Mobil

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Sorunu [Çözüldü]

Akıllı telefonlar son yıllarda ciddi bir gelişim gösterdi. Günümüzde telefonlar, bilgisayarlar ile yarışan işlemcilere, çerçevesiz ekranlara ve ekrandan parmak izi okuma gibi teknolojilere ev sahipliği yaparken, telefon kendi kendine kapanıyor başlıklı konulara forumlarda ve sosyal medyada denk gelmeye devam ediyoruz.

Teknoloji her ne kadar gelişmiş olursa olsun, söz konusu elektronik cihazlar olunca bu tarz sorunların yaşanma ihtimali her zaman var. iOS cihazlardan ziyade, genellikle Android cihazlarda meydana gelen bu sorunların olası nedenlerini ve çözüm yollarını bu makalede sizlerle paylaşacağız.

Bu sorun yazılımsal ve donanımsal olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Eğer telefonunuzun kapanmasına neden olan sorun yazılımsal ise şanlısınız. Ancak, donanımsal bir sorun söz konusu olduğunda ise cihazınızı büyük ihtimal servise göndermeniz gerekecek.

Gelin, şimdi sözü daha fazla uzatmayalım ve ‘’telefon kendiliğinden kapanıyor, telefon durduk yere kapanıyor, telefonum kendi kendine kapanıp açılıyor’’ gibi problemler ile karşı karşıya olanların izlemesi gereken yollara hep birlikte göz atalım.

1 – Bataryayı Kontrol Edin

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

Kapanma sorunları genellikle bataryadan kaynaklanıyor. Eğer şarjınız yüzde 10 / yüzde 20 gibi seviyelerdeyken, telefonunuz bir anda kapanıyorsa bataryayı değiştirerek sorunun devam edip etmediğine bakmanızda fayda var.

Tabi, günümüzde birçok akıllı telefonun bataryası çıkarılamıyor. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz Google Play Store ve App Store’da, ‘’Battery Health’’ şeklinde bir arama yaparak rahatça bulabileceğiniz batarya kontrol programlarından birisini yüklemek.

Bu programlar bataryanızı analiz ederek durumunu gözler önüne sermekte. Eğer batarya sağlığı yüzde 50 / yüzde 60 veya çok daha düşük seviyelerde görünüyorsa batarya değişimi yaptırmanız halinde sorun muhtemelen ortadan kalkacaktır.

2 – Yazılım Nedeniyle Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Olabilir

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

Bataryanız sağlıklı görünüyorsa, ikinci adım olarak telefonunuzun yazılımını kontrol etmeniz gerekiyor. iOS ve Android cihazlarınız için yayınlanan güncellemeler, yenilikleri beraberinde getirirken birçok sorun ve hatanın giderilmesini sağlamaktadır.

Tabi, bu yazılım güncellemeleri bazen sorunları da beraberinde getirebiliyor. Yazılım konusunda oldukça başarılı olan Apple’ın bile yeni iOS sürümlerinde birçok sorun ortaya çıkabiliyor.

Bu sorunlar bir sonraki güncelleme ile hızlıca gideriliyor. Bu nedenle telefonunuzda yüklü olan Android / iOS sürümünde aynı sorunu yaşayan kişilerin olup olmadığını internette araştırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

3 – Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Döndürün

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

En güncel yazılımı kullanıyorsunuz ve internette yaptığınız araştırma sonucunda benzer sorun yaşayan insanların olmadığını gördünüz. Bu durumda sizlere kötü haberi vermeden önce, cihazınızda bulunan verileri yedekleyip, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmenizi tavsiye ediyoruz.

Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürdükten sonra kesinlikle herhangi bir uygulama yüklemeyin. Birkaç saat boyunca cihazınız böyle kalsın. Bu süre zarfında bir sorun yoksa kullandığınız herhangi bir uygulamanın cihazınızın kapanmasına sebep olma ihtimali yüksek.

Bu durumda ise her uygulamayı yükledikten sonra bir süre bekleyerek cihazınızın kapanıp kapanmadığını gözlemlemelisiniz. Böylelikle sorun yaratan uygulamayı tespit ederek sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz.

4 – Fiziki Darbeler veya Doğrudan Oluşan Donanımsal Hasar

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

Fiziki darbeler yani telefonunuzun düşmesi, bir yere çarpması genellikle ekranın kırılması ve kasada hasar oluşması ile sonuçlanıyor. Ancak, telefonunuz düştüğünde düşük bir ihtimal olsa da, iç kısımda yani anakart üzerinde bir hasar oluşabilir.

Maalesef, bunun en kötü senaryo olduğunu söylemek zorundayız. Bataryanız sağlıklı görünüyor ve yazılımsal bir problem yok ise muhtemelen telefonun donanımsal parçalarında bir sorun bulunuyor.

Tabi, herhangi bir fiziki darbe almamasına rağmen bile telefonda donanımsal bir sorun oluşabilir. Bu durumda kesinlikle telefona müdahale etmemelisiniz. Cihazınızı bu konuda uzman bir teknik servise vererek onarılmasını sağlamanız gerekiyor.

Samsung Telefonum Kendi Kendine Kapanıyor

Samsung cihaza sahip olan birçok kullanıcı telefon kendi kendine kapanıyor şikayetinde bulunabiliyor.  Telefonunuzu yeni aldıysanız eğer bu durumu direkt yetkili servise bildirmeniz gerekmektedir. Samsung gibi bazı telefon üreticiler kronik sorunlarla karşı karşıya gelebilmektedir. Üretimde kaçırdıkları bir detay telefonun arıza yapmasına sebebiyet verebilmektedir.

Samsung müşteri hizmetleri numarası içeriğinde yer alan bilgiler doğrultusunda teknik servis desteği için talep oluşturabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki en yakın Samsung yetkili servisine yönlendirme sağlayacaklardır. Yetkili servisten hizmet almadan önce telefon kendi kendine kapanıyor sorunu için çözüm arıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Not: Aşağıdaki işlemler telefonunun tamamen sıfırlanmasını sağlayacaktır. Bu durum telefonunuzda bulunan tüm verilerin silinmesine yol açar. Bunu kabul ediyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayın.

 • Samsung telefonunuzu tamamen kapatın.
 • “Home” (Ana Sayfa) + “Ses Açma” + “Güç Düğmesi” tuşlarına aynı anda basın. Karşınıza Boot menüsü gelene kadar bırakmayın.
 • Boot menüsü üzerinden “Wipe data/factory reset” seçeneğine seçin. Burada “Ses Kısma” ve “Ses Açma” ile seçim yapmanız “Güç” düğmesi ile de onaylamanız gerekmektedir.
 • Seçimi sağladıktan sonra “Yes – delete all user data” seçeneğini bulun ve onaylayın.

Adımları tamamladıktan sonra cihaz sıfırlama işlemine direkt başlayacaktır. Bu işlem biraz uzun sürebilmektedir. Sıfırlama işlemi bittiğinde telefonunuzu ilk aldığınız güne döndüğünü göreceksiniz. Yazılımsal olarak telefon kendi kendine kapanıyor sorunu bulunuyorsa bu işlemin üzerine çözüm sağlanacaktır.

Samsung telefonunuz donanımsal sebeplerden kendi kendine başlıyorsa bu durum için yetkili servisten hizmet almaktan başka bir çözüm bulunmuyor. Eğer garanti hizmetiniz bulunuyorsa ücretsiz olarak sizlere hizmet sunacaklardır. Tabii ki kullanıcı kaynaklı bir hatadan bu sorun kaynaklanmıyorsa.

iPhone Telefonum Kendi Kendine Kapanıyor

iPhone telefonlar diğer cihazlar gibi yazılım sorunuyla karşı karşıya gelen bir yapıda olmamaktadır. iPhone kendi kendine kapanıyor sorunu genellikle donanım kaynaklı olmaktadır. Eğer yazılımı etkileyecek özel bir işlemde bulunmadıysanız donanımsal sorunları incelemek gerekir. iPhone telefonlarda karşılaşılan en genel sorun bataryadır.

iPhone telefonunuzu uzun yıllar kullanıyorsanız bu sorun ile karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Çünkü bataryalar bir süre sonra kullanım ömrünü tamamlamaktadır. Bu durum gerçekleştiğinde ise iPhone telefonum kendi kendine kapanıyor sorunu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca iPhone sürekli reset atıyorsa bu içeriği inceleyebilirsiniz.

Huawei Telefon Kendi Kendine Kapanıyor

Huawei son zamanlarda yaptığı yazılım değişikliklerin ardından bu tarz sorunları karşımıza çıkartabilmektedir. Bildiğiniz üzere Android tabanlı bir işletim sistemi artık Huawei cihazlarda izin verilmiyor. Buna çözüm olarak HarmonyOS yazılımı geliştirildi.

Bu değişimin ardından birçok kullanıcı telefon kendi kendine kapanıyor şikayetinde bulunmaya başladı. Aslında sorunun çözümü uyumsuz mobil uygulamaların var olmasıdır.  Huawei AppGallery üzerinden indirilmeyen tüm yabancı uygulamaları telefonunuzdan kaldırmalısınız.

Bu çözüm sağlamadıysa Huawei telefonunuzu sıfırlamanız gerekmektedir. Bu işlemi sağlamak telefonunuzda bulunan tüm verilerin silinmesine yol açacağını bilmelisiniz. Bu bir sıfırlama işlemidir. İlk olarak telefonunuzun şarj düzeyinin yüksek olduğunu kontrol edin. Eğer değilse prize takarak bu işlemi uygulayın.

 • Huawei telefonunuzu kapatın.
 • “Ses Arttırma” ve “Güç” düğmesine aynı anda basın.
 • Ardından bu adımları takip edin: “Güncelleme Modu” > “e-Kurtarma Modu” > “En Son Sürümü İndirme ve Kurtarma” > “İndirme ve Kurtarma”.
 • Bu adımları takip ettikten sonra WiFi ağına bağlantı için sizi yönlendirecektir.
 • WiFi bağlantısı sağlandıktan sonra Huawei telefonunuz uzaktan HarmonyOS yazılımı indirilerek telefonunuzu sıfırlayacaktır.

İşlem tamamlandığında Huawei telefon kendi kendine kapanıyor sorunu çözülecektir. Eğer donanımsal kaynaklı bu sorun meydana geliyorsa Huawei yetkili servisine başvurmanız gerekmektedir. Huawei cihazların Türkiye müşteri temsilcisi için linke tıklayabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

5 Yorum

 1. Merhaba telefonum bi anda ısınıp kapanıyor bazen ısınmadan kapanıyor telefoncuya gittim şarj söketimi değiştirdi yeni orijinal batarya taktırdım ama hala devam ediyor kapanıyor tam açıyorum geri kapanıyor şarja takıyorum sürekli şarj dolma ekranı açılıp sönüyor samsung a20s

  1. Merhaba, yazılım güncelleme veya sıfırlama işlemi uyguladınız mı? Yazılımsal bir problem varsa eğer bu durumda telefonun kendi kendine kapanmasına yol açacaktır.

 2. Mı 9t kullanıyorum iki gündür kendi kendine kapanıp açılıyor neyden kaynaklanıyor olabilir lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba, kapanıp açıldığı sırada herhangi bir uyarı ekranı yer alıyor mu? Normal kullanımda şarj durumu nasıl?

 3. Telefon kendi kendine kapanıyor, açılıyor. Yazılım attık olmadı, fabrika ayarlarına gittik yine olmadı neyi olabilir. Lütfen yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu