Mobil

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Günümüzde Android ve iOS işletim sistemleri birçok virüsün hedefi durumundadır. Akıllı telefon olarak adlandırdığımız yeni nesil telefonlar işletim sisteminin çekirdeğini hedef alan malware, bootkit ve old boot gibi zararlı yazılımlar tarafından sürekli saldırıya uğramaktadır. Bu nedenle telefonumuz isteğimiz dışında reklamlar gösterebiliyor ve bilgilerimiz kopyalanabiliyor.

Akıllı telefonlarımızda birçok şahsi bilgi barındırırız. Bu bilgiler resimler, videolar ve sosyal medya hesaplarımız olabileceği gibi, bizlere maddi kayıplar yaşatabilecek banka ve hesap bilgilerimizde olabilir. Bu nedenle telefonumuzun güvenliği bizim için oldukça önemlidir. Virüsler telefonumuza sadece bilgilerimizi çalmak için bulaşmaz.

Bazı durumlarda yalnızca ticari kazanç elde etmek için reklam virüsleri de bulaşır. Bu virüsler ekranınızda sürekli reklamlar çıkararak tıklamanıza ya da görselleri izlemenize neden olur. Zararlı virüsün sahibi de bu sayede reklam geliri elde eder. Reklam virüsleri ana sayfanıza yerleşebileceği gibi arama sonuçlarınızı dahi değiştirebilir. Telefonda sürekli reklam çıkıyor ve sizde bundan rahatsız oluyorsanız üzülmeyin bunun da bir çözümü var.

Telefonda Sürekli Çıkan Reklamları Nasıl Temizlerim ?

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefonda sürekli reklam çıkıyor sorununun çözümünde kullanacağımız ilk yöntem ile başlayalım. Öncelikle ayarlar kısmında bulunan uygulama yöneticisine girerek daha önceden yüklemediğiniz ve kaynağını bilmediğiniz tüm uygulamaları kaldırmalısınız. Bazen manuel olarak ayarlarınızı değiştirmek spam arama sitelerinden ve istenmeyen arama motorlarından kurtulmanızı sağlamayabilir. Uygulama yöneticisi kısmından bilmediğiniz uygulamaları kaldırdınız ve sorununuz hala devam ediyorsa birde tarayıcı önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Bunun için öncelikle AyarlarUygulamalarUygulamaları Yönet adımlarını izlemelisiniz. Bu adımlardan sonra tüm uygulamalarınız listelenecektir. Buradan “İnternet” uygulamasını bulun ve giriş sağlayın. Telefon modellerinde değişiklik göstermekle birlikte genel olarak “Verileri Temizle” yazan bir buton vardır. Buna tıklayarak verileri temizleyin. Telefonu yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer Google Chrome ya da başka bir internet tarayıcısı kullanıyorsanız aynı işlemleri bunlar içinde tekrarlayın.

Sürekli Reklam Çıkıyor

Tüm bunları denemenize rağmen istenmeyen reklam sorunu hala devam ediyorsa telefonda sürekli çıkan reklamları temizlemek için anti-malware uygulamasını indirmelisiniz. Anti-malware indirdikten sonra tarama ya da İngilizce olarak scanner menüsünden otomatik tarama başlatabilirsiniz. Uygulama bulduğu virüsleri silecek ve bununla ilgili bir raporu da size gösterecektir. Bu işlem tamamlandıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve telefonda sürekli reklam çıkıyor probleminizin düzelip düzelmediğini kontrol edin.

MALWAREBYTES ANTİ-MALWARE

Telefona Sürekli Reklam Gelmesini Engelleyen Uygulama

Samsung, Xiaomi ve daha birçok Android cihazla uyumlu olan bir Antivirüs uygulaması yüklemek tekrardan sizi reklam virüslerin hedefi olmaktan koruyacaktır. Bu Antivirüs uygulaması internette yaptığınız gezinmelerde ve indireceğiniz her türlü dosya ve uygulamada size güvenlik sağlayacaktır. Uygulama sürekli olarak arka planda sizin için bu görevi üstelenerek zararlı yazılımlara geçit vermemektedir.

Sürekli Reklam Çıkıyor

 • Kaspersky Mobile Antivirus uygulamasını Google Play üzerinden indirdikten sonra ilk ekranda kullanıcı sözleşmesi ile karşılaşacaksınız buradan “İleri” butonu yardımıyla sözleşmeyi onaylayıp bir sonraki aşamaya geçiş yapabilirsiniz.
 • “Düzgün biçimde çalışması için, uygulamanın şu sistem özelliklerine erişmesi gerekir” ibaresi altında yer alan depolama birimine erişim için “İleri” ardından “İzin Ver” butonuna dokunun.
 • Uygulama ücretsiz kullanım için uygundur fakat daha kapsamlı özellikler için uygulamanın ücretli sürümü de bulunmaktadır. Eğer ücretli sürümü dikkatinizi çekiyorsa bu sayfada yer alan paketleri kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz sürüm için sağ üst kısımda çıkan çarpı işareti veya atla butonuna tıklayın.
 • Bu ekranda uygulama telefonunuzda yer alan reklam ve diğer virüsleri temizlemek için ilk taramayı yapmak istiyor. “Tara” butonu ile telefonunuzda virüs taraması gerçekleştirebilir ve bulunan virüsleri temizletebilirsiniz.

KASPERSKY MOBİLE ANTİVİRUS

Bu aşamadan sonra uygulama telefonunuzda kullanılabilir hale gelecek ve artık reklam virüsleri dahil birçok zararlı dosyalara karşı güvende olacaksınız . Özellikle internette çıkan aldatıcı reklamlara karşı ekstra savunma sağlamaktadır. Telefonda sürekli reklam çıkmasının en büyük sebebi internet tarayıcısı üzerinde gezindiğimiz sayfalarda yer alan reklam virüsleridir.

Ana Ekranda Sürekli Reklam Çıkıyor

Telefonun ana ekranında yer alan reklamlar genellikle yüklenen uygulamalar aracığıyla bulaşmaktadır. Özellikle duvar kağıdı uygulamaları kullanıyorsanız bunların bazıları bu tür reklamlar ile gelebilmekte ve ana ekranı kaplamaktadır. Bu tür uygulamalar ilk etapta bir hizmete hitap ettiği görülse de kazanç elde etmek için reklamlarda sunarlar ve bunlar reklam virüsleri olarak algılanmaz.

Reklam virüsü olarak algılanmadığı için yukarıda yapacağınız işlemler sonucunda bu reklamlar gösterilmeye devam edebilmektedir. Bu tür bir uygulama telefonda yüklüyse kaldırmanızı ve tekrar kontrolünü sağlamanızı öneririz. Ek olarak sadece duvar kağıdı uygulamaları değil benzer birçok uygulama bu türden stratejiyi kullanmaktadır. Son yüklenen uygulamaları gözden geçirmeyi unutmayın…

Sürekli Reklam Çıkıyor

Facebook ve Instagram’da Sürekli Reklam Çıkıyor Ne Yapmalıyım?

Sosyal medya uygulamaları belirli zamanlarda kullanıcıların karşısına sponsorlu reklamlar sunabilmektedir. Facebook ve Instagram’da çıkan reklamların, reklam virüsü ile karıştırılmaması gerekmektedir. Çünkü bu platformlarda sunulan reklamların kontrolü kullanıcı taraflı olmamaktadır. Fakat çıkan reklamlar sürekli ve rahatsız edici boyutta ise bu reklam virüsü olabilir.

Çünkü Facebook ve Instagram kullanıcıyı rahatsız edecek tarzda reklam modelleri sunmaktan çekinir ve genellikle gezinme esnasında bir veya birkaç reklam ile karşılaşırsınız. Facebook ve Instagram’da sürekli reklam çıkıyorsa bunun sebebi Facebook ve Instagramı etkileyen üçüncü parti uygulamaların varlığıdır. Bu uygulamalarda bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi reklam virüsü olarak algılanmayabilir ve manuel olarak sizin kaldırmanız gerekmektedir.

Telefonda Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönerim ?

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefonunuzdan fabrika ayarlarına dönmeden önce tüm bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Hatta sim kartınızı telefondan çıkartmak da faydanıza olacaktır. Fabrika ayarlarına dönmek için öncelikle “Ayarlar” menüsüne giriş yapın. Burada “Yedekle ve Sıfırla” isimli bir bölüm göreceksiniz. Yedekle ve Sıfırla bölümüne girin ve “Fabrika Ayarlarına Dön” (Fabrika Verilerine Sıfırla) işlemini gerçekleştirin. Telefonunuz ilk günkü haline döneceğinden her türlü zararlı yazılımlardan ve reklam yazılımlarından kurtulmuş olacaksınız.

Telefonda Sürekli Çıkan Reklamlara Karşı Önlem

Telefonda Sürekli Reklam Çıkıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefonunuzu tüm bu uğraşlarla temizledikten sonra tekrardan bu sorunla karşılaşmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Kullandığınız uygulamalardaki reklamlara ve güvenilir olmayan web sitelerine dikkat etmelisiniz. Özellikle uygulama ve oyunlardaki reklamlara tıklanması ve reklamlarda çıkan aldatıcı butonlar ile cihazlarımıza zararlı yazılımlar kurulmaktadır.

Bildiğiniz üzere bu yazılımlar kişisel bilgilerinizi çalabileceği gibi ticari amaçlı reklam gösteriminde de bulunabiliyor. Her ne sebeple olursa olsun bu tarz yazılımlar can sıkıcı olmaktadır. Unutmayın dikkatli olmazsanız daha büyük zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Tüm bilgilerinizin güvende olduğu, can sıkıcı reklamlarla uğraşmadığınız günler dileriz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

39 Yorum

 1. Merhabalar, kullanmadığınız uygulamaları silmek derken nasıl oluyor bu iş anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, telefonunuzda yüklü fakat kullanmadığınız uygulamalardan bahsedilmektedir. Bu uygulama yöneticisi bölümünden görebilirsiniz.

 2. Merhaba rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Telefonun kendisinde herhangi bir uygulamaya girince reklam çıkıyor. Bunu nasıl engellerim? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba, sorunu çözmek için virüs taraması yapmanız gerekiyor. Telefonunuz içerisinde yer alan virüs tüm uygulamaları etkilemektedir.

 3. Teşekkürler. Kaç aydır resmen telefonuma bakamıyordum reklamlardan ve aklıma hiç DAHA ÖNCE HİÇ YÜKLEMEDİĞİM UYGULAMALARI SİLMEK gelmemişti sildim ve işe yaradı.

  1. Merhaba, rica ederiz… :) Bu konuda daha dikkatli olursunuz.

 4. Merhaba. Annemin telefonunda bir gündür bir reklam saldırısı var. Her yerde reklam çıkıyor. Telefonun markası A7 2017. Önbelleği temizlemek için ayarlara girdim ve uygulamalar seçeneğine tıkladım. Uygulamalar arasından interneti falan seçtim fakat önbelleği temizle diye bir şey yazmıyor. Bir de, dediğiniz Anti Malware adlı uygulamanın sahibi ShieldApps mı? Yanlış uygulama yüklemek istemem.

  1. Merhaba, önbelleği temizlemek için şu adımları dener misiniz: “Uygulamalar” > (İlgili Uygulama) > “Depolama” ve son olarak “Önbelleği Temizle”. Diğer konuya gelecek olursak yazımız içerisindeki “Malwarebytes Anti-Malware” butonuna tıkladıktan sonra sizi Google Play Store içerisindeki “Malwarebytes” uygulamasına yönlendirmesi gerekmektedir.

   Bu sayfanın alt kısımlarında “Sunan: Malwarebytes” ibaresi yer alacaktır. İlgili alanı kontrol ederek uygulamayı indirebilirsiniz.

   Başka bir takıldığınız konu olursa sormaktan çekinmeyin…

 5. Merhaba öncelikler benim tabletimde de böyle bir sorun var fabrika ayarlarına döndürdüğüm halde sorun düzelmedi tarayıcıdan durduk yere reklam çıkmaya devam ediyor tarayıcı verilerini sıfırladım ön belleği temizledim yine aynı Malwarebytes programını yükledim ve tarayıcıda bir trojan virüsünün olduğunu söylüyor fakat tarayıcı tabletimin silinmeyen uygulaması olduğu için onu silemiyor ne yapabilirim başka.

  1. Merhaba, fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde tüm verileri de sıfırladınız mı? Tabii tüm verileri silmeden önce yedekleme yapmakta gerekir. Bu konuda bilgi aktarır mısınız?

   1. Evet tüm verileri sildim tableti ilk aldığım hale döndü hatta reboot ekranından da sıfırladım ama problem düzelmedi hala sistemdeki trojan virüsü duruyor durduk yere android’in kendi tarayıcısını açıp oyun sitelerine giriyor durduk yere reklam çıkartıyor sisteme yapışmış gibi.

    1. Çok enteresan… Cihaza root atıldı mı? Sistem dosyalarına müdahale edildi mi? Çünkü bahsettiğiniz işlemler cihazınızı ilk günkü haline geri getirmesi gerekir. Tabletinizin marka ve modelini iletir misiniz? Recovery yazılımı var mı diye bakalım sizin için…

     1. Hayır cihazıma daha önce hiç root atılmadı çünkü cihazı ben sıfır teknosadan aldım tabletimin markası: Hometech modeli: HT 8MT bakarsanız bende çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

      1. Merhaba, gerekli kontrolleri sağladım fakat ürünün destek yazılımlarına ulaşamadım. Kendinizde “Hometech Yazılımlar” araması yaparak teyit edebilirsiniz. Sıfırlama işlemi için ek olarak “Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?” içeriğimizdeki 2. Yönteme de göz atabilir misiniz?

      2. Bende tabletimi fabrika ayarlarına döndürdüğüm halde oyun reklamı (yazarken bile geldi) gelmeye devam ediyor ne yapabilirim?

       1. Merhaba, tabletinizin marka ve modelini nedir? Çünkü yukarıdaki işlemler birçok kullanıcıya çözüm sağladı, neden bu tabletlerde sorun çözülmüyor, araştırmak gerekir. Özelikle bir markaya öz bir durumsa ciddi yazılım açığı var demektir.

   2. Selam benim sorunumda aynı. Hometech 10MT tabletim var fabrika ayarlarına döndürdüm yetmedi güç açma ses düğmelerinden komple format attım ama kendiliğinden açılan reklamlar devam ediyor. Wifi açıp interneti bağladığımda ekrana tarayıcadan reklam geliyor.

 6. Selamun aleykum, bende de aynı sorun vardı ne yaptıysam engelleyemedim. Daha sonra facebook lite reklam ayarlarına gittim. Daha önce göz gezdirdiğim wısh sitesinin reklamı devamlı ekranımda olur olmaz zamanda karşıma çıkıyordu. Buradan reklamı engelledim sorun çözüldü, son kez şunu diyeceğim WİSH Allah bin türlü belanızı versin…

  1. Merhaba, rica ederiz. Sorunu çözmenize sevindik…

 7. Merhaba arkadaşlar bende samsung S8 cep teli var yaklaşık 4-5 gündür sürekli bir reklam saldırısına uğruyorum. Cebimde herhangi bir şey bakarken resimlerime olsun mesajlarıma olsun durup dururken reklam çıkıyor karşıma ne yapacağımı bilmiyorum. Google’dan araştırdım Opera diye bir sürümü yükledim yine olmadı sonra virüs programı yükledim zararlı sürüm yok yanıtı aldım daha ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun teşekkürler…

  1. Merhaba, yazımız içerisinde yer alan yöntemler birçok kullanıcı için çözüm sağladı. Yazımız içerisindeki işlemleri uyguladınız mı?

  1. Merhaba benim kilit ekranda slide ti unlock yazıyor ve üstünde reklam çıkıyor

 8. Telefonda haberlerde gezinirken haber sitelerinin açık kadın resimleriyle yaptıkları manşetleri görmemek için görsellerin görünmesini nasıl engelleyebilirim. Haberin resmini görmek istemiyorsam yani. Var mı bi çaresi?

  1. Merhaba, Eğer Gelen Görseller Reklam Virüsü Veya Benzeri Zararlı Uygulamalar Tarafından Yönetiliyorsa Bunları Yukarıdaki Yazımızda Belirttiğimiz İşlemlerle Çözebilirsiniz. Fakat Web Site Tarafından Yayınlanıyorsa Buna Müdahale Şansınız Olmuyor.

   1. Merhaba, rica ederiz, işe yaramasına sevindik… :)

 9. Ayarlardan, File Downloader uygulamasına girip verileri silin bende oldu tavsiye ederim :)

 10. Arkadaşlar telefona bulaşan virüs gizli olduğu için bulamıyorsunuz. Bunun için telefonu silmek yada resetlemeden önce ? Reklam çıktığında home tuşunun yanındaki açık uygulama bölümüne bakın reklam hangi uygulama üzerinden gizlendi ise ismine bakın play store den o uygulamayı silin telefonu açıp kapatın düzelecektir samsung cihaz bakımı gayet güzel temizliyor. Virüssüz günler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu