Teknoloji

Süper Hızlı Bilgisayar Teknolojisi

Süper güç ve süper hız dediğimiz zaman aklınıza diz üstü yada masa üstü bir bilgisayar geliyorsa bildiklerinizi yada aklınıza gelenleri unutun .Bilgisayarın icadından beri firmalar çeşitli konularda yarışır hale geldiler.Önceden markalar arasında bir rekabet yaşanırken şimdide firmalar arasında bir rekabet yaşanmaya başladı.Teknoloji sırasında Çin ve Japonya önde gelen ülkeler arasında .Özellikle dünya lideri olan Çin,süper güç/süper hız konusunda da ürettiği bilgisayarlar da gene 1.sırada yerini almayı başarıyor.

Çin’de üretilmiş Tiahne-1A adlı süper güçlü ve süper hızlı bilgisayar ”186368 çekirdeki bir işlemciye ve 229379 GB’lık bir disk kapasitesine sahip”.Aynı zamanda”intel ve nvadia”ile üretilen bilgisayarı üniversiteler araştırmaları için kullanmakta.

Süper Hızlı Bilgisayar Teknolojisi

İkinci sırada ise Jaguar bulunuyor.Jaguar Cray XT5-HE,Amerika’nın OAK Rudge laboratuvarında bulunuyor.”224162 çekirdekli işlemcisi olan Jaguar ise özel araştırmalarda üretilmiş bir bilgisayar.

Süper Hızlı Bilgisayar Teknolojisi

Üçüncü sırada ise Dawning Nebalue bulunuyor.2010 yılında üretilen bu bilgisayar ise Tiahne-1Agibi Çin’de üretilmiş bir bilgisayar.

Liste tabiki de bu şekilde uzayıp gidiyor.Ama ilk üçe girmeyi hak eden bilgisayarları listeye almaya karar verdim. Süper güç/süper hız politikasıyla üretilen bu bilgisayarlar teknolojinin nasıl boyutlara ulaştığının da bir kanıtı.Bizlere hızla gelişen teknolojinin mobillerle yada çeşitli son teknoloji ürünleri ile sınırlı olmadığını da gösteriyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu