Mobil

Telefon Arama Yapmıyor Sorunu ve Çözümü

Hayatınızın her anında yanınızda olan, iletişimin en güçlü araçlarından biri haline gelen cep telefonlarında bazı zamanlar arama yapılamıyor, arama engellendi tarzında birçok sorunla karşı karşıya kalabiliyoruz. Hâl böyle olunca acil iletişim ihtiyaçlarımız karşısında sorunun nasıl çözülebileceğine dair bilgi sahibi olmanız sorunu kolaylıkla ortadan kaldırabileceğiniz anlamına geliyor. Bu doğrultuda telefonunuzdaki arama probleminin ortaya çıkış sebebinin hattınızdan ya da telefonunuzun ayarlarından kaynaklandığını bilmelisiniz. Bu yayınımızda sizlere telefon arama yapmıyor sorununu çözmeye yönelik bilgiler vereceğiz.

Telefon Arama Yapmıyor Sorunu Neden Kaynaklanır?

 • Mobil hattınızın ödenmemiş faturasından dolayı iletişiminin kısıtlanması,
 • Telefonda takılı olan hattın yerine tam oturmamış olması,
 • Hat tepsisinin sıvı temasından kaynaklı olarak hattı okumaması,
 • Mobil operatör tarafından kaynaklanan sorunlar,
 • Telefonda uçak modunun aktif olması,
 • Telefonun IMEI kodunun kopyalanması

Android Telefon Arama Yapmıyor

Telefon arama yapmıyor sorunu Android cihazlarda sıkça karşılaşılan hatalardan biridir. Aşağıdaki adımları izleyerek sorunu çözebilirsiniz

 • Telefonu kapatma tuşunu kullanarak yeniden başlat ya da kapat seçeneğini kullanarak ilk kullanıma hazır hale getirin.

Bu işlemden sonra sorunun çözülüp çözülmediğinin kontrolünü sağlayın eğerki çözülmediyse bir diğer çözüm yolunu denemeye devam edin.

 • Telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girerek “Bağlantılar” ve “Mobil Ağlar” adımlarını takip edin. Burada telefonun VolTe özelliğinin aktif olup olmadığını kontrol edin. Bu özelliğin aktif olması ya da kapalı olması aramalarınızı engelleyebilir. Hâl böyle olunca açıksa kapatın, kapalıysa açın.

Bu işlemden sonrada arama yapıp yapamadığınızın kontrolünü sağlayın. Olumsuz sonuç elde ettiyseniz bir sonraki maddeye göz atın.

 • Mobil Ağlar” kısmında ağ durumunuzu belirten bölümün üzerine tıklayın ve “3G” ve “LTE” arasında değişiklikler yapın.

Ağ durumunuzu belirten seçeneği değiştirdikten sonra muhtemelen sorun çözülmüş olacaktır. Sorununuz halen devam ediyorsa direkt olarak operatörünüzle iletişime geçin.

Tuşlu Telefon Arama Yapmıyor

Her geçen gün yeni bir teknolojinin ortaya çıkması eski teknolojileri kullanan kişilerin karşılaştığı sorunların artmasına sebep oluyor. Bu doğrultuda tuşlu telefon arama yapmıyor sorunu operatörünüzün cihazınızı desteklememesinden ya da buna benzer bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Tuşlu telefonunuzun arama yapmama problemini çözmek için aşağıda verilen önerileri inceleyebilirsiniz.

 • Telefonunuzun bataryasını çıkartarak sim kart yuvasının zarar görüp görmediğini kontrol edin.
 • Bu alanda herhangi bir zarar yok ise operatör tarafından size verilen hattın çip kısmının çizilmiş olmasına, zedelenmiş olmasına ya da farklı bir durumla karşılaşmış olmasına bakın.
 • Telefonun hattınızın faturasını ödemediğiniz için arama kısıtlaması uygulanmış olabilir. Bu sorun hakkında operatör ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Burada bahsi geçen her bir durum tuşlu telefon arama yapmıyor sorununun ana kaynağı niteliğinde olabilir aksi taktirde farklı bir cihaz üzerinde hattınız ile deneme yapabilirsiniz.

Telefon Arama Yapmıyor

Telefon Arama Yapmıyor Vodafone

Bu sorun Vodafone operatörü kullanıcılarının en fazla karşılaştığı problemlerden biridir. Hâl böyle olunca sorunun çözümü adına yapılan araştırmalar direkt olarak kullanıcıları operatör ile iletişime geçmeye yönlendiriyor. Her ne kadar bu şekilde kesin çözüme ulaşabileceğinizi düşünseniz de bazı durumlarda operatörün de vermiş olduğu teknik destek yeterli olmuyor. Telefonunuzdan arama yapamamanızın en belirgin sebebi operatörün çekim alanı dışında bulunuyor olmanızdır. Bu konuya çözüm olarak aşağıda verilen önerileri dikkate alabilirsiniz.

 • Cihazınızın çekim gücünü arttırmak için konum değiştirin.
 • Konumunuzu değiştirdikten sonra çekim gücünüz artmıyorsa telefonu bir kere kapatıp açın.
 • Telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girerek buradan “Arama Ayarları” kısmında şebeke değişimi yapın.

Telefon Çekiyor Ama Telefon Arama Yapmıyor: Vodafone

Sorunun çözümü adına yapılan araştırmalar direkt olarak kullanıcıları operatör ile iletişime geçmeye yönlendiriyor. Her ne kadar bu şekilde kesin çözüme ulaşabileceğinizi düşünseniz de bazı durumlarda operatörün de vermiş olduğu teknik destek yeterli olmuyor. Telefonunuzdan arama yapamamanızın en belirgin sebebi operatörün çekim alanı dışında bulunuyor olmanızdır. Bu konuya çözüm olarak aşağıda verilen önerileri dikkate alabilirsiniz.

 • Cihazınızın “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Mobil Ağlar” kısmına tıklayın.
 • Ağ Operatörleri” seçeneğine basın.
 • Burada “Ağları Ara” butonu olacaktır. Bu butona tıklayın.
 • Son olarak kullanmak istediğiniz operatörü seçerek ağ taramasını gerçekleştirin.

Yukarıda belirtilen adımları uyguladığınızda muhtemelen şebekeniz olsa bile arama yapamama sorununun çözüldüğünü göreceksiniz.

Turkcell Arama Yapmıyor Hatası

Turkcell, ülkemizde maksimum kullanıcı kapasitesine ulaşmış ve aynı zamanda bu kapasiteyi her daim arttırmayı hedefleyen, bu konuda başarılı olan mobil operatör firmalarından biridir. Bu doğrultuda Turkcell arama yapmıyor hatası karşılaşılması mümkün olan hatalardan biridir. Tabii ki her hatada olduğu gibi bu hatada da çözüm bulunuyor. Aşağıdaki adımlar sizi çözüme ulaştıracaktır.

 • Telefonunuzda bulunan “Ayarlar” kısmına girin.
 • Burada “Diğer Ayarlar” bölümü olacaktır.
 • Diğer Ayarlar kısmına girdikten sonra “Mobil Ağlar” seçeneğini tıklayın.
 • Burada bulunan “Şebeke Modu” seçim ekranında “Yalnızca GSM” seçeneğini seçin.

Turkcell arama yapmıyor hatasının çözümü için müşteri hizmetlerine bağlandığınızda bile sizden bu adımları takip etmeniz istenilecektir.

Huawei Telefon Arama Yapmıyor

Huawei son zamanlarda mobil cihaz kategorisinde kullanıcıların en fazla tercih ettiği markalardan biridir. Ne olursa olsun tercih edilme olasılığı yüksek olsa da bazı sorunları beraberinde getirdiği gerçeği ne yazık ki değişmiyor. Huawei telefon arama yapmıyor sorunuyla karşı karşıya kaldığınızda sorunu çözmek için aşağıda belirtilen adımları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Telefonunuzda kullandığınız SIM kartınızı farklı telefonlarda deneyin, arama sorunu devam ediyorsa direkt olarak operatörünüzle iletişime geçin.
 • Operatörünüz VolTe konusunda kayda değer bir gelişim göstermediyse bu durumda VolTe özelliğini devre dışı bırakmanız gerekebilir.
 • Mobil operatörünüz telefonunuzda kullandığınız 3G ve 2G bağlantılarını desteklemiyor olabilir, bu durum aynı şekilde 4.5G için de geçerlidir. Hangisini destekliyorsa ona göre değişiklik yapın.

Burada verilen tüm öneriler doğrultusunda sorununuz halen daha devam ediyorsa direkt olarak telefonun “Ayarlar” kısmına girerek “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğini tıklamalısınız. Bu sayede çözüme ulaşmanız daha mümkün hale geçektir. Tabii ki son çare olarak çözüm için telefonunuzu servise göndererek sorun için çözüm talep edebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu