Teknoloji

Tamamen Elektrikli Jeep Bollinger Motors B1!

Elektrikli motorlar sadece binek araçlarda kullanılmıyor. Yavaş yavaş sektörde bu alana doğru bir yönelim söz konusu. Arazi araçlarının da bu dönüşüme katıldığını söylemek gerekiyor. Son örnek Bollinger Motors B1 serisi oldu. Tamamen elektrikli olan seri, tam olarak bir Jeep modelinden bekleneni veriyor. Kısa süre önce fiyatı da açıklanan serinin özelliklerinden ve elektrikli motorlarından söz edelim.

Bollinger Motors B1 Dev Bir Motorla Geliyor

Aracın içerisinde yer alan motor, gerçekten dikkat çekici derecede performanslı bir seri. 120 kWh gibi iddialı bir bataryadan beslenen model, 0-100 arası hızlanmayı sadece 4.5 saniye içerisinde gerçekleştirebiliyor. Bu yönü ile Tesla modellerine bile rakip olacak bir performans sunan aracın, 7.5 ton çekme kapasitesi var.

Ayrıca 5.2 ton gibi bir de taşıma kapasitesi söz konusu. Hem hızlanmayı hem de çekme kapasitelerini düşünecek olursak Bollinger Motors B1, gerçekten güçlü bir elektrikli motorla geliyor. Motorun tüm bu özelliklerle beraber maksimum olarak sunduğu menzil ise 320 km olarak açıklandı. Tabii ki bu değer, aracın kullanım durumuna göre az miktarda oynama gösterebilir.

İki kapılı olması ve üstünün açılır kapanır özellikte olmasıyla tasarım kısmında da dikkat çeken B1 serisi araçların, yerden yükseklik değerinin ise 15 cm olduğu açıklandı. Yani bu değerlerle beraber tam anlamıyla bir arazi aracından söz ediyoruz.

Arazi şartlarına uyması açısından kullanılan tekerler de oldukça geniş tekerler. Tasarım özellikleri ve tam elektrikli motorlarıyla fark yaratmasını beklediğimiz Bollinger Motors B1’in fiyatı ise 125 bin dolar olarak duyuruldu. Bu sadece başlangıç fiyatı.

Sürücülerin yapacakları özelleştirmelere göre fiyatların da değişiklik gösterebileceği açıklandı. Elektrikli araçların, sadece binek tip otomobillerle sınırlı kalmayacağına en güzel örneklerden birini oluşturan Bollinger Motors B1’in kaç adet üretileceği konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu