Mobil

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

Akıllı telefonların yaygınlaşması sonucunda artık herkes istediği zaman fotoğraf çekerek, telefondaki fotoğrafları rahatça saklayabiliyor. Dolayısıyla artık eskisi gibi fotoğrafları bastırmaya gerek kalmıyor. Ancak teknoloji bu konuda işimizi kolaylaştırsa da bu durumun da birtakım dezavantajları bulunuyor. Örneğin telefonunuzun arızalanması veya kaybolması sonucunda bütün fotoğraflarınızı, videolarınızı müziklerinizi vb. dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden telefondaki fotoğrafları bilgisayara aktarma işlemini yaparak sizin için önemli olan öğeleri yedeklemeniz oldukça önemli. Biz de bu makalemizde sizlere “telefondaki fotoğrafları bilgisayara aktarma” işlemini gerçekleştirebileceğiniz üç farklı yöntemi anlatacağız.

USB Kablosuyla Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma

Telefondaki fotoğrafları USB kablosuyla bilgisayara aktarmak en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu işlemi gerçekleştirmek için:

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Öncelikle, telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra telefonun ana ekranında çıkan USB seçeneğine dokunun (Eğer seçenek ana ekranınızda çıkmazsa ekranın üst kısmından parmağınızı aşağı kaydırarak üst menüyü açın) ve açılan sekmede “Dosya Aktarmak” seçeneğini işaretleyin.

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Daha sonra, görev çubuğunda yer alan arama bölümünü kullanarak “Bu Bilgisayar” yazıp aratın ve karşınıza çıkan “Bu Bilgisayar” seçeneğine tıklayın.

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Bu adımda, açılan penceredeki “Cihazlar ve Sürücüler” kısmında, telefonunuz görseldeki gibi bir simge halinde görüntülenecektir (Örneğin bu görselde telefon VIA_G3 olarak görüntülenmiştir). Bu simgeye çift tıklayarak telefonunuzdaki depolama birimlerini görüntüleyin.

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Şimdiyse, “Dahili Olarak Paylaşılan Depolama Alanı” simgesine çift tıklayarak depolama alanını görüntüleyin (Eğer telefonunuzda hafıza kartı varsa, bu alanda hafıza kartınız da farklı bir simgeyle depolama alanı olarak görüntülenecektir. Bu durumda hafıza kartınızdaki fotoğrafları da görüntülemeyi unutmayın).
 • Son olarak açılan pencerede “DCIM > Camera” klasörlerine girerek kamerayla çektiğiniz bütün fotoğrafları görüntüleyin. Artık telefonunuzdaki fotoğrafları “Kopyala+Yapıştır” yöntemini kullanarak bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Kamerayla çektiğiniz fotoğraflara nasıl erişeceğinizi anlattık ancak telefondan aldığınız ekran görüntülerine ve WhatsApp uygulaması üzerinden gelen ve giden resimlere ulaşabilmek için “dahili olarak paylaşılan depolama alanına” girdikten sonra daha farklı klasörleri açmanız gerekiyor. Bu klasörleri de aşağıda belirtiyoruz:

 • WhatsApp üzerinden size gelen ve sizin gönderdiğiniz fotoğrafları görüntülemek için: WhatsApp > Media > WhatsApp Images klasörlerine girin.
 • Telefondan aldığınız ekran görüntülerine ulaşmak için: Pictures > Screenshots klasörlerine girin.

Bu sayede “USB kablosuyla telefondaki fotoğrafları bilgisayara aktarma” işlemini anlatmış olduk.

Telefondaki Fotoğrafları Bluetooth’la Bilgisayara Aktarma

Eğer bilgisayarınızda Bluetooth özelliği varsa telefonunuzdaki fotoğrafları bluetooth’la bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için:

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Öncelikle, görev çubuğundaki arama bölümünü açarak “Bluetooth” yazıp aratın ve karşınıza çıkan “Bluetooth Ayarları” seçeneğine tıklayın.

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Daha sonra, açılan pencerede yer alan “Bluetooth” seçeneğinin altındaki butona tıklayarak seçeneği “Açık” hale getirin (Bu ekranda, “Diğer Bluetooth Seçenekleri” seçeneğine tıklayarak bilgisayarınızın diğer cihazlar tarafından görülebilmesi için gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz)…

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Bu adımda, telefondan bilgisayara aktarmak istediğiniz fotoğrafları seçerek “Paylaş” seçeneğine dokunun ve karşınıza çıkan sekmedeki “Bluetooth” simgesine dokunarak ekrana gelen, Bluetooth’u şimdi açmak istiyor musunuz? Sorusunu “Aç” olarak cevaplayın.

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Son olarak, görüntülenen Bluetooth cihazları arasından bilgisayarınızı seçin (seçtikten hemen sonra fotoğraflar bilgisayarınıza aktarılmaya başlayacaktır).

Böylece “telefondaki fotoğrafları Bluetooth’la bilgisayara aktarma” işlemini anlatmış olduk.

Google Drive Aracılığıyla Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma

Google Drive kullanıyorsanız telefonunuzdaki fotoğrafları hızlı bir şekilde bilgisayarınıza aktarabilirsiniz (Ancak bu işlem için telefonunuza Google Drive uygulamasının yüklü olması ve telefonunuzdan Google Drive hesabınıza giriş yapmış olmanız gerekiyor. Eğer yüklü değilse Google Play Store’dan uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz). Bunun için:

 • Makalemizin, telefondaki fotoğrafları Bluetooth’la bilgisayara aktarma başlığındaki üçüncü maddesinde belirttiğimiz gibi, telefondan bilgisayara aktarmak istediğiniz fotoğrafları seçerek “Paylaş” seçeneğine dokunun ve açılan sekmede “Drive’a Kaydet” seçeneğini seçin.

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Daha sonra, açılan sekmedeki “Doküman Başlığı”, “Hesap” ve “Klasör” seçeneklerine dokunup gerekli ayarlamaları yaparak ekranın sağ alt tarafında yer alan “Kaydet” seçeneğiyle devam edin. Bu sayede seçtiğiniz fotoğraflar Google Drive hesabınıza yüklenecektir. Artık bilgisayardan Google Drive hesabınıza girerek yüklediğiniz resimleri indirebilirsiniz.

Telefondaki Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma (Android)

 • Bilgisayardan Google Drive hesabınıza giriş yapmak için https://www.google.com/drive/ linkine tıklayın ve açılan sayfadaki “Google Drive’a Git” butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra mail adresinizi ve şifrenizi girerek Drive hesabınıza giriş yapın.
 • Son olarak, Google Drive hesabınıza giriş yaptıktan sonra, yüklediğiniz fotoğrafların üzerine gelip farenin sağ tuşuna basarak açılan menüdeki “İndir” seçeneğine tıklayın. Böylece indirme işlemi otomatik olarak başlar ve Google Drive aracılığıyla telefondaki fotoğrafları bilgisayara aktarma işlemi tamamlanmış olur.
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu