Bilgi

Tarayıcı Olmadan Belge Taratma (Office Lens Programı)

Hepimizin bildiği gibi tüm dünyada etkili olan Korona virüsü, yaklaşık 9 aydır hayatın belirli noktalarda aksamasına sebep oluyor. Öyle ki artık birçok kamu kuruluşunda esnek çalışma saatleri uygulanıyor ve üniversiteler uzun zamandır online eğitimle devam ediyor.

Dolayısıyla bu süreçte hem eğitim hayatında hem de iş hayatında gerekli işlemleri gerçekleştirebilmemiz için çoğu zaman belgelerimizi de ilgili kurumlara online olarak göndermemiz gerekiyor. Elbette bu durum da sıklıkla belgelerimizi dijital ortama aktarmak için tarayıcıya ihtiyaç duyduğumuz anlamına geliyor.

İşte tam da bu durumun farkında olan bizler bu makalemizde sizlere Office Lens programını tanıtmaya karar verdik. Çünkü bu program sayesinde tarayıcı olmadan belge taratma işlemini yapabilir, belgelerinizi ilgili kurumlara gönderebilirsiniz.

Dilerseniz önce program hakkında bilgi verelim. Office Lens programı:

  • Telefonunuzun kamerasıyla çektiğiniz belgelerinizin tıpkı tarayıcıda taratılmış gibi PDF formatında bir görüntüsünü elde eder.
  • Siz fotoğraf çekerken program sadece çektiğiniz belgeye odaklanır ve elde edilen görüntüde yalnızca çektiğini belge olmasını sağlar (Böylece çevredeki gereksiz detaylar fotoğrafınızda yer almaz ve görüntü tıpkı tarayıcı aracılığıyla oluşturulmuş gibi olur).
  • Fotoğraf çekerken belgenin netliği için belge üzerindeki yazıların netleştirilmesini, optimum ışıklandırma ayarlarını otomatik olarak yapar (Bu sayede normal kameranızla çekeceğiniz görüntüye göre çok daha net bir görüntü elde edersiniz).

Programı kullanmak için:

Tarayıcı Olmadan Belge Taratma

  • Daha sonra, uygulamayı açın ve ilgili belgenin fotoğrafını çekin (Belgenin yukarıdaki görselde olduğu gibi kırmızı bir çerçeve içerisine alındığına emin olun).

Tarayıcı Olmadan Belge Taratma

  • Fotoğrafı çektikten sonra, yukarıdaki ekranda olduğu gibi program belge tarama işlemini yapar ve belgelerinizin köşelerinde beyaz renkli daireler çıkar. Eğer bu çerçeve belgenizin tamamını içine almıyorsa beyaz dairlere dokunarak belgenizin çerçeveye tam olarak sığmasını manuel olarak da sağlayabilirsiniz. Gerekli ayarlamaları tamamladıktan sonra “Onayla” seçeneğine dokunun.

Tarayıcı Olmadan Belge Taratma

  • Karşınıza yukarıdaki erkan geldiğindeyse “Bitti” seçeneğine dokunun (Dilerseniz “bitti” seçeneğine dokunmadan önce kırp, filtreler ve döndür seçeneklerini kullanarak birtakım değişiklikler yapabilirsiniz.)

Tarayıcı Olmadan Belge Taratma

  • Son olarak, üstte yer alan pencerede, tarayıcı olmadan belge taratma işlemi sonucunda elde ettiğiniz görüntünün PDF formatında galerinize kaydedilmesi için “PDF” ve “Galeri” seçeneklerini işaretleyerek “Kaydet” seçeneğini seçin.

Bu işlemler sayesinde dilediğiniz zaman istediğiniz belgeyi online olarak elde etmeniz mümkün. Elbette tüm bunlar da sizin artık tarayıcı aramak zorunda kalmayacağınız anlamına geliyor. Eğer verdiğimiz bilgileri faydalı bulduysanız veya işlemle ilgili herhangi bir sorununuz varsa makalemizin sonundaki “yorum yap” kutucuğunu kullanarak bize desteklerinizi iletebilir ya da sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu