Teknoloji

SpaceX Starship Roketinin Drone ile Çekilmiş Görüntüleri Yayınlandı

Uzayda koloniler kurma ve yerleşimi uzaya taşıma hedefinde sürekli yeni teknolojiler geliştirmeye devam eden SpaceX, son olarak projelerde kullanılacak uzay roketlerini geliştirmeye başlamıştı. Uzaya insan taşıyacak kadar başarılı olması beklenen uzay roketlerinin sonuncusu ise geçtiğimiz ay tanıtılmıştı. Şimdi ise proje kapsamında geliştirmesi devam eden SpaceX Starship roketinin görüntüleri ortaya çıktı.

Drone ile çekilen görüntüler, roketin son durumu hakkında da bilgi vermekte. Bir yandan roketin son durumu hakkında bilgiler veriliyor diğer yandan ise uzay roketinin prototip çalışmaları ortaya konuluyor.

SpaceX Starship Uzay Yolculuğuna Hazırlanıyor

Drone ile çekilmiş görüntülere bakıldığı zaman, ana SpaceX Starship roketinin neredeyse tamamlandığı görülmekte. Testlerde kullanılması beklenen ana roketin yapım sürecinin hızlandığı kesin.

Bunun dışında firmanın toplamda 3 roket oluşturmaya başladığını da ekleyelim. Videoda da görüntülendiği gibi 3 adet prototip aşamasında roket üretilmeye devam ediyor. Tamamen çelikten üretilen roketlerin, son aşamaya çoktan yaklaşmış olduğunu görebiliyoruz.

SpaceX Starship Roketinin Drone ile Çekilmiş Görüntüleri Yayınlandı

Elon Musk tarafından yapılan açıklamalarda da üzerinde durulan konu bu olmuştu. Musk açıklamasında roketlerin üretiminin başladığını ve ilk denemenin 2021 yılında yapılacağını belirtmişti. Ticari uçuşların da çok kısa bir süre içerisinde başlaması gündeme gelmişti.

Şimdilik bu denemeler sınırlı bir bölgede kalacak. Uzay boşluğunda çok fazla yol alınmayacak. Fakat roketin denemelerde başarı göstermesi durumunda, firmanın hedeflerinin büyük olduğunu da belirtelim. Roketlerin ilk denemeleri başarılı olacak olursa, Mars’a koloni göndermek adına çalışmalar başlayacak.

2022 yılında Mars’a ilk roketin gönderilmesi bekleniyor. Fakat koloni fikrinin hemen gerçekleşmesi söz konusu olmayabilir. Bu roketlerin içerisinde belli başlı kargoların yer alacağı bilgisi var. Yine Mars deneyinde de herhangi bir sorun yaşanmazsa, bu durumda ise 2024 yılında ilk insanlı roket Mars yüzeyine gönderilecek. Asıl çalışmanın bu olduğunu ve kolonileşme için düzenlemelerin başladığını göreceğiz.

Tüm bunlar SpaceX Starship roketleri için çalışmaların hızlandığının bir göstergesi. Elon Musk, 2030 yılından önce turistik uzay seyahatlerini eğlenceli bir aktiviteye dönüştürmek istiyor gibi gözüküyor. Hedeflerde ne kadar başarı sağlanır bilinmez ama çalışmalar umut verici.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu