Mobil

Suya Düşen Telefon Nasıl Tamir Edilir?

Son zamanlarda telefon üreticilerinin birbirleriyle birçok açıdan rekabet içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu rekabetin önemli adımlarında biri de suya dayanıklılık konusu olarak karşımıza çıkmakta. Daha önceki dönemlerde sadece pahalı cihazlarda suya dayanıklılık sertifikası bulunurken artık suya dayanıklılığı olmayan bir telefonun piyasaya sürülmesi söz konusu bile olmuyor. Telefonunuz yeni dönem öncesinde üretilen modellerden biriyse ve suyla temasta bulunmuşsa arıza durumuyla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Hâl böyle olunca bizde üzerimize düşen görevi yani herkes tarafından sorulan suya düşen telefon tamir edilir mi sorusunun yanıtını bu yayınımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Suya Düşen Telefon Ne Yapılmalı?

Suya düşen telefonunuzu adeta acil yardıma ihtiyacı olan ağır bir yaralı olarak düşünebilirsiniz. Bilindiği gibi bu tür yaralılara mutlaka ilk müdahaleyi yapmak hayatı kurtarmak demektir peki siz ilk ne yapmalısınız?

İlk Adım Telefonu Sudan Çıkartmak Olacaktır.

Bir elektronik cihazın suyla temas etmesi durumunda temas süresi ne kadar kısa olursa suyun cihaza verdiği zarar bir o kadar az olacaktır. Bu durumda cihazınızı düştüğü anda suyun içerisinden çıkartmalısınız. Cihaz üzerinde bulunan mikrofon, ahize ve şarj bölümlerinden anakarta doğru su akışı olabilir. Bu akışı engellemek için cihazı dik konuma getirerek bekletmelisiniz.

Telefonu Direkt Olarak Kapatın.

Telefon içerisinde bulunan devrelerin aktif olarak çalıştığı esnada su teması gerçekleşirse kısa devre durumu yaşanabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak adına telefonunuzu kapatmanız en doğru seçenek olacaktır.

Mümkün Olduğu Kadar Cihazınızın Parçalarını Sökün.

Cihazınız yeni bir model ise zaten suya karşı dayanıklılığı olacağı için suya düşen telefon tamir edilir mi sorusunun yanıtını aramanıza gerek olmayacak. Fakat eski bir model ise suyla temasın hemen sonrasında direkt olarak batarya bağlantısını kesin.

Cihazın Suyla Temas Eden Kısımlarını Kurutun.

Telefon suya düştü ne yapılmalı sorusuna tarafınızca verilebilecek en iyi cevap cihazın suyla temas eden kısımlarını kurutun olacaktır. Yıllardır doğru olduğu düşünülen ancak gerçeklikle gram alakası olmayan saç kurutma makinesini kullanmamaya dikkat ediniz. Aksi taktirde bu yöntem cihazınızı kurtarılamayacak hale getirebilir. Bunun yerine küçük bir kulak çöpü ya da pirince yatırabilirsiniz.

Bekleme Süresi Ortalama Minimum 24 Saat Olmalıdır.

İlk 24 saat öncesinde cihazınızın kuruduğunu düşünebilirsiniz ancak ulaşamadığınız kısımların hemen kurumayacağını göz önünde bulundurursak beklemek en iyi seçenek olacaktır. Telefonunuzu açtığınızda bir anda kapanıyorsa ekstra olarak denemeler yapmamanızı öneririz. Bu durumlarda teknik servislere başvurmak gerekebilir.

Suya Düşen Telefon Pirinçte Ne Kadar Kalmalı?

Suya Düşen Telefon Nasıl Tamir Edilir

Akıllı telefon uzmanları tarafından verilen öneriler doğrultusunda cihazın ortalama 48 saat boyunca pirinçle temas halinde kalması gerekiyor. Pirincin nemi olduğu gibi çekme etkisinden dolayı telefonun içerisinde biriken suyun kuruması bu şekilde daha mümkün olacaktır. Tabii ki nemlenme cihazın iç kısmında oluştuysa 48 saat olarak belirtilen süreyi biraz daha uzatmanız cihazı kurtarma açısından daha faydalı olabilir.

iPhone Sıvı Teması Nasıl Anlaşılır?

iPhone sıvı teması konusunda diğer telefon markalarına göre biraz daha hassastır. Cihazınızın suyla temas ettiği konusunda endişeleriniz varsa burada size anlatacaklarımızı dikkate alarak sıvı temas kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak iPhone cihazların su alabileceği bölgelerin kulaklık girişi, şarj girişi ve sim kart tepsisi ile sınırlı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bundan dolayı direkt olarak bu üç noktayı kontrol etmelisiniz. Bir diğer seçenek olan kırmızı sıvı temas göstergesi de bu durumlarda işinize yarayabilir.

iPhone Sıvı Teması Kontrolü

iPhone cihazların sahip olduğu sıvı temas göstergesine aşağıdaki adımları değerlendirerek ulaşabilirsiniz.

  • SIM kart tepsisini çıkarın.
  • Tepsi yuvasına ışık tutun.
  • Burada kırmızı bir düz çizgi bulunuyorsa sıvı teması gerçekleşmiş demektir.

Göstergenin bulunduğu konum her cihazda değişkenlik gösteriyor olsa da ışık tutulduğunda muhakkak gözünüze çarpacaktır.

iPhone Sıvı Temas Tamiri Yapılıyor Mu?

Apple, cihazın olası bir sıvı temas durumunda garanti kapsamında değerlendirme yapmıyor. Bu sebeple cihazınızın ekstra bir kaskosu yoksa direkt olarak kendi garantisine ek olarak kasko yaptırmanızı öneriyoruz.

Bu markaya ait cihazların genel olarak sıvı teması durumunda yol açtığı arızalar belirlidir. Hasarın kurtarılamayacak derecede olmaması durumunda iPhone sıvı teması tamiri mümkündür denilebilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu