Anasayfa » Mobil » “Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor” Sorunu ve Çözüm Yolları

“Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor” Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Günümüzde Android ve iOS işletim sistemleri birçok virüsün hedefi durumundadır. Akıllı telefon olarak adlandırdığımız yeni nesil telefonlar işletim sisteminin çekirdeğini hedef alan malware, bootkit ve old boot gibi zararlı yazılımlar tarafından sürekli saldırıya uğramaktadır. Bu nedenle telefonumuz isteğimiz dışında reklamlar gösterebiliyor ve bilgilerimiz kopyalanabiliyor.

Akıllı telefonlarımızda birçok şahsi bilgi barındırırız. Bu bilgiler resimler, videolar ve sosyal medya hesaplarımız olabileceği gibi, bizlere maddi kayıplar yaşatabilecek banka ve hesap bilgilerimizde olabilir. Bu nedenle telefonumuzun güvenliği bizim için oldukça önemlidir. Virüsler telefonumuza sadece bilgilerimizi çalmak için bulaşmaz.

Bazı durumlarda yalnızca ticari kazanç elde etmek için reklam virüsleri de bulaşır. Bu virüsler ekranınızda sürekli reklamlar çıkararak tıklamanıza ya da görselleri izlemenize neden olur. Zararlı virüsün sahibi de bu sayede reklam geliri elde eder. Reklam virüsleri ana sayfanıza yerleşebileceği gibi arama sonuçlarınızı dahi değiştirebilir. Telefonda sürekli reklam çıkıyor ve sizde bundan rahatsız oluyorsanız üzülmeyin bunun da bir çözümü var.

Telefonda Sürekli Çıkan Reklamları Nasıl Temizlerim ?

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefonda sürekli reklam çıkıyor sorununun çözümünde kullanacağımız ilk yöntem ile başlayalım. Öncelikle ayarlar kısmında bulunan uygulama yöneticisine girerek daha önceden yüklemediğiniz ve kaynağını bilmediğiniz tüm uygulamaları kaldırmalısınız. Bazen manuel olarak ayarlarınızı değiştirmek spam arama sitelerinden ve istenmeyen arama motorlarından kurtulmanızı sağlamayabilir. Uygulama yöneticisi kısmından bilmediğiniz uygulamaları kaldırdınız ve sorununuz hala devam ediyorsa birde tarayıcı önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Bunun için öncelikle AyarlarUygulamalarUygulamaları Yönet adımlarını izlemelisiniz. Bu adımlardan sonra tüm uygulamalarınız listelenecektir. Buradan “İnternet” uygulamasını bulun ve giriş sağlayın. Telefon modellerinde değişiklik göstermekle birlikte genel olarak “Verileri Temizle” yazan bir buton vardır. Buna tıklayarak verileri temizleyin. Telefonu yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer Google Chrome ya da başka bir internet tarayıcısı kullanıyorsanız aynı işlemleri bunlar içinde tekrarlayın.

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Tüm bunları denemenize rağmen istenmeyen reklam sorunu hala devam ediyorsa telefonda sürekli çıkan reklamları temizlemek için anti-malware uygulamasını indirmelisiniz. Anti-malware indirdikten sonra tarama ya da İngilizce olarak scanner menüsünden otomatik tarama başlatabilirsiniz. Uygulama bulduğu virüsleri silecek ve bununla ilgili bir raporu da size gösterecektir. Bu işlem tamamlandıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve telefonda sürekli reklam çıkıyor probleminizin düzelip düzelmediğini kontrol edin. Tüm bu denemelere rağmen hala aynı sorun devam ediyorsa tek çare fabrika ayarlarına dönmek olacaktır.

Malwarebytes Anti-Malware

Telefonda Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönerim ?

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefonunuzdan fabrika ayarlarına dönmeden önce tüm bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Hatta sim kartınızı telefondan çıkartmak da faydanıza olacaktır. Fabrika ayarlarına dönmek için öncelikle “Ayarlar” menüsüne giriş yapın. Burada “Yedekle ve Sıfırla” isimli bir bölüm göreceksiniz. Yedekle ve Sıfırla bölümüne girin ve “Fabrika Ayarlarına Dön” (Fabrika Verilerine Sıfırla) işlemini gerçekleştirin. Telefonunuz ilk günkü haline döneceğinden her türlü zararlı yazılımlardan ve reklam yazılımlarından kurtulmuş olacaksınız.

Telefonda Sürekli Çıkan Reklamlara Karşı Önlem

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefonunuzu tüm bu uğraşlarla temizledikten sonra tekrardan bu sorunla karşılaşmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Kullandığınız uygulamalardaki reklamlara ve güvenilir olmayan web sitelerine dikkat etmelisiniz. Özellikle uygulama ve oyunlardaki reklamlara tıklanması ve reklamlarda çıkan aldatıcı butonlar ile cihazlarımıza zararlı yazılımlar kurulmaktadır.

Bildiğiniz üzere bu yazılımlar kişisel bilgilerinizi çalabileceği gibi ticari amaçlı reklam gösteriminde de bulunabiliyor. Her ne sebeple olursa olsun bu tarz yazılımlar can sıkıcı olmaktadır. Unutmayın dikkatli olmazsanız daha büyük zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Tüm bilgilerinizin güvende olduğu, can sıkıcı reklamlarla uğraşmadığınız günler dileriz.

Yazar Mehmet Karaman

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

8 yorum

  1. Merhaba, Rica Ederiz…

  2. Teşekkür ederim sonunda kurtuldum

  3. Merhaba, Eğer Gelen Görseller Reklam Virüsü Veya Benzeri Zararlı Uygulamalar Tarafından Yönetiliyorsa Bunları Yukarıdaki Yazımızda Belirttiğimiz İşlemlerle Çözebilirsiniz. Fakat Web Site Tarafından Yayınlanıyorsa Buna Müdahale Şansınız Olmuyor.

  4. Telefonda haberlerde gezinirken haber sitelerinin açık kadın resimleriyle yaptıkları manşetleri görmemek için görsellerin görünmesini nasıl engelleyebilirim. Haberin resmini görmek istemiyorsam yani. Var mı bi çaresi?

  5. Merhaba, Rica Ederiz…

  6. Teşekkürler

  7. Ayarlardan, File Downloader uygulamasına girip verileri silin bende oldu tavsiye ederim 🙂

  8. Arkadaşlar telefona bulaşan virüs gizli olduğu için bulamıyorsunuz. Bunun için telefonu silmek yada resetlemeden önce ? Reklam çıktığında home tuşunun yanındaki açık uygulama bölümüne bakın reklam hangi uygulama üzerinden gizlendi ise ismine bakın play store den o uygulamayı silin telefonu açıp kapatın düzelecektir samsung cihaz bakımı gayet güzel temizliyor. Virüssüz günler dilerim…

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.