Ana Sayfa Bilgi SS Ne Demek? SS Nedir?

SS Ne Demek? SS Nedir?

SS Ne Demek? SS Nedir?

Her geçen gün mobil cihaz ve bilgisayar kullanım oranlarının artmasıyla birlikte anlık mesajlaşma uygulamalarında farkı farklı terimler görmeye başladık. Bu terimler bazen çok karşılaştığımız bir kelimenin kısaltmasından bazen de yabancı kelimeden dilimize geçmiş bir kelimeden oluşabilir. SS almak da verdiğimiz örnekte olduğu gibi yabancı bir kelimenin sosyal medya jargonunda kısaltılmış halidir. Bir kişi size sohbetin ortasında “ss atar mısın? ve ss aldım” gibi kelimeler kullanıyorsa bu kelimelerden ekran görüntüsü ile ilgili bir şey anlatmak istediğini kavramalısınız.

SS Ne Anlama Geliyor?

Her gün karşılaştığınız “SS” kısaltması İngilizce bir kısaltma olmakla beraber “Screenshot” anlamına gelmektedir. Bu ifadenin en yoğun kullanıldığı alanlar sosyal medya platformu ve anlık mesajlaşma uygulaması olarak kullanılan Instagram, WhatsApp ve Telegram’dır.

SS Nasıl Alınır?

SS almak için öncelikle cihazınızın size sunmuş olduğu ekran görüntüsü alma kombinasyonlarını kullanmanız gerekmektedir. Bu kombinasyonlar iPhone, iPad ve Android cihazlarda farklılıklar gösterebilir. Her cihaz için gerekli olan kombinasyonlar aşağıda verilmiştir.

  • iPhone’da Ekran Görüntüsü Alma: Açma Kapatma Düğmesi + Home Tuşu
  • iPad’de Ekran Görüntüsü Alma: Üst Düğme + Home Tuşu
  • Android Cihazlarda Ekran Görüntüsü Alma: Güç Düğmesi + Ses Kısma Tuşu
  • Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma: Klavyede Prt Sc (Print Screen) Tuşu

Telefondan Alınan SS (Screenshot) Nereye Kaydolur?

Bir cihazdan ekran görüntüsü aldığınızda alınan ss direkt olarak galerinize kaydedilecektir. Bu durum telefondan telefona değişkenlik göstermeksizin her cihazda aynıdır. Bazı telefon modelleri kayıt yeri özelleştirmesi açısından istisna kapsamına girebiliyor. Kullanmış olduğunuz telefon modeli bu kapsama giriyorsa ekran görüntülerinin kayıt yeri daha sonrasında belirlediğiniz konum olacaktır.

Instagram’da SS Ne Demek?

Instagram tarafından kullanıcılara hiçbir şekilde fotoğraf indirme imkanı sunulmaması sebebiyle takip ettikleri kişinin paylaştığı fotoğrafı telefona kaydetmek isteyen şahıslar alternatif olarak ss alma yolunu tercih ediyor. Bu noktada Instagram’da ss ne demek diye merak ediyorsanız, telefondan ekran görüntüsü almanın bir diğer adı olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar size yabancı bir kelime gibi gelse de artık sosyal medya dilinde kendine çok önemli bir yer edinmiş ve herkes tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin