İnternet

Tarayıcı Önbellekleme Özelligi

Web sitenizin performansına katkısı olabilecek bir önerimiz var. Tarayıcı önbellekleme özelligi ile sitenize gelen ziyaretçinin siteye yapılan yeni ziyaret  ile  sayfanızda bulunan “image, swf, js” gibi dosyalarınızın “reload” tekrar yüklenmemesini sağlayacak ve sayfa açılış hızına büyük katkısı olacaktır. Eğer sitenizi Google Page speed ile analiz yaptıysanız Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın uyarısı dikkatiniz çekmiştir.

Tarayıcı Önbellekleme Özelligi

Google Page Speed Analiz İçin : 

TIKLAYIN

Bu özellikten yararlanmak için .htaccess dosyasına entegre etmeniz gereken kodlar bulunmakta, bu kodlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

KOD

.HTACCESS Dosyası Nerde ?…

Cute FTP

Site Manager’e girin. Kullandığınız FTP hesabının üstüne sağ tıklayın ve Properties (Özellikler – en altta oluyor) tıklayın. Açılan pencerede Actions sekmesine geçin. Actions sekmesinde Filter adlı buton var ona tıklayın ve açılan pencerede Enable Filtering ve Enable server side filtering’i işaretleyin ve alttaki kutucuğa -a yazın. Son olarak Tamam a tıklayın ve ardından Connect e tıkladığınızda ftp hesabınıza tekrar bağlanacak ve .htaccess ler gözükecektir.

CPanel’de 

Normalde .htaccess CPanel’de dosya yöneticisinde default olarak görünür değil. Bu dosyayı CPanel’de görmek için CPanel anasayfasında dosyalar (files) bölümünde dosya yöneticisi (file manager) ikonuna tıklayın.

Hemen yanda açılacak küçük pencereden ‘gizli dosyaları göster‘ (show hidden files) seçeneğini işaretleyin ve bu şekilde dosya yöneticisine giriş yapın. .HTACCESS dosyanızı public_html‘de bulabilirsiniz.

Filezilla ve WinSCP FTP

Bunun için programınızın Tools (araçlar) bölümünden ‘show hidden files’ (gizli dosyaları göster) seçeneğini etkinleştirin ve ayarları kaydedin.

Fire FTP

Üst menüden Araçlar (tools) sekmesini bulun. Özellikler (options) dan ‘gizli dosyaları göster’ i işaretleyerek etkinleştirin.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu