Ana Sayfa Mobil “Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

Akıllı telefonlar son yıllarda ciddi bir gelişim gösterdi. Günümüzde telefonlar, bilgisayarlar ile yarışan işlemcilere, çerçevesiz ekranlara ve ekrandan parmak izi okuma gibi teknolojilere ev sahipliği yaparken, ‘’Telefon Kendi Kendine Kapanıyor’’ başlıklı konulara forumlarda ve sosyal medyada denk gelmeye devam ediyoruz.

Teknoloji her ne kadar gelişmiş olursa olsun, söz konusu elektronik cihazlar olunca bu tarz sorunların yaşanma ihtimali her zaman var. iOS cihazlardan ziyade, genellikle Android cihazlarda meydana gelen bu sorunların olası nedenlerini ve çözüm yollarını bu makalede sizlerle paylaşacağız.

Bu sorun yazılımsal ve donanımsal olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Eğer telefonunuzun kapanmasına neden olan sorun yazılımsal ise şanlısınız. Ancak, donanımsal bir sorun söz konusu olduğunda ise cihazınızı büyük ihtimal servise göndermeniz gerekecek.

Gelin, şimdi sözü daha fazla uzatmayalım ve ‘’telefon kendiliğinden kapanıyor, telefon durduk yere kapanıyor, telefonum kendi kendine kapanıp açılıyor’’ gibi problemler ile karşı karşıya olanların izlemesi gereken yollara hep birlikte göz atalım.

1 – Bataryayı Kontrol Edin

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

Kapanma sorunları genellikle bataryadan kaynaklanıyor. Eğer şarjınız yüzde 10 / yüzde 20 gibi seviyelerdeyken, telefonunuz bir anda kapanıyorsa bataryayı değiştirerek sorunun devam edip etmediğine bakmanızda fayda var.

Tabi, günümüzde birçok akıllı telefonun bataryası çıkarılamıyor. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz Google Play Store ve App Store’da, ‘’Battery Health’’ şeklinde bir arama yaparak rahatça bulabileceğiniz batarya kontrol programlarından birisini yüklemek.

Bu programlar bataryanızı analiz ederek durumunu gözler önüne sermekte. Eğer batarya sağlığı yüzde 50 / yüzde 60 veya çok daha düşük seviyelerde görünüyorsa batarya değişimi yaptırmanız halinde sorun muhtemelen ortadan kalkacaktır.

2 – Yazılım Nedeniyle Telefon Kendi Kendine Kapanıyor Olabilir

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

Bataryanız sağlıklı görünüyorsa, ikinci adım olarak telefonunuzun yazılımını kontrol etmeniz gerekiyor. iOS ve Android cihazlarınız için yayınlanan güncellemeler, yenilikleri beraberinde getirirken birçok sorun ve hatanın giderilmesini sağlamaktadır.

Tabi, bu yazılım güncellemeleri bazen sorunları da beraberinde getirebiliyor. Yazılım konusunda oldukça başarılı olan Apple’ın bile yeni iOS sürümlerinde birçok sorun ortaya çıkabiliyor.

Bu sorunlar bir sonraki güncelleme ile hızlıca gideriliyor. Bu nedenle telefonunuzda yüklü olan Android / iOS sürümünde aynı sorunu yaşayan kişilerin olup olmadığını internette araştırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

3 – Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Döndürün

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

En güncel yazılımı kullanıyorsunuz ve internette yaptığınız araştırma sonucunda benzer sorun yaşayan insanların olmadığını gördünüz. Bu durumda sizlere kötü haberi vermeden önce, cihazınızda bulunan verileri yedekleyip, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmenizi tavsiye ediyoruz.

Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürdükten sonra kesinlikle herhangi bir uygulama yüklemeyin. Birkaç saat boyunca cihazınız böyle kalsın. Bu süre zarfında bir sorun yoksa kullandığınız herhangi bir uygulamanın cihazınızın kapanmasına sebep olma ihtimali yüksek.

Bu durumda ise her uygulamayı yükledikten sonra bir süre bekleyerek cihazınızın kapanıp kapanmadığını gözlemlemelisiniz. Böylelikle sorun yaratan uygulamayı tespit ederek sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz.

4 – Fiziki Darbeler veya Doğrudan Oluşan Donanımsal Hasar

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

Fiziki darbeler yani telefonunuzun düşmesi, bir yere çarpması genellikle ekranın kırılması ve kasada hasar oluşması ile sonuçlanıyor. Ancak, telefonunuz düştüğünde düşük bir ihtimal olsa da, iç kısımda yani anakart üzerinde bir hasar oluşabilir.

Maalesef, bunun en kötü senaryo olduğunu söylemek zorundayız. Bataryanız sağlıklı görünüyor ve yazılımsal bir problem yok ise muhtemelen telefonun donanımsal parçalarında bir sorun bulunuyor.

Tabi, herhangi bir fiziki darbe almamasına rağmen bile telefonda donanımsal bir sorun oluşabilir. Bu durumda kesinlikle telefona müdahale etmemelisiniz. Cihazınızı bu konuda uzman bir teknik servise vererek onarılmasını sağlamanız gerekiyor.

1 YORUM

  1. Telefon kendi kendine kapanıyor, açılıyor. Yazılım attık olmadı, fabrika ayarlarına gittik yine olmadı neyi olabilir. Lütfen yardım edin.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin