Ana Sayfa Mobil Telefon Hafıza Kartını Okumuyor Sorunu ve Çözümü

Telefon Hafıza Kartını Okumuyor Sorunu ve Çözümü

Telefon Hafıza Kartını Okumuyor Sorunu ve Çözümü

Akıllı telefonların günümüzde büyük ölçüde yaygınlaşmasıyla birlikte yerleşik hafızaya sahip telefonlar popülerlik kazandı. Her marka üretmiş olduğu telefonu genel olarak yerleşik hafızayla satışa sunuyor olsa da hafıza kartı kullanımıyla birlikte kapasitenin arttırılması mümkün oluyor. Bu hafıza kartlarının kullanımı oldukça kolay olurken bazı zamanlarda ne yazık ki telefonun hafıza kartını okumaması sorunuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu gibi durumlarda hafıza kartının içerisinde çok önemli bilgiler veya medya öğeleri yer alıyor olması adeta işin içinden çıkılması zor bir hal almasına sebep oluyor. Her hafıza kartlı telefonda karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri olan “Telefon Hafıza Kartını Görmüyor” sorunu hakkında uygulayabileceğiniz çözüm yollarını içeriğimizde sizlerle paylaşıyoruz.

1- Hafıza Kartı Yuvasını ve Hafıza Kartını Temizleyin

Hafıza kartları günümüzün en hassas depolama aygıtlarından biridir. Bu sebeple toz, toprak ya da çalışmasını engelleyecek herhangi bir dış etkenle karşılaştığında işlevini kaybedebilir. Hafıza kartının belirtilen durumlardan biriyle karşı karşıya kalması halinde tek yapmanız gereken şey nemli bir pamukla hafıza kartının ucunda yer alan sarı bölümleri temizlemektedir. Bu bölümü temizledikten sonra aynı şekilde telefonunuzdaki hafıza kartı yuvasını da temizlemelisiniz. Her iki işlemi de anlattığımız gibi uyguladığınızda büyük olasılıkla telefonun hafıza kartını okumaması sorunu ortadan kalkacaktır.

2- Hafıza Kartı Oksitlenmiş Olabilir

Hafıza kartının telefona taktığınızda hiçbir şekilde çalışmamasının bir diğer sebebi ise manyetik bölümlerinin oksitlenmesidir. Belirli zaman dilimlerinde hafıza kartı nemli ortamlarda uzun süre kaldıysa, aşırı sıcak ya da soğukla temas ettiyse büyük ihtimalle oksitlenmiştir. Bu gibi durumlarda tek çözüm yolu yeni bir hafıza kartı almak olacaktır.

3- Hafıza Kartını Cihazdan Çıkarırken “SD Kartını Devre Dışı Bırak” Seçeneğini Kullanın

Her telefonda hafıza kartını direkt olarak yuvadan çıkarmadan önce “SD Kartını Devre Dışı Bırak” seçeneği kullanılmalıdır. Bu durum cihazın anlık olarak hafıza kartında işlemekte olduğu verilerin bozuk bir şekilde aktarılmasını engelleyecektir. Bu işlemi aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Bu sayfadan “Aygıt Bakımı” ya da “Depolama” bölümüne tıklayın.
 • Kategoriye girdiğinizde sağ üst köşede bulunan “Üç Nokta” simgesine dokunun.
 • SD Kartını Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayın.

Bu adımlar neticesinde telefonunuzda takılı olan hafıza kartını aygıta zarar vermeden cihazdan çıkarabilirsiniz.

4- Hafıza Kartını Biçimlendirin ve Tekrardan Kullanmaya Başlayın

Akıllı telefonlarda hafıza kartının okunmaması sorununun en basit çözümü SD kartın tamamen biçimlendirilmesidir. Bu biçimlendirme sonucunda hafıza kartınızın içerisinde yer alan verilerin tamamı silinecektir. Biçimlendirme işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Hafıza kartını kart okuyucusuna takın.
 • Kart okuyucusunu bilgisayarınıza bağlayın.
 • Bu Bilgisayar” bölümüne girin.
 • SD kartınıza sağ tıklayın ve “Biçimlendir…” seçeneğine dokunun.
  "Biçimlendir" Butonunu Gösteren Adım
 • Biçimlendirme işlemini başlatmak için “Başlat” butonuna tıklayın.
  Biçimlendirmeyi Başlatma Adımı

Hafıza kartını biçimlendirme işlemi kartın içerisinde yer alan dosyaların boyutuna bağlı olarak ortalama 30 – 45 saniye aralığında tamamlanacaktır.

5- Telefonu Teknik Servise Götürerek Hafıza Kartı Yuvasını Değiştirin

Bu sürece geçmeden önce farklı bir telefonda sorunsuz çalışan hafıza kartını cihazınıza takın. Hiçbir şekilde sorunla karşılaşmadan hafıza kartı açılıyorsa çözüm için farklı alternatif yollara yönelin. Bu durum tam tersi yani hafıza kartı halen daha çalışmıyorsa tek yapmanız gereken şey cihazı teknik servise götürmek ve teknik servis aracılığıyla hafıza kartı yuvasını değiştirmektir.

Telefon SD kartı okumuyor sorununa çözüm olarak verdiğimiz tüm adımları teker teker değerlendirmeye aldığınızda kısayoldan başarıya ulaşabileceksiniz. Belirtilen işlemler arasında son adım haricinde teknik bilgi gerektirecek bir durum olmadığı için size göre kolay bir süreç olacaktır.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin