Oyun

Steam Oyun İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

Bazı durumlarda, internet hızı ve download (indirme) hızı çok yüksek olsa bile Steam oyun indirme hızı düşük olabilir. Böyle zamanlarda oyun indirme hızını arttırabilmek için uygulayacağınız birtakım yöntemler bulunuyor. Ancak bahsedeceğimiz bu yöntemlerden önce ilk yapmanız gereken ağ kullanımınızı en aza indirmek olmalıdır.

Bu yüzden steam oyun indirme hızını azaltacak, internetten yüksek kalite film veya dizi izlemek ya da sürekli Instagram gibi yüksek veri tüketen uygulamaları kullanmak gibi eylemlerden kaçınmanızı öneriyoruz. Bunların dışında bilgisayarınızda yaptığınız işlemlerin ne kadar ağ tükettiğini görebilmek için:

Steam Oyun İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

  • Öncelikle, “Ctrl+Alt+Delete” tuşlarına basın ve karşınıza çıkan ekranda “Görev yöneticisi” seçeneğini seçin.
  • Böylece bilgisayarınızda yaptığınız bütün işlemlerin ve bu işlemlerin ne kadar ağ kullandığının görüntülendiği “Görev Yöneticisi” penceresi açılacaktır.
  • Örneğin yukarıdaki görselde “Google Chrome” tarayıcısı , saniyede 8,2Mb veri kullanarak, toplam ağın %20’sini kullanmaktadır. Steam oyun indirme hızı, bu gibi oranlardaki ağ kullanımı sonucunda düşer. Dolayısıyla oyun indirme hızınızı artırmak için ağ kullanan işlemin üzerine tıklayıp o işlemi seçerek “Görevi Sonlandır” butonuna tıklamanız gerekir.

Görev yöneticisini kullanarak gerçekleştirdiğiniz bu işlemlerin Steam oyun indirme hızı üzerinde olumlu etkisi olacaktır. Ancak oyun indirme hızınızı arttırmak için görev yöneticisi üzerinden yapabileceğiniz başka bir işlem daha var. Bu işlemi gerçekleştirmek için:

Steam Oyun İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

  • Steam açıkken, yine “Ctrl+Alt+Delete” tuşları aracılığıyla görev yöneticisini başlatın ve “Steam Client Bootstrapper” işleminin üzerine gelip farenin sağ tuşuna tıklayarak, açılan menüden “Ayrıntılara Git” seçeneğini seçin.

Steam Oyun İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

  • Daha sonra, açılan penceredeki “Steam.exe” seçeneğinin üzerine gelerek farenin sağ tuşuna tıklayın ve açılan menüde, görselde de görüldüğü gibi, “Öncelik Ayarla” seçeneğinin üzerine gelerek açılan yeni menüden “Yüksek” seçeneğini seçin.

Böylece Windows ağ kullanımı konusunda Steam’e öncelik tanıyacak ve Steam oyun indirme hızı, bilgisayarınızda yaptığınız diğer ağ kullanan işlemlerden eskisi kadar çok etkilenmeyecektir.

Görev yöneticisinden yapabilecekleriniz bu kadar. Ancak Steam sunucu ayarlarından yapacağınız birtakım ayarların da Steam oyun indirme hızı üzerinde olumlu etkileri olabiliyor. Dolayısıyla makalemize bu ayarlamaları nasıl gerçekleştireceğinizi anlatarak devam edeceğiz.

Steam Sunucu Ayarları

Bazı durumlarda Windows ya da Steam konumunuzu yanlış tespit edebiliyor ve sizi uzaktaki bir Steam sunucusuna yönlendirebiliyor. Elbette bu durum da Steam oyun indirme hızınızı düşürüyor. Dolayısıyla böyle bir sorun yaşamamanız için Steam sunucu ayarlarını kontrol etmenizi öneriyoruz. Sunucu ayarlarını kontrol etmek için:

Steam Oyun İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

  • İlk olarak, Steam’e girin ve pencerenin sol üst köşesinde bulunan “Steam” seçeneğine tıklayarak açılan menüdeki “Ayarlar” seçeneğine girin.

Steam Oyun İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

  • Sonrasında, açılan pencerenin sol tarafındaki “İndirmeler” seçeneğine tıklayarak “İndirme Bölgesi” başlığının hemen altında yer alan kutucuğun, sağ tarafında bulunan “Aşağı Yönlü Ok İşaretine” tıklayın ve açılan menüden, bulunduğunuz bölgeyi ya da bulunduğunuz bölgeye en yakın olan sunucuyu seçerek pencerenin sağ alt köşesinde bulunan “Tamam” butonuna tıklayın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Steam oyun indirme işlemi için, artık en yakın Steam sunucusuyla bağlantı kuracaksınız. Dolayısıyla bu sayede, Steam indirme hızı da artacaktır.

Böylece makalemizin sonuna geldik. Ancak makalemizi bitirmeden önce, bilgisayarınızı modeminize Ethernet kablosuyla bağlamanızın, kablosuz bağlantıya göre size daha hızlı ve stabil bir bağlantı imkanı sunacağını ve bunun da Steam oyun indirme hızı üzerinde olumlu bir etkisi olacağını belirtelim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu