Teknoloji

Tamamen Elektrikli Volta HGV Ortaya Çıktı

Elektrikli araçların tek artısı fosil yakıt kullanmamaları değil. Bunun yanında elektrikli araçlarda ekstra güvenlik önlemleri sunuluyor. Sadece araç içi, sürücüleri kaza anında koruyan güvenlik önlemlerinden söz etmiyoruz. Bunun yanında sürüş sırasında kazaları engellemek için de ekstra güvenlik önlemleri sunuluyor. Sensörler ve otonom sürüş teknolojileri bu konuda önemli ölçüde başarı sağlıyor. Volta HGV serisi de yine güvenliği ön planda tutulan elektrikli araç modellerinden biri olacak. Kısa süre önce duyurusu yapılan ve geliştirme çalışmaları devam eden Volta HGV serisinin detaylarından söz edelim.

Volta HGV Tamamen Elektrikli Olacak

Volta Trucks tarafından geliştirilen yeni araç, sürücü bölümünü tamamen değiştiriyor. Yeni nesil tasarımda, ön kısımda merkeze taşınan sürücü koltuğu dikkat çekiyor. Tamamen merkeze yerleştirilmiş sürücü koltuğunun yüksekliği de değiştiriliyor. Ön kısımda sürücü koltuğu ile kaporta alanının arasında yer alan mesafenin sıfırlandığını görüyoruz. Bu tasarım değişikliği ise sürücülere 220 dereceye kadar görüş açısı sunuyor.

Tamamen Elektrikli Volta HGV Ortaya Çıktı

İç tasarım kısmında yapılan ilk değişiklik bu olacak. Bunun dışında tamamen elektrikli olarak gelecek olan Volta HGV, hem dikiz aynası hem de yan ayna bölümlerinde kamera sistemi bulunduracak. Bu kısımlara yerleştirilen kameralar sürücülerin araç içerisinden çevre hakkında net görüş almasını sağlayacak.

Volta HGV serisinin menzilinin ise biraz daha kısa olacağını söylemek gerekiyor. Yapılan açıklamaya göre araç, 161 km mesafeye kadar menzil sunacak. Maksimum hız ise 80 km/s olacak. 14 – 18 ton arasında taşıma kapasitesi ile yük taşıma amaçlı kullanılacak olan aracın, ilk etapta 2000 adet üretileceği de paylaşılan bilgiler arasında yer aldı. Tamamen elektrikli olmasının yanında son teknoloji ile donatılacağı açıklanan model, 2021 yılında piyasada olacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu