sinyali almıyor, telefon çekmiyor” sorununa son verebilirsiniz.

Aynı ayarlar iOS işletim sistemine sahip cihazlarda yapabilmek için; “Ayarlar > Hücresel > Ağ Seçimi” seçeneklerine girerek “Otomatik” seçeneğini pasif hale getirebilir ve karşınıza çıkan menüden bulunduğunuz operatörü manuel olarak seçebilirsiniz.

3. Tercih Edilen Ağ Türünü Değiştirin

Telefonum Şebeke Sinyali Almıyor - Çekmiyor (Şebeke Sorunları)

Bulunduğunuz bölgede, iletişim operatörünüz tarafından 2G ve 3G ağ türleri destekleniyor ancak 4G ağ türü desteklenmiyor olabilir ve eğer telefonunuzda tercih edilen ağ türü 4G’yse bu durumda “telefon şebeke sinyali almıyor, telefon çekmiyor” şikayetinde bulunabilirsiniz. Maalesef iOS işletim sistemine sahip cihazlarda tercih edilen ağ türünü değiştirebilmek mümkün olmasa da Android cihazlarda bu işlemi gerçekleştirebilmek mümkün. Dolayısıyla Android cihazınızın tercih edilen ağ türünü değiştirerek telefonunuzun şebeke sinyali almasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gerekense telefonunuzdan “Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil Ağ > Tercih Edilen Ağ Türü” seçeneklerine girerek 2G veya 3G seçeneklerini seçmeniz (Bazı telefonlar 2G ağ türünü desteklemediği için açılan menüde 2G seçeneği olmayabilir). Bu sayede bütün ağ türlerini deneyerek problemi çözebilirsiniz.

4. Diğer Çözüm Önerileri

Yukarıdaki başlıklarda konu ile ilgili en yaygın sonuç veren çözüm önerilerimizi sizler için sıraladık. Ancak bu öneriler kadar olmasa da bazı durumlarda işe yaradığını gözlemlediğimiz diğer çözüm önerilerini de bu başlık altında sıralamaya karar verdik. Bunlar arasında:

  • Telefonu uçak moduna alıp 5-10 saniye bekledikten sonra tekrar uçak modundan çıkartmak,
  • Telefonu kapatıp açmak,
  • Cihazı güç tasarruf modundan çıkartmak veya pil gücü azalmışsa şarj etmek,
  • Operatörünüzle iletişime geçip, cihazınızın marka ve modelini belirterek telefonunuzun ağ ayarlarının otomatik olarak yapılandırılmasını talep etmek,

gibi çözüm önerileri yer alıyor. Son olarak, telefonunuzun düşme, ıslanma vb. durumlarda donanımsal anlamda zarar görebileceğini ve “telefon şebeke sinyali almıyor, telefon çekmiyor” şikayetlerinin bu gibi durumlar sonucunda da ortaya çıkabileceğini belirtiyor, böyle durumlarda cihazınızda yaşadığınız şebeke sorunları için telefonunuzun garanti servisinden ya da cihazınız için teknik destek hizmeti alabileceğiniz herhangi bir firmadan yardım almanızı öneriyoruz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin