Ana Sayfa Oyun Steam Aile Paylaşımı ile Oyun Paylaşma Nasıl Yapılır?

Steam Aile Paylaşımı ile Oyun Paylaşma Nasıl Yapılır?

Steam Aile Paylaşımı ile Oyun Paylaşma Nasıl Yapılır?

Birçok oyuncunun sahip olduğu oyunu arkadaşlarıyla paylaşması aslında oyunların fiziksel olarak satın alındığı dönemlere dayanıyor. Bu dönemlerde herkes toplanıp tek bir oyun diski alarak oyunu farklı farklı bilgisayarlara kurabiliyordu. Hiç bitmeyen bir gelenek olarak bu olay günümüzde doğrudan oyun satış platformlarının verdiği yetkiler dahilinde devam ettiriliyor. Steam, günümüzde dijital oyun satış platformlarının başında geliyor. Bu platformda tek bir oyun satın alıp; oyunu aile paylaşımı özelliği sayesinde diğer kullanıcılarla paylaşabiliyorsunuz. İlgili içeriğimizde “Steam’de Aile Paylaşımı Yapma” ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Steam Aile Paylaşımını Etkinleştirme Adımları

Steam’da aile paylaşımı özelliğini aktif ederek oyunlarınızı arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsanız öncelikle “Steam Guard Security” özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu özelliği aktifleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Adım 1: “Steam” programını açın ve üst kısımdaki menüden “Steam” seçeneğine tıklayın.
 • Adım 2: Bu menüde listelenen kategorilerden “Ayarlar” isimli bölüme girin.
 • Adım 3: “Hesap” sekmesine tıklayın ve “Steam Guard Hesap Güvenliğini Yönet” seçeneğine dokunun.

Bu üç adımın ardından “Steam Guard” için gerekli olan kodların size hangi yolla (e-posta ya da telefon numarası) geleceğini belirleyin. Tüm adımları uyguladıktan sonra artık Steam’de aile paylaşımı yapma adımlarına geçebilirsiniz.

 • Adım 1: Steam’in üst kısmından “Steam” bölümüne tıklayın ve “Ayarlar” sekmesine girin.
 • Adım 2: “Aile” kategorisine dokunun.
 • Adım 3: “Aile Görünümünü Yönet” seçeneğine tıklayın ve ayarları yapın.
 • Adım 4: “Tamam” butonuna basın.

Bu adımları görsellerle destekleyerek daha fazla detaylandıralım.

#Adım 1: Steam’in Üst Kısmından “Steam” Bölümüne Tıklayın ve “Ayarlar” Sekmesine Girin.

Ayarlar Sekmesi

Steam’de aile paylaşımı yapmak yani oyun paylaşmak için bazı gerekli ayarları yapmanız gerekiyor. Bu ayarları yapacağınız yer ise Steam programının üst kısmında yer alan “Ayarlar” bölümüdür. İlgili bölüme girmek için anlatılanları uygulayın.

#Adım 2: “Aile” Kategorisine Dokunun.

Aile

Ayarlar” seçeneğine tıkladığınızda “Aile” ve buna benzer birçok ayar ekranın sol tarafında listelenecektir. Bu liste içerisinde bizim ihtiyacımız olan şey “Aile” olacağı için menüden “Aile” seçeneğine tıklayın.

#Adım 3: “Aile Görünümünü Yönet” Seçeneğine Tıklayın ve Ayarları Yapın.

Aile Görünümünü Yönet

Steam’de aile paylaşımı yapma aşamalarının en önemli adımı burasıdır. Bu adımda oyun paylaşımı yapacağınız kullanıcıların hangi oyunlara erişebileceğini ve hangi güvenlik kodunu kullanacağını belirleyeceksiniz. Her bir özelleştirmeyi uygulayarak işlemi sonlandırın.

#Adım 4: “Tamam” Butonuna Basın.

Tamam

Steam’de aile paylaşımını etkinleştirmek için bir önceki adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız artık “Tamam” butonuna basarak yaptığınız ayarları kaydedebilirsiniz.

5 adımın sonucunda artık hesabınıza kendi bilgisayarından giriş yapan kullanıcılar kişisel bilgisayarına sahip olduğunuz oyunları indirebilecek ve çevrimdışı olarak oynamaya başlayabilecekler.

Steam’de Aile Paylaşımına Katılma ve Ortak Oyun Kullanma

Steam’de aile paylaşımı yapma adımlarını uyguladıysanız bir sonraki aşamada ihtiyacınız olan şey oluşturduğunuz aile paylaşımına katılmak olacaktır. Bu işlem için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Adım 1: Steam’de sahip olduğunuz kütüphaneyi paylaşacağınız hesaba giriş yapın.
 • Adım 2: Bu adımda girdiğiniz hesaptaki oturumu kapatın ve ana hesaba tekrar girin.
 • Adım 3: “Aile Ayarları” bölümüne gidin ve “Bu Bilgisayarda Kütüphane Paylaşımına İzin Ver” kutucuğuna tıklayın.
 • Adım 4: Steam artık her iki hesapta ortak kütüphane kullanımı için gerekli onayı verecektir.

Steam’de Aile Paylaşımında Kaç Oyun Paylaşılır?

Steam’de oyun paylaşma aşamalarını uygulamadan önce aslında bu konuyu araştırmanız gerekiyor. Birçok kişi Steam’in tüm kütüphaneyi paylaşma imkanı sunduğunu düşünse de ne yazık ki durum böyle değildir. Steam’de farklı bir kullanıcıyla ortak kullanacağınız oyun sayısı maksimum 5 adet ile sınırlıdır.

Bu içeriğimizde sizlerle arkadaşlarınızla birlikte bir tane oyun alarak o oyunu farklı bilgisayarlarda oynamanızı sağlayan aile paylaşımı yapma özelliğini aktifleştirmek için takip etmeniz gereken adımları anlattık.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin