Yazılım

Tablete Nasıl Format Atılır ?

Günlük hayatınızda akıllı telefonlar kadar yer kaplayan birçok işinizi kolayca hallettiğiniz tabletleriniz vazgeçilmezleriniz olabilir. Hem iş hayatı hem de günlük hayatta her yaştan insanın pratik ihtiyacı haline gelen tabletinize bir şey olsun istemezsiniz elbette. Tabletleriniz de meydana gelen bir hata ya da sorun nedeniyle de tablete format atma gerekebilir.

Tablet kullanım sırasında sık sık donuyorsa ya da tablete koyduğunuz şifreyi unuttuysanız ve bir türlü tabletinize erişemiyorsanız format atarak bu gibi durumlardan kurtulmanız mümkün.

Tabletlere format nasıl atılır?

Tabletlere format atmanın birçok yolu mevcut.

Tabletinize format atmadan önce tabletteki verilerinizi yedeklemeniz sizin için iyi olabilir, format sonrası verileriniz kaybolmadan tabletinize geri dönecektir böylece.

Tabletinizi açabiliyorsanız:

Eğer tableti açarken ki kullanıcı şifrenizi unutmadıysanız tabletinizi açtıktan sonra verilerinizin yedeğini alınız. Daha sonra ayarlar seçeneğinden ‘Yedekle ve sıfırla’ butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada eğer; ‘Fabrika verilerine sıfırla’ seçeneğini seçecek olursanız, tabletiniz ilk gün ki haline gelecektir.

Tablete Nasıl Format Atılır ?

Ama tabletinizin şifresini unuttunuz ve tabletinizi açamıyorsanız o zaman bu yöntem sizde işe yaramayacaktır. Bunun için de başka bir yöntem anlatacağız size:

Tabletinizi açamıyorsanız:

Tabletin açılış esnasında ‘android’ yazısına geldikten sonra, tablete bir türlü giriş yapamıyorsak eğer tablette fabrika ayarlarına dönmemiz gerekiyor ya da yeniden yazılım yüklememiz gerekiyorsa. Bunun içinde; Tablete format atma işlemi öncesi; tabletinizin yeterli düzeyde şarj olması gerekmektedir. Şarj ettikten sonra adaptörü çıkartıp format işlemlerine başlayabilirsiniz.

Tabletinizin ses açma(+) tuşuna basılı tutarak, power tuşuna da basılı tutup tablet açılına kadar basarak biraz bekleyiniz. Yaklaşık olarak 10-15 saniye sürecektir.

Karşınıza, Android Logosu gelecek, Android logosunu gördüğünüz zaman parmağınızı power tuşundan çekip, Vol + tuşuna bir kaç kez hızlı şekilde basıp çekiniz. Ardından  ekrana birkaç yazı gelecek. Yazılar da geldikten sonra ses kısma(-) tuşu ile yazıları seçebiliyorsunuz. Ses kısma (-) tuşuna basarak tablet ekranında yazan ‘Wipe data/factory reset’ yazısının üzerine gelip, Power yani açma tuşu ile seçip onaylayınız.

Tablete Nasıl Format Atılır ?

Daha sonra karışınıza bir sürü liste şeklinde yazı gelecektir.  Tekrar ses kısma(-) tuşu ile ‘yes, delete……’ yazan seçeneğin üzerine gelip, Power tuşu ile seçip, onaylayınız.

Tablete Nasıl Format Atılır ?

Sizin bu işleminizden sonra tabletiniz kapanıp – tekrar açılacaktır. Bu sırada tablete format atma işlemi başlamış oluyor, biraz uzun sürebilir ama beklemeniz lazım.

Tablete format atma işlemi bittikten sonra menüden ‘reboot’ seçeneğini seçiyoruz böylece tabletimiz baştan açılıyor. Bir süre beklemeniz gerekebilir..

Tablete Nasıl Format Atılır ?

İlk adımda kullanım kolaylığı için ayarlamaları yapıyoruz. Tabletiniz de güncelleme için bir ağa bağlanarak güncellemeleri halledebilirsiniz.

Tarih – saat ayarlamaları ve lisans sözleşmesi kabulünü de yaptıktan sonra, karşınıza gelecek hesap açma gibi ayarlama işlemlerini de hallettikten sonra tabletiniz kullanıma hazır hale geliyor.

Eğer tablete format atma sırasında hata veriyorsa ya da yaptığınız işlemler işe yaramıyorsa tabletinizi servise göndermenizi öneririz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı. Abilerim den bitanesi telefonuma format attı ve sıfırlayarak şifre koydu sayenizde açtım allah sizden razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu