Ana Sayfa İnternet Tarayıcıda Dosya İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Tarayıcıda Dosya İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Tarayıcıda Dosya İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarda internet tarayıcısını kullanarak hem internetten araştırmalar yapabilir hem de indirmek istediğiniz bir dosyayı cihazınıza indirebilirsiniz. Google Chrome, Microsoft Edge ve Mozilla Firefox tarayıcılarından herhangi birini kullanıyorsanız indirilen dosyanın kayıt yerini değiştirmek isteyebilirsiniz. İlgili konuya bir örnek vermek gerekirse; internetten bir dosya indireceksiniz ancak bu dosyanın masaüstüne kaydedilmesini istiyorsunuz. Her ne kadar isteğiniz bu yönde olsa da tarayıcı ayarlarında kayıt yerinin farklı bir noktada belirlemiş olması dosyanın masaüstüne kaydedilmesini engelleyecektir.

Bu senaryoyu tam tersine çevirmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk işlem kullandığınız tarayıcının indirme klasörünü değiştirmek olacaktır.

1- Google Chrome Tarayıcısında Dosya İndirme Klasörü Değiştirme

Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız varsayılan indirme klasörü “İndirilenler” olarak seçili olacaktır. Bu klasörü farklı bir klasörle güncellemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

 • Google Chrome tarayıcısını açın.
 • Tarayıcının sağ üst köşesindeki “Üç Nokta” simgesine tıklayın.
  Üç Nokta
 • Ayarlar > Gelişmiş” adımlarını takip edin.
  Gelişmiş
 • İndirilenler” başlığı altındaki “Değiştir” butonuna dokunun.
  Değiştir
 • Bu pencerede indireceğiniz dosyaların kaydedileceği klasörü seçin.

Chrome’da indirdiğiniz dosyaların kayıt klasörünü seçtikten sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Her ihtimale karşı yaptığınız değişikliklerin uygulanması için tarayıcıyı bir kere kapatıp – açmanızı öneririz.

2- Mozilla Firefox Tarayıcısında Dosya İndirme Klasörü Değiştirme

Google Chrome kadar popüler olmasa da birçok kişi tarafından ilgi çekici özelliklerinden dolayı kullanılmaya devam eden Mozilla Firefox tarayıcısında da indirilen dosyaların kayıt yeri varsayılan olarak “İndirilenler” klasörüdür. Bu klasörü değiştirmek için yapmanız gereken işlemler aşağıdaki adımlarda anlatılmıştır.

 • Mozilla Firefox tarayıcısını başlatın.
 • Tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan “Üç Çizgi” simgesine dokunun.
  Üç Çizgi
 • Seçenekler” kategorisine girip ekranı aşağıya doğru kaydırın.
 • Dosyalar ve Uygulamalar” başlığı altındaki “Gözat…” butonuna tıklayın.
  Gözat...

Burada Mozilla Firefox tarayıcısında indireceğiniz dosyaların kayıt yerini belirleyebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise “Dosyaların nereye kaydedileceğini her zaman sor.” seçeneğidir. Bu seçeneği işaretlediğinizde yapacağınız her dosya indirme işleminde dosyanın kaydedileceği klasör sizlere sorulacaktır.

3- Microsoft Edge Tarayıcısında Dosya İndirme Klasörü Değiştirme

Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısını kullanımdan kaldırmasıyla birlikte mükemmel bir popülerlik elde eden Edge tarayıcısı diğer tarayıcılarda olduğu gibi indirme klasörünün seçimini tamamıyla sizlere bırakıyor. Bu sebeple indireceğiniz dosyanın indirme klasörünü seçmek için ilgili adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 • Microsoft Edge tarayıcısını başlatın.
 • Tarayıcının sağ üst köşesindeki yan yana “Üç Nokta” simgesine tıklayın.
  Üç Nokta
 • Ayarlar” seçeneğine dokunun.
 • Sol taraftaki menüden “İndirmeler” kategorisine basın.
  İndirmeler
 • Konum” başlığı altında yer alan “Değiştir” butonuna tıklayın.
  Değiştir

Bu butona tıkladıktan sonra açılan ekrandan yeni indirme klasörünü seçebilirsiniz. Mozilla Firefox tarayıcısında olduğu gibi değişken indirme klasörü belirlemek istiyorsanız “Her indirmede ne yapılacağını sor.” ibaresinin sağındaki butona dokunabilirsiniz.

4- Safari Tarayıcısında Dosya İndirme Klasörü Değiştirme

Her bilgisayar kullanıcısının kullanmış olduğu cihazlar farklılık göstermektedir. Birçok kişi günümüzde Windows 10 ve buna benzer işletim sistemli cihazları tercih ederken bazıları da MacOS işletim sistemli cihazları tercih etmektedir. Bu bağlamda kullandığınız tarayıcılar da birbirinden farklı olacaktır. MacOS işletim sistemli cihaza sahip olan kişiler genellikle “Safari” internet tarayıcısını tercih ediyor. Bu tarayıcıda da diğer tarayıcılarda olduğu gibi dosya indirme konumu değiştirilebiliyor.

 • Macbook cihazınızda “Safari” tarayıcısını başlatın.
 • Tarayıcının üst kısmında yer alan “Safari” kategorisine tıklayın.
 • Tercihler” butonuna basın.
 • Genel” başlığı altındaki “Dosya İndirme Konumu” ibaresinin yanındaki seçeneğe tıklayın.
 • Bu aşamada yeni indirme dosyası belirleyebilirsiniz.

Tarayıcıda Dosya İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir” başlıklı içeriğimizde birçok kişinin merak ettiği tarayıcı indirme klasörünü güncelleme işlemleriyle alakalı bilgileri sizlerle paylaştık. Birçok kişi tarafından kullanılan en güncel internet tarayıcılarına yer verdiğimiz içeriğimizden dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin