Teknoloji

Sürücüsüz Uçan Arabalar İçin Son 5 Yıl

Geçmişten bu yana insanlığın en büyük hayallerinden bir tanesi hiç şüphesiz uçan arabalar. Eskiden beri gelecekte satışa sunulacağına ve pek çok kişi tarafından kullanılabileceğine inanılan uçan arabalara az kaldı. Bunu söyleyen kişi Boeing CEO’sunun ta kendisi. Oldukça önemli pozisyonda olan bir kişinin açıklaması, elbette dikkat çekici bir noktada yer alıyor.

Boeing, Prototipler Üzerinde Çalışıyor

Sürücüsüz Uçan Arabalar İçin Son 5 Yıl

Dünyanın en büyük uçak üreticisi konumunda yer alan Boeing, bilindiği üzere bir süredir uçan araba projeleri üzerinde çalışıyor. Hatta bu konuda ileriki dönemleri de hesaba katarak çalışan dev şirket, aynı zamanda sürücüsüz araç teknolojisini göz önünde bulunduruyor. Yapılan açıklamalar ise tüm bunları bir kez daha kanıtlıyor.

GeekWire Zirvesi’ne katılan Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, uçan sürücüsüz arabalar için 5 yıldan daha az bir sürenin kaldığını dile getirdi. Üstelik şirketin çalışmalar içerisinde olduğuna dikkat çeken Muilenburg, yıl içerisinde prototiplerin uçmaya başlayacağını sözlerine ekledi. Görünüşe bakılırsa Boeing, bu iş için sıkı bir şekilde çalışıyor.

Onay Alınması Gerekecek

Sürücüsüz Uçan Arabalar İçin Son 5 Yıl

Amerikan Federal Havacılık Kurumu, şu anda uçan araçlar için özel onay alınmasını talep ediyor. Haliyle tasarlanacak olan yeni uçan arabalar için de kesin bir şekilde özel izin alınması gerekeceği söylenebilir. Ayrıca konuyla ilgili yapılan çalışmalarda bu araçlara özel pistlerin dizayn edilmesi gerektiğine de dikkat çekiliyor. Yani özetle her bir noktaya dikkat edilmesi zorunlu hale getiriliyor.

Uçan araçlar, sadece insan taşımacılığı için kullanılmayacak. Aksine, kargo taşımacılığı gibi önemli noktalarda da bu tarz teknolojilere başvurulacak. Hali hazırda Amazon tarafından hayata geçirilen drone ile teslimat süreci söz konusu. Birkaç yıl içerisinde bu sistemin daha da ilerleyeceği kesin.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu