Anasayfa » Mobil » Telefon Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilirim

Telefon Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilirim

Telefon Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilirim

İnsan hayatını kolaylaştıran cep telefonları oldukça hızlı gelişim göstermektedir. Her yeni gelişimle beraber oluşan problemlere çözüm bulmak daha da pratik hale gelmektedir. Android mobil işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarında, telefon rehberinin silinmesi sık görülen problemlerden bir tanesidir. Bu problemin asıl sebebi telefon rehberinin sadece sim kartta ya da telefonun kendi belleğinde olmasıdır.

Her kullanıcı bu problem ile karşılaşabilir fakat bazı işlemlerle silinen rehberi sorunsuz geri getirme imkanı vardır. Bu imkanların temel kaynağı Android platformlardır. Silinen rehberin geri getirilmesi eski telefonlarda imkansıza yakın derecede zor iken, yeni sistem telefonlarda bu işlem daha kolay yapılmaktadır.

Telefon Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilirim

Android telefonlarda rehber geri getirme veya silinen telefon numaralarını geri getirme işleminde ilk olarak telefonda yüklü olan Google hesabına bakmak gereklidir çünkü telefon rehberine kaydedilen her numara Google senkronizasyon açık olduğu sürece Google hesabına otomatik olarak kaydedilmektedir. Aynı kaydetme işlemi Gmail hesabı üzerine veya Facebook hesabına da kaydedilmektedir. Android cep telefonlarında bulunan bu özellik sayesinde silinen numaralar 30 gün içerisinde geri getirilebilmektedir.

Silinen Telefon Numaralarını Geri Getirme

Telefon Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilirim

Google hesabına telefon numaraların kaydedilmesi için öncelikle telefona Gmail hesabının yüklenmesi gerekmektedir. Gmail hesabından kaybolan numaraları geri yüklemek için Gmail hesabına giriş yapılır.

Telefon Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilirim

Gmail hesabına giriş yapıldıktan sonra Gmail logosuna tıklayarak açılan menüden ‘’Kişiler’’ seçeneği seçilir, açılacak olan yeni sayfada Gmail’e otomatik olarak yedeklenmiş tüm kişilerin isimleri ve telefon numaralarının olduğu liste bulunmaktadır.

Telefon Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilirim

Google kişiler sayfasının solunda bulunan ‘’Değişiklikleri geri al’’ seçeneğine tıklayarak Google hesabınıza yedeklenmiş olan numaralar geri yüklenebilmektedir. Burada yedeklenen numaraların geri yüklenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus tarih aralığıdır. Yükleme yapılacak tarihin seçilmesi gerekmektedir (10 dakika önce, dün, bir hafta önce gibi).

Android telefonlarda bulunan Google hesabı ile telefonlarda bulunan bazı bilgiler yedeklenmektedir. Yedeklenen numaraların geri yüklenmesi de oldukça kolaydır. Piyasada telefon rehberini kurtarmak için ücretli veya ücretsiz birçok program bulunmaktadır. Bu programlardan telefona uygun olan seçilip, yüklenip numaralar tekrar geri getirilebilir.

Rehberin silinmesinden dolayı numarayı geri getirmek için kullanılan bazı programlar için cihazın Root edilmesi gerekebilir. Root işlemi, sistem dosyalarının eklenmesini, silinmesini veya düzenlenmesini sağlayan sistemdir. Android telefona root atma işlemi telefonun potansiyelinin en iyi şekilde kullanılmasını ve telefon bilgilerini kişiselleştirmeyi sağlar.

Telefon Rehberi Neden Silinir

Telefon Rehberim Silindi Nasıl Geri Getirebilirim

Telefonunda Gmail hesabı bulundurmayanların kaybedilen numaraları bulmaları zor fakat imkansız değildir. Bazı telefon markaların belirli uygulamalar üzerinden, belirli aralıklarla yedekleme yapılıyorsa, telefon rehberi silinmiş olsa dahi cihazı ara kablo vasıtası ile bilgisayara bağlanarak o uygulama üzerinden geri yükle butonu sayesinde rehber geri getirilebilir.

Android telefonlarda rehber yeni silinmiş ise geri getirme olasılığı daha yüksekken, eski numaraları barındıran rehberi geri getirme olasılığı daha düşüktür. Bunun nedeni ise silinen numaraların üzerine yeni numara veya bilgi yazılmasıdır.

Akıllı telefonların kullanım kolaylığı kadar aniden problem yaratma olasılığı da bulunmaktadır. Oldukça hassas olan bu telefonlarda rehberin tamamen kaybolmasını önlemek için sık sık yedekleme yapmak veya yedekleme yapılan sistemleri kontrol etmek gerekmektedir. Android telefonlarda sıkça görülen rehber silinmesinin nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Cihazın kişisel Google hesabı ile senkronizasyonunda bir hata oluşması durumunda. Çok nadir olmakla birlikte bu sorun her cihazda görülebilir.
  • Telefona format atılması gerektiğinde rehber yedeklenmeden format atılırsa rehber silinebilir.
  • Telefon arızalandığında rehber silinebilir.
  • Herhangi bir sebepten dolayı sim kartı değiştirmek gerektiğinde numaralar yedeklenmediği takdirde rehber silinebilir.
  • Telefon çalışır durumda iken e-mail kaldırıldığı takdirde rehber silinebilir.

Telefon rehberim silindi nasıl geri getirebilirim veya silinen telefon numaralarını geri getirme işlemlerini yukarıdaki görsel anlatım ile sizlere aktardık. İşlem aşamalarında yaşadığınız sorunları bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*