Mobil

Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözümü

Günümüzde kullanılan akıllı telefonların zaman zaman bazı teknik sorunlarla karşılaşmaları mümkündür. Telefonun şarj olmama sorunu da bu kategoride ortaya çıkan ve yaygın şekilde karşılaşılan problemler arasında yer alır. Telefon şarj olmuyor ve açılmıyorsa iki önemli faktör söz konusu olabilir. Bunlar:

 • Donanımsal
 • Yazılımsal

Belirtilen iki ayrı faktörden kaynaklanabilecek olan şarj olmama durumuna neden olan ana etkeni öncelikle tespit etmek gerekir. Problem teknikse yani donanımsal ise çözüm oldukça basittir. Telefonun şarj cihazının bozulma ihtimali yüksek olduğundan bu aygıt yenisi ve orijinali ile değiştirildiğinde sorun ortadan kalkabilir.

Donanım Kaynaklı Şarj Olmama Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözümü

Telefonların şarj olmamasının nedeni donanımsal sorunlar ise birtakım yöntemler deneyerek sorunu çözmek mümkün olabilir. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

 • Telefon şarj olmuyor ve açılmıyorsa ilk önce orijinal şarj aleti takılmalıdır. Bu şekilde çalışmıyorsa aleti farklı bir telefonda deneyerek cihazın çalışıp çalışmadığı konusunda fikir sahibi olunması önerilir.
 • Telefonlarını bilgisayar USB girişini kullanarak şarj eden kişiler farklı bir giriş ve kablo ile işlemi tekrar deneyebilir.
 • Şarj cihazını farklı prizlerde denemek de bazen çözüm getirebiliyor.
 • Yeterince ekipmana sahipseniz şarj aletinin kablosunu ya da adaptörünün değiştirilmesi önerilir.
 • Şarj kablosunun giriş portu yani takıldığı yer kirlenmiş olabileceğinden bu alanı temizlemek gerekebilir. Bunun için kulak temizleme çubuğundan yardım alınabilir. Makas yardımı ile alana girecek şekilde sivrileştirilen pamuk ucu, sivri olacak şekilde kesilmelidir. Elde edilen çubukla da USB bağlantı noktasının temizlenmesi sağlanabilir.
 • Başka bir temizleme yöntemi ise; elektronik devre temizleme spreyi ile şarj girişinin temizlenmesidir. Uzaktan spreyi sıkarak portun temizlenmesi sağlanabilir.

Yukarıda yer alan son iki işlemi dikkatlice uygulamanızı tavsiye ederiz veya bu alanda uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Belirtilen pratik önlemler işinize yaramadıysa, telefon şarj olmuyor sorunu için yazılımsal çözüm yollarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yazılımsal Kaynaklı Şarj Olmama Sorunu ve Çözümü

Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözümü

Teknik açıdan sorun çözülmediği takdirde sorunun şarj cihazında değil telefonun yazılımında olduğu akla gelmelidir. Yazılım sorununu ortadan kaldırmak için ise akıllı telefonlara hard reset atma işlemi uygulanabilir. Hard reset işlemi telefon şarj olmuyor sorunu ve çözümü noktasında çözüm sunabilecek farklı bir yöntem olarak belirtilebilir. İşlem oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

İşlem öncesinde galeri ya da rehber gibi önemli verilerin yedeğinin alınması gerekir. Aksi halde tüm önemli ve kişisel bilgiler tamamen silinmektedir. Telefonun fabrika ayarlarına dönmesi durumu yazılımsal hataları ortadan kaldırarak yeni bir yapıya kavuşulmasına yardımcı olacaktır. İzlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Birinci aşamada telefon kapatılır.
 • Ses açma + home tuşu + power tuşuna aynı anda basılı tutma sureti ile bu şekilde bir süre beklenmelidir.
 • Ekranda telefon logosu göründüğünde elin power tuşundan çekilmesi ve ses tuşuna yaklaşık 2 saniye kadar daha basılı tutulması gerekir.
 • Çıkan ekranda ses ayar tuşu ile seçimin yapılması ve power tuşu yardımı ile onay verilmesi gerekir.
 • Android system recovery ekranı içerisinde ‘’Wipe data/factory reset’’ seçeneğini seçin.
 • Gelen diğer ekranda ise ‘’Yes – delete all user data’’ seçeneğini seçin.
 • Bu aşama sonrasında hard reset işlemi başlar ve ortalama 10 dakika kadar sürer.
 • Hard reset işlemi bittikten sonra recovery menüsünden ‘’Reboot system now’’ seçeneğini seçin.
 • Reset işlemi sonrasında telefon kapatılarak yeniden başlatılır ve işlem bitirilmiş olur.

Verilen tüm bu yönergeler ilk aşamada uygulanabilecek teknikleri içermektedir. Akıllı telefonlarda meydana gelen şarj olmama sorunu bu yöntemlerle çözülmediği takdirde ise teknik destek uzmanlarından yardım alınması önerilmektedir. Alanında uzman servislere başvurulduğunda sorunun nedeni kesin olarak tespit edilmekte ve buna göre çözüm bulunmaktadır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

 1. Telefon sadece bilgisayardan şarj oluyor prize taktığımda olmuyor şarj aleti de bozuk değil bu sorunu nasıl halledebilirim? (şimdiden teşekkürler)

  1. Merhaba, bilgisayar üzerinden sorunsuz şarj edip, adaptör üzerinden şarj edememe tamamen adaptör arızası gibi görünmekte. Adaptörün çalıştığını nasıl teyit ettiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu