Mobil

Telefonum Neden Çok Isınıyor?

Çağımızın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlar, günümüzde bir bilgisayarın yapabildiği çoğu işlemi rahatlıkla yerine getirebiliyor. Ancak nerdeyse bilgisayarın donanımsal özelliklerine sahip akıllı telefonlardaki yüksek teknolojinin, oldukça küçük bir boyuta sığdırılması, akıllı telefonlar için birtakım sorunları da beraberinde getiriyor.

Bu sorunlardan bir tanesiyse son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız telefon ısınma sorunu. Bu sorunla karşılaşan çoğu kullanıcı telefonum neden çok ısınıyor? Sorusunun cevabını arıyor. Bizlerde bu durumu fark ettiğimiz için bu makalemizde telefonun ısınmasına sebep olan bütün faktörleri sizin için sıralayacağız.

1. Batarya

Uzun süre kullanılan ve düzgün şarj edilmeyen bataryalarda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin batarya aşınabilir, şişebilir ve şekli bozulabilir. Bu gibi durumlar sonucunda düzgün çalışmayan bataryaysa telefonun ısınmasına sebep olur. Eğer bataryanız çıkartılabiliyorsa bataryanızı çıkartıp şeklini inceleyerek bu durumun farkına varabilirsiniz. Ancak çıkartılmıyorsa bunu yapmanız mümkün değildir.

Yine de eğer telefonunuzun ısınma sorunu bataryadan kaynaklanıyorsa bu durumda telefonun yalnızca batarya bölgesi ısınacaktır. Eğer ekranda veya diğer bölgelerde ısınma hissetmiyor ve sadece batarya bölgesinde ısınma hissediyorsanız muhtemelen sorununuz batarya kaynaklıdır. Bu durumda batarya değişimi sorununuzu çözecektir.

2. Uygulamalar

Bazı uygulamalar telefonunuzdaki işlemcinin, RAM’in ve diğer elektronik parçaların yoğun bir şekilde çalışmasına sebep olabilir. Örneğin telefonda PUBG gibi bir oyunu yarım saat çalıştırmanız bile telefonun ısınmasına sebep olacaktır. Çünkü bilgisayardakinin aksine telefonlarda işlemciyi ve diğer elektronik parçaları soğutabilecek bir mekanizma bulunmamaktadır. Dolayısıyla yüksek güç tüketen uygulamaları uzun süreli olarak çalıştırmamanız, telefonunuzun sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Uygulamaların, telefonun ısınmasına sebep olmaları için tek neden, çok fazla güç tüketmeleri değildir. Aynı anda çalıştırdığınız basit uygulamalar da bir araya geldiğinde telefonunuzdaki işlemcinin ısınmasına sebep olabilirler. Bu yüzden kullanmadığınız uygulamaları kapatmanızı ve aynı anda birden fazla uygulamayı uzun süre kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

3. Film ve Dizi İzlemek

Artık çoğu telefonda desteklenen Full HD görüntü kalitesi sayesinde telefonlarda da 1080p kalitesinde film ve dizi izlemek mümkün. Telefon ekranlarının giderek büyümesiyle de cazip hale gelen bu işlem telefonum çok ısınıyor şikayetinin başlıca sebeplerinden birisi. Çünkü her ne kadar telefonlar Full HD görüntüyü desteklese de uzun süre Full HD kalitede bir filmi ya da diziyi görüntüleyebilecek şekilde tasarlanmamışlardır. Bu kadar yüksek kalitede bir videonun uzun vadede telefonunuzda ısınmaya sebep olmaması imkansızdır. Telefonlarda soğutma sisteminin de bulunmadığını düşünürsek, sizlere telefonunuzda film ve dizi izlemek gibi işlemlerden kaçınmanızı öneriyoruz.

4. Diğer Sebepler

Daha önce bahsettiğimiz etkenlerden farklı olarak telefonun çok ısınmasına sebep olabilecek durumlarda vardır. Bunlardan bahsedecek olursak:

  • Özellikle yaz aylarında telefonunuzun sıcak ve havasız bir ortamda kalması.
  • Telefonunuza dökülen sıvılar (Telefonu bozmasalar bile ısınmasına sebep olabilirler).
  • Ekrandaki Widget’lar, hareketli duvar kağıtları vb.
  • Telefonda bulunan uygulamaların güncel olmaması.

Bu sayede telefonum neden çok ısınıyor? Sorusuna verdiğimiz çeşitli cevapları sizlerle paylaşmış olduk.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu