Mobil

Telefon Kulaklığı Algılamıyor – Ne Yapmam Lazım?

Akıllı telefonların en çok kullanılan aksesuarları kulaklıklar. Özellikle müzik dinlemeyi sevenlerdenseniz, kulaklıklar sizin için vazgeçilmez aksesuarlar arasında yer alıyor olacaktır. Tabii ki bu kadar yaygın olarak tercih edilen ve bu kadar çok kullanılan aksesuarların sorunu da çok oluyor. Modele ve markaya göre değişmekle beraber kulaklık konusunda en sık karşılaşılan sorun telefon kulaklığı algılamıyor sorunu.

Müzik dinlerken ya da görüşme yaparken bir anda telefon kulaklığı tanımayabiliyor ve kulaklıkla olan bağlantı kesilebiliyor. İkinci bir kısımda ise henüz kulaklığı telefona taktığınız zaman, kulaklığın tanınmaması gibi bir sıkıntıyla karşılaşabiliyorsunuz. Böyle bir sorun yaşadığınızda belli başlı kontrolleri yapmanız sorununuzu çözebilir.

Telefon Kulaklığı Algılamıyor Sorunu için Çözüm Yöntemleri

Bu noktada deneyebileceğiniz birkaç çözüm yolundan bahsedeceğiz. Adım adım çözümleri uygulayarak sorunun neden kaynaklandığını bulmaya çalışalım.

1. Kulaklık Çalışıyor mu?

Telefon kulaklığı algılamıyorsa, ilk olarak kulaklığı kontrol etmeniz lazım. Tabii ki markaya göre değişiklik gösterir ancak kulaklıklar daha kolay bozulan aksesuarlardır. Bu nedenle sorun kulaklıktan kaynaklı olarak yaşanmış olabilir. İlk yapacağınız kulaklığın sağlam olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. 3,5 mm jakı kontrol ederek başlayın. Kulaklığın telefona giren kısmında bir kırılma ya da eğilme varsa, bu durumda kulaklık çalışmayacaktır.

İkinci kontrol edeceğiniz kısım ise kulaklığın kablosu olacak. Kulaklığın kablolarında bir kopma ya da sıyrılma yaşanmış olabilir. En çok karşılaşılan sorun da genelde kablonun kopması ya da sıyrılmasıdır. Bu sorunları tespit etmek için gözle kontrol yapın. Sonrasında ise kulaklığınızı mutlaka başka bir cihazda deneyin.

Eğer kulaklık diğer cihazlarda da çalışmıyorsa, bu durumda sorun kulaklıktan kaynaklıdır. Gözle kontrol ettiğinizde bir kopma ya da jak girişinde bir hasar durumu yoksa, kulaklığın parçalarının yanması durumu söz konusu olabilir. Bunun dışında kablolar içten de kopmuş olabilir. Sorunun çözümü için kulaklığı tamir ettirmeniz ya da yeni bir kulaklık almanız gerekiyor.

Telefon Kulaklığı Algılamıyor – Ne Yapmam Lazım?

2. Telefonun Ayarlarını Kontrol Edin

Kulaklığınızı kontrol ettiğinizde bir sorun ile karşılaşmıyorsanız, bu durumda ikinci aşamaya yani telefon kontrolüne geçebiliriz. Özellikle kulaklığı kullanırken bir anda bağlantı kopmuşsa ve telefon kulaklığı algılamıyor sorunu ile karşı karşıya kalmışsanız, mutlaka telefonu kontrol etmeniz gerekiyor. Sorun, ses ayarlarında yer alan yazılımsal bir sıkıntı kaynaklı olabilir. Bu durumda yapacağınız en iyi işlem, ses düzenlemelerini gerçekleştirmek olacak.

 • Kulaklığı çıkarın.
 • Telefonunuzun ses ayarlarına girin ve sessiz moda geçiş yapın. Sonrasında tekrar sesi açın.
 • Kulaklığı takmadan önce telefonunuzu yeniden başlatın ve kulaklığı yeniden takmayı deneyin.

Eğer sorun devam edecek olursa, telefonun sıfırlanması gerekebilir. Fakat bunun bir deneme olduğunu da hatırlatalım. Önce diğer çözümleri denemeli, başka çare kalmazsa telefonunuzu sıfırlamayı tercih etmelisiniz. Yazılımsal bir sorun oluşmuşsa, sıfırlama sonrasında yazılım sorunu giderilecektir. (Uyarı: Telefonunuzu sıfırlamaya karar verirseniz, mutlaka bilgilerinizi ve verilerinizi yedekleyin. Sıfırlama işleminde tüm bilgileriniz silinecektir bunun uyarısını yapalım.)

Telefon Kulaklığı Algılamıyor – Ne Yapmam Lazım?

3. Kulaklık Girişini Kontrol Edin

Kulaklığınızı taktığınız jak genelde standart 3,5 mm kulaklık jakıdır. Dairesel bu jak içerisine giren bir pislik ya da zaman içerisinde oluşan oksit kulaklığın tanınmasını engeller. Eğer kulaklığınızı taktığınız zaman, jak atıyorsa (kulaklık tam oturmuyor ve bir miktar geri çıkıyorsa) bu durumda girişin içerisinde kir birikmiştir. Kulaklık girişini uygun bir malzeme ile temizleyebilirsiniz. Girişin içini temizlerken, herhangi bir zarar vermemeye özen göstermeniz gerekiyor.

Telefon Kulaklığı Algılamıyor – Ne Yapmam Lazım?

4. Telefonunuz Su ile Temas Etti mi?

Son seri akıllı telefonların birçoğu suya karşı dayanıklı. Fakat her telefon suya karşı dayanıklılık sunmuyor. Eğer suya dayanıklı olmayan bir telefonunuz varsa ve telefonunuza sıvı temas etmişse, kulaklık girişi oksitlenmiş ya da tamamen bozulmuş olabilir. Bu durumda da en yakın teknik servise başvurmanız gerekecektir.

5. Kablosuz Kulaklık Kullanıyorum Ama Telefon Kulaklığı Algılamıyor

Yukarıda bahsettiğimiz sorunlar ve çözüm önerileri kablolu kulaklıklar için geçerli. Peki ya kablosuz bir kulaklık kullanıyorsak ve telefon kulaklığı algılamıyorsa, bu durumda ne yapacağız?

Kulaklık Hasar ve Şarj Kontrolü: Bazı kablosuz kulaklık modellerinde şarj seviyesi belli bir limitin altına düştüğü zaman, kulaklık düzensiz çalışmaya başlıyor. Sürekli bağlantı kopuyor ve telefonun kulaklığı algılaması kısmında sorunlar yaşanıyor. Bu durumda ilk kontrol edeceğiniz kulaklık şarjı olacaktır. Eğer kulaklığın şarjı varsa ve yine aynı sorunu yaşıyorsanız, kablolu modellerde dediğimiz gibi yine yapacağınız ilk işlem kulaklığı farklı bir cihazda denemek olacaktır. Kulaklığın farklı cihazlarda da çalışmaması, bozulmuş olma ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Telefon Kulaklığı Algılamıyor – Ne Yapmam Lazım?

Bluetooth Bağlantı Kontrolü: Kulaklığınız başka cihazlarda çalışıyorsa, telefon kontrollerine geri dönebilirsiniz. İlk kontrol edeceğiniz de Bluetooth bağlantısı olacak. Yapacağınız işlemler şöyle sıralanabilir:

 • Telefonunuz birden fazla Bluetooth cihaz ile bağlantı kurabiliyorsa ve kulaklığın dışında akıllı saat gibi farklı bir cihaz daha kullanıyorsanız, öncelikle tüm bağlantıları kaldırın. (eşleştirmeleri kaldırın).
 • Bluetooth bağlantısını kapatın. Sonrasında bağlantıyı yeniden açın.
 • Kulaklığınızı tamamen kapatın ve bağlantıyı gerçekleştirmek için yeniden açın.
 • Diğer cihazlarınızı eşleştirmeden sadece kulaklığı eşleştirin.

Yazılımı Kontrol Edin: Eğer kullandığınız kablosuz kulaklığın bir uygulaması varsa, uygulama üzerinden de kontrolleri yapabilirsiniz. Uygulama üzerinden yapacağınız ses kontrollerinde sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Telefon kulaklığı algılamıyor sorunu için tüm bu önerileri deneyebilirsiniz. Fakat çözüm önerilerimize rağmen sorunu çözemiyorsanız, donanımsal bir sorun yaşanıyor olabilir. Yani kulaklık hasar görmüş ya da telefonunuzun soketi bozulmuş olabilir. Böyle bir şüpheniz varsa ve öneriler işe yaramıyorsa, mutlaka teknik servisle iletişime geçin.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

7 Yorum

 1. Benim telefonumda kulaklığımı algılamıyor. Ama başka cihazlarda çalışıyor kulaklık. Başka kulaklıklar denedim onları algılıyor. Ama benim telefonumu bu kulaklık algılamıyor. (Kablolu Kulaklık)

  1. Merhaba, kulaklık girişinizde herhangi bir cisim veya toz var mı? Kulaklığı takarken zorlanıyor mu giriş?

 2. O kadar araştırma yaptım sizin kadar güzel anlatabilen görmedim ve sorunumu ilk makalesinde çözdüm çok teşekkür ederim gerçekten elinize emeğinize sağlık…

 3. Merhabalar. Geçenlerde paraya kıyıp iyi bir kulaklık aldım. Fakat 1 ay sonra telefonum kulaklığı görmemeye başladı. Sorun kulaklıkta mı diye düşünüp başka telefonda denedim ve kulaklık farklı telefonda çalışıyor. Telefonda bir sıkıntı var diye korktum ama arkadaşımın kulaklığını telefonum algıladı. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım yardım eder misiniz ?

  1. Merhaba, bluetooth kulaklık mı kullanıyorsunuz? Aldığınız ürün hakkında bilgi iletirseniz çözüm sağlamaya çalışırız.

   1. Merhaba. Ben de arkadaşın yaşadığı problemi yaşıyorum. Kablolu kulaklık kullanıyorum. Ne önerirsiniz?

    1. Merhaba, aldığınız kulaklık markasını belirtebilir misiniz? Daha iyi bir araştırma yapıp dönüş sağlayalım sizlere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu