Mobil

Telefon Hızlı Şarj Olmuyor Sorunu İçin Çözümler

Hızlı şarj teknolojisi hayatımıza girdi gireli normalde 3 – 4 saate kadar uzayan şarj süreleri 1 saate kadar düşmüş bulunmakta. Bu özelliğe sahip olan cihazların üretiminin daha hızlı hale gelmesi eski teknolojiyi ardımızda bırakmamıza sebep oluyor. Her ne kadar şarj konusunda bu tür avantajlarınız olsa da cihazınızda kullanılan hızlı şarj özelliği farklı sebeplerden dolayı bozulabilir ya da işlevini tamamıyla yitirebilir. Bu durumda neler yapmanız gerektiğine dair bilgileri içeriğimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Hızlı Şarj Olmama Nedenleri

Telefonunuzun hızlı şarj özelliği olmasına rağmen şarjının %100 seviyesine ulaşması, olması gerekenden daha uzun sürüyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Bu konuda herhangi bir işlem yapmadan önce şarj cihazınızı kontrol etmeli, yan sanayi ya da voltajı düşük cihazların yerine orijinal şarj aleti kullanmalısınız. Tabii ki bunun yanı sıra şarj cihazınızın da bu özelliği destekler niteliğe sahip olması gerektiğini unutmamalısınız.

Yapılması Gereken Çözümler

Telefonu Hızlı Şarj Etme

Evden dışarı çıkmadan önce cihazınızı hızlı bir şekilde şarj etmeniz gerekiyor ancak ummadığınız şekilde şarj seviyenizin artması uzun sürüyorsa telefonu hızlı şarj etmenin yolları adına vereceğimiz öneriler şarj süresini olabildiğince kısaltacaktır.


Telefonunuzu Şarj Esnasında Kapatın

Bir cep telefonunun en fazla enerji tüketen birimi ekrandır. Cihaz boşta olsa bile aşırı derecede şarj tüketebilir. Bu sebeple cihazınızın şarj esnasında güç tüketmemesi için kapatma yolunu tercih edebilirsiniz. Her ne kadar etkisi olmayacağını düşünseniz de ortalama 3 saat süren şarj süresini 2.5 saate kadar düşürebilir.


Powerbank ya da Bilgisayar Kullanarak Şarj Etmeyin

Bilgisayarın USB girişlerinden açığa çıkardığı enerji ev içerisinde bulunan prizlerin verdiği enerjiden daha düşüktür. Hâl böyle olunca yetersiz akım sebebiyle telefonun hızlıca şarj olması neredeyse imkânsız hale gelir. Bu durum powerbank cihazlarda da geçerlidir.


Orijinal Şarj Kablosu Tercih Edin

Telefonu şarj ederken hızlı şarj için mutlaka orijinal şarj kablosu kullanın. Yan sanayi ya da çakma olarak nitelendirdiğimiz kablolar cihazınızın soketine zarar verecek ve şarj performansını düşürecektir. Üstelik orijinal olmayan bir kablodan hızlı şarj performansını beklemek mümkün değildir.


Telefonunuzun Şarj Modunu (Charge Mode) Aktifleştirin

Her cihazda olmasa da özellikle son zamanlarda çıkan akıllı telefonlarda şarj modu bulunuyor. Telefonu ilk satın aldığınızda şarj modu default olarak gelir. Herhangi bir şekilde cihazınızda bu ayarı kapatıp veri transferine veya diğer modlara geçtiyseniz şarj süreniz uzadıkça uzayacak ve bir sonraki süreçte cihazın şarj performansı düşecektir. Bu modu aktif hale getirerek cihazınızın şarj süresine doğrudan etki etmiş olabilirsiniz.


Şarj Soketini Temizleyin

Cep telefonları mobiliteye uygun olarak üretildiği için cebimizde ve çantamızda rahatlıkla taşınabilir boyutlarda üretiliyor. Cihazın şarj girişinde dış etkenlere karşı bir koruma kapağı bulunmuyor ise, cepte bulunan pamuk ya da farklı bir nesne soketin içerisine girebileceğinden cihazınızda hızlı şarj olmama sorununa sebep olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamış olsanız bile cihazınızda bulunan şarj girişinin temizliğini belirli aralıklarla yapmanızın faydasını performans açısından görebilirsiniz.


Telefonunuzda Pil Optimizasyon Uygulamaları Kullanın

Telefonun hızlı şarj olmama durumu daha önce bahsettiğimiz gibi ekran ışığı ve diğer uygulamalardan kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. Şarja taktığınızda telefonu kapatma yolunu tercih etmiyorsanız Google Play ve App Store’da bulunan pil optimizasyon uygulamalarından birini indirerek kullanabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

5 Yorum

  1. Hızlı şarj kablo ve powerleri sayesinde hayatımız biraz daha kolaylaşacak ve yanında taşınabilir olması işimizi daha da kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu