Oyun

Steam’de Yeni Kütüphane Klasörü Nasıl Eklenir?

Günümüzde çoğu bilgisayarda 500GB – 2TB büyüklüğünde disk kapasitesi bulunuyor. Ancak oyun oynayanlar için çoğu zaman bu kapasite yeterli olmuyor. Çünkü hem yeni nesil oyunların boyutu çok büyük hem de bu oyunların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için daha hızlı veri okuma ve yazma hızına sahip olan SSD diskler öneriliyor. Ancak bu SSD disklerin de kullanımı henüz çok yaygın değil ve genellikle 128-512 GB kapasiteye sahipler. Hal böyle olunca birçok insan taşınabilir SSD veya HDD alıyor ve bu disklere oyun kurabilmek için Steam’de yeni kütüphane klasörü nasıl eklenir? Sorusunun cevabını arıyor. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan sizler için maddeler halinde sıraladığımız işlem aşamalarına geçelim:

  • Öncelikle, Steam’i açın ve pencerenin sol üst köşesindeki “Steam” bölümüne tıklayarak “Ayarlar” seçeneğiyle devam edin. (Eğer harici diskinizi Steam kütüphanesine ekleyecekseniz Steam’e girmeden önce diksinizi bilgisayara bağlayın)

Steamde Yeni Kütüphane Klasörü Nasıl Eklenir

  • Daha sonra, açılan penceredeki “İndirmeler” seçeneğini işaretleyerek “Kütüphane Klasörleri” butonuna tıklayın.

Steamde Yeni Kütüphane Klasörü Nasıl Eklenir

  • Yukarıdaki pencere açıldığında, pencerenin sol alt kısmındaki “Kütüphane Klasörü Ekle” seçeneğiyle devam edin.

Steamde Yeni Kütüphane Klasörü Nasıl Eklenir

  • Bu pencerede, “yeni kütüphane klasörü oluştur ya da seç” ibaresinin hemen altında yer alan sekmeye tıklayarak Steam’de yeni kütüphane klasörü ekleme işlemi için hangi diski kullanmak istediğinizi seçin ve “Yeni klasör” butonuna tıklayın.

Steamde Yeni Kütüphane Klasörü Nasıl Eklenir

Steamde Yeni Kütüphane Klasörü Nasıl Eklenir

  • Şimdiyse, açılan küçük pencerede, Steam kütüphane klasörünüzün adını girin ve sırasıyla önce “Tamam” sonra da “Seç” seçenekleriyle devam ederek Steam’de kütüphane klasörü ekleme işlemini tamamlayın.

Sizler için derlediğimiz tüm bu bilgiler işlemi gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır. Ancak bazı ziyaretçilerimiz yükleyecekleri yeni oyunlar için Steam’e ekledikleri bu yeni diski ve klasörü nasıl kullanabileceklerini merak edebilirler.

Steamde Yeni Kütüphane Klasörü Nasıl Eklenir

Bu sorunun cevabı oldukça basit çünkü siz Steam’de yeni bir oyun indirmek için “Yükle” butonuna tıkladığınızda Steam karşınıza, oyunun nereye yükleneceğini seçmeniz gereken bir pencere çıkartacaktır. Bu penceredeki “Yükleme klasörünü seç” ifadesinin altındaki sekmeye tıklayarak yeni eklediğiniz diski ve klasörü seçebilir ve “İleri” butonuna tıklayabilirsiniz. Böylece Steam istediğiniz oyunu seçtiğiniz klasöre yükleyecektir.

Artık makalemizin sonuna geldik. Ancak işlemle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız veya Steam’de kurulu oyunu, bağlı bulunan diski görmeme vb. gibi problemleriniz varsa makalemizin sonunda yer alan “Yorum Yap” butonunu kullanabilir ve bizlerden yardım isteyebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu