Teknoloji

Tamamen Elektrikli Ford Mustang Lithium

Elektrikli otomobil teknolojilerini değerlendirmeye başlayan markalardan biri olan Ford, yaklaşık 2 hafta kadar önce yeni bir elektrikli Mustang modelinin tanıtılacağını duyurmuştu. Sitemizde de bu habere yer vermiştik. SUV sınıfına dahil olması beklenen model, sürprizleriyle beraber 2019 SEMA Show kapsamında ortaya çıktı. Hem motor gücü hem de tasarımıyla dikkat çeken elektrikli Ford Mustang Lithium baş döndürücü özelliklerle geliyor.

Elektrikli Ford Mustang Lithium Neler Sunacak?

Beklenti bu modelin SUV sınıfına dahil olacağı yönündeydi. Fakat görünen o ki SUV sınıfında bir araç gelmeyecek. Standartlaşan Mustang tasarımına sahip olacak olan araç, biraz daha modern çizgilerle öne çıkacak.

Fakat asıl konuşacağımız kısım tasarım değil. Öyle ki bu seride çok güçlü bir motor bulunuyor. Tamamen elektrikli 900 beygir bir motor görüyoruz. 671 kW değerinde tek motor bulunduracak olan seri, V8 çift çeviricili ve çift çekirdekli Phi-Power elektrik motoruna sahip. Bu motor aracın tamamen elektrikle çalışmasını sağladığı gibi, alışılmış olan Mustang performansının da elde edilmesini sağlayacak.

Tamamen Elektrikli Ford Mustang Lithium

Aracın tork değeri ise 1355 Nm olarak açıklandı. Bu değer, elektrikli otomobiller içerisinde en atik ve süratli modellerden birinin sunulacağını kanıtlıyor. Motorun gücü bir yana, beklenmedik bir vites seçeneğinin sunulduğunu da ekleyelim.

Genelde otomatik şanzıman teknolojilerini barındıran ve hatta dijital olarak kontrol edilen vites sistemlerini gördüğümüz elektrikli araçlara karşın, Ford Mustang Lithium, 6 ileri manuel vites ile geliyor. Beklenmedik bir durum olsa da bu şekilde araç daha atik hale getirilmiş.

Motordan ve tork değerinden söz ettik. Fosil yakıt kullanan (benzin) araçlarda bu değerler sürpriz değil. Fosil yakıtlı V8 motorları için 900 beygir sık görülen bir güç değeri. Fakat araç elektrikli olunca bu değer inanılması güç bir hale geliyor. Haliyle motor kadar bataryalarda önemli. Motorun bu gücü kullanmasına izin veren 800 voltluk bir pil sistemi var. Yani batarya kısmında da motorun gücünü karşılayabilecek bir teknoloji kullanılmış.

Tamamen Elektrikli Ford Mustang Lithium

Araç İçinde Neler Var?

Kaputun altında yatan cevherden söz ettik ancak araç içini de ayrıca değerlendirmek gerekiyor. Tamamen dijital sistemlerle çalışan Ford Mustang Lithium, tıpkı Tesla modellerinde gördüğümüz gibi 10.4 inç geniş bir multimedya ekranına sahip. Bu ekran üzerinden araç hakkında tüm bilgileri almak mümkün. Ayrıca internet ve benzeri hizmetleri de yine bu ekran üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Ekranın sürüş modları arasında geçiş için kullanıldığını da ekleyelim. Aracın 3 farklı sürüş modu bulunuyor. 900 beygiri tam anlamıyla hissetmek isteyenler için Beast modu sunuluyor. Bu moda geçtiğimiz zaman pil tüketimi maksimum değere çıkıyor ancak performans değerleri de maksimuma çıkıyor.

Tüm bu özellikler, Elektrikli Ford Mustang Lithium modelinin uzun süre konuşulmasını sağlayacak. Şimdilik 1 adet üretilen araç, sınırlı sayıda üretilecek ve seri satışı olmayacak. Muhtemelen siparişle sınırlı üretim göreceğiz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu